Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Snaha o

Snaha o "market-timing" je nesmysl ... námět k diskusi

16.08.2004 13:10
Autor: 

Úvodem možná jedno drobné varování - níže uvedené hypotézy jsou opravdu míněné jako námět k diskusi a nemám iluze, že uvedená debata bude mít jasného vítěze. Jako zdroj byla použita kniha Marka T. Hebnera s názvem "Index Funds, The 12-Step Program," publikovaná, resp. revidovaná letos.

* Definice - Základní premisou obchodní strategie nazývané "time picking" je názor, resp. představa, že tento druh obchodníků disponuje zprávou nebo informací, jež není známa milionům dalších účastníků trhu. Proto, aby tento obchodník konzistentně dosahoval lepších než průměrných výsledků, musel by mít v podstatě zcela nevyčerpatelný zdroj takovýchto informací. Již to samo o sobě naznačuje, že s principem "časování trhu" asi nebude všechno v pořádku. Jako další protiargument používá část odpůrců časování trhu dvě teorie - teorii "náhodně procházky" a teorii efektivních trhů.

* Teorie "náhodné procházky" - tato teorie v podstatě říká, že na trhu akcií není možno identifikovat jasné trendy v pohybu ceny (úder na solar plexus pro technické analytiky). Logika je potom následující - to, co hýbe trhem, jsou zprávy a informace. Zprávy jsou z definice náhodné a neočekávané. V okamžiku, kdy se tato zcela náhodná informace objeví, rychle ztrácí statut neočekávanosti a stává se "starou" zprávou. Vzhledem k tomu, že trhy nepočítají s překážkami v disseminaci této informace, dochází k jejímu okamžitému promítnutí do ceny předmětných aktiv. Proto se - tvrdí tato teorie - trhy pohybují zcela náhodně a nepřepověditelně.

* Teorie efektivních trhů - tato teorie je založena na předpokladu, že tržní ceny věrně a pravdivě odrážejí všechny v tom okamžiku známé informace mající na dané aktivum vliv. To vede k závěru, že je nemožné konzistentně dosahovat lepších než průměrných výsledků (jinými slovy vydělat víc než index). Podle některých studií z poslední doby je patrné, že nové informace jsou na trhu reflektovány během 4-60 minut od vzniku (resp. publikování). V rámci těchto 60 minut se stovky až tisíce obchodníků snaží z této "nové" informace profitovat - pokud disponujete miliardou dolarů, 0,1% zisk p.a. představuje milion dolarů. Mnoho fondmanažerů se tak snaží v tom samém okamžiku "utrhnout" právě tohoto 0,1 % - šance, že jednotlivý obchodník bude konzistentně profitovat z informace známé v tu samou chvíli cca tisícům dalších účastníků trhu je mizivá.

Statistika nuda je, ale podle odpůrců konceptu časování trhu v podstatě jediné, co potřebujete vědět, je teorie "náhodné procházky". Ta, jak bylo popsáno výše, ve své podstatě říká, že nikdo není schopen uspokojivě předpovědět, co se stane zítra. Pro zapamatování stačí, že: a) trhem hýbou zprávy, b) zprávy jsou z definice zcela náhodné a nepredikovatelné, c) trhy se proto hýbou náhodně a nepredikovatelně. Tato relativně jednoduchá hypotéza existuje již více jak 100 let. Mnoho studií, které se zaměřily na ověření její platnosti, však došly ke stejnému závěru. Jednou z nich je analýza provedená firmou SEI Corporation (a opět, jistě bude možno nalézt i mnoho analýz opačného závavěru), jež říká, že:

* mezi roky 1901 a 1990 vydělal americký akciový trh průměrných 9,5 %

* pokud by měl "time-picker" dosáhnout alespoň stejného výnosu, musel by korektně předpovědět minimálně 70 % bodů obratu daného trhu (tj. lokálních min. a max.) v tom samém časovém úseku

* pokud by však tento obchodník správně předpověděl 100 % všech obratů směrem dolů a jenom 50 % obratů směrem nahoru, stále by nebyl schopen dosáhnout alespoň průměru celého trhu. Navíc - nikterak v této studii nebyly zohledněny transakční náklady/náklady na daňovu povinnost.

* velká většina zisku je v rostoucím trhu akumulována na začátku tohoto růstu - je tedy mnohem efektivnější "trefit" počátek růstové fáze než se snažit vyhnout fázi poklesu.

A tak dále. Bylo by samozřejmě možné najít další studie, které došly ke zcela opačným závěrům stejně jako studie, které výše uvedené teorie potvrzují. Jak však jednou řekl klasik - "šedá je teorie, barevný strom života" (nebo ta nějak). Vaše zkušenosti s "časováním trhu" rádi uvítáme a k souvisejícím tématům se během tohoto týdne ještě jistě vrátíme.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: Index Funds, The 12-Step Program - autor Mark T. Hebner


Váš názor
 • Náhodná procházka
  16.08.2004 13:53

  Podle mně tato teorie opravdu dlouhou dobu fungovala, v době nedávné, kdy se jakési cykly na trzích střídaly v závislosti na konjunktuře (nejprve zefektivnění práce, poté už jen získání nových - třeba i východních trhů a dnes pouze a jen získávání zakázek "jakýmkoli" způsobem) a recesi (kdy tohleto viz konjunktura udělali všichni na trhu a pak začali propouštět zaměstnance - důležitou to složku každého HDP: spotřebu domácností). V současné době ale (pokud tedy nepřiletí mimozemšťané a ve velkém nezačnou odebírat veškeré neprodané a přebytečné zboží ze skladů firem) bude platit už jen jediná teorie na trhu: TEORIE POSTUPNÉHO SESUVU AŽ DO ÚPLNÉHO ZHROUCENÍ TRHŮ (v České republice se tak trochu žertem jednu dobu říkalo: BBPP - Burza bezcenných papírů Praha)...
  • ?!?
   17.08.2004 9:35

   Nikdo se tě paznechte neptal na názor kam to pude, článek je o časování trhu!
   Market timer
Aktuální komentáře
05.03.2021
8:42Nabídka PPF na odkup části akcií Monety po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19
8:36FT: EK zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže
7:02PFNonwovens a.s.: Oznámení o uplatnění práva na dorovnání
6:21Gordon: Technologie produktivitu moc nezvyšují, ale prudce roste blahobyt
04.03.2021
22:40Americké akcie klesaly i dnes, třetí den v řadě  
17:31BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
16:51Americké akcie hledají směr, čeká se na vystoupení šéfa Fedu  
15:51Franklin Templeton: Pryč z Covid-19. Pohled na úroky a inflaci v Evropě
13:53Summers: Rizika se změnila, podobnost se šedesátými lety
13:41ČNB dnes potvrdil půlprocento jako rezervu na ochranu úvěrového trhu
12:55USA označily Čínu za největší geopolitickou výzvu 21. století
12:18St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
12:16Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu prudce klesly, nezaměstnanost stagnovala
10:45Místo výrobce krému Nivea v indexu DAX zaujme Siemens Energy
10:40Bloomberg: Oživení světové ekonomiky podpoří 2,9 bilionu dolarů v hotovosti
10:15Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní
10:14Průzkum: Zlotý má s ústupem pandemie posilovat nejvíc v regionu. Koruna v únoru pod tlakem  
9:13Rozbřesk: Nezvládnutá čtvrtá vlna pandemie versus rozvolňování v Německu
8:52Developer CTP Group chce vstoupit na burzu v Amsterdamu

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
  National Beverage Corp (01/21 Q3)
  8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
  14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
  14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
  14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru