Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise požaduje větší kontrolu akcionářů nad odměňováním vedení společností

Evropská komise požaduje větší kontrolu akcionářů nad odměňováním vedení společností

16.08.2004 12:21
Autor: 

V rámci modernizace práva obchodních společností byl v nedávné době zveřejněn návrh textu doporučení, které bude předloženo Evropské komisi ke schválení v září tohoto roku. Tématem doporučení je odměňování vedoucích osob společností s kótovanými cennými papíry. Toto odměňování představuje klasický konflikt osobních zájmů vedení společnosti se zájmy akcionářů a společnosti jako takové, proto je účelem doporučení posílit odpovědnost vedení společnosti vůči jejím akcionářům.

Ačkoli má tento dokument formálně povahu právně nezávazného doporučení, jeho obsah (jak už to v rámci Evropských společenství bývá) předpokládá, že členské státy uvedou svou legislativu do souladu s tímto doporučením, a to ve lhůtě do 31. prosince 2005. Hlavními cíly zmiňovaného doporučení je zvýšit informovanost akcionářů o způsobu a výši odměňování členů představenstva a dozorčí rady, ale i např. generálního ředitele, a rozšířit právo akcionářů schvalovat formy tohoto odměňování na valné hromadě. V této souvislosti bude zajímavé se zamyslet nad jeho případným dopadem na právní řád České republiky.

Pokud jde o zveřejňování informací o způsobu a výši odměňování vedoucích osob a členů dozorčí rady společností s kótovanými cennými papíry, poslední aktualizace byla v českém právu provedena novým zákonem o podnikání na kapitálovém trhu č. 256/2004 Sb. Podle tohoto zákona společnosti s kótovanými cennými papíry nyní musejí ve svých výročních zprávách uveřejňovat nejen údaje o principech odměňování vedoucích osob a členů dozorčích rad, ale i informace o celkové výši příjmů samostatně za jednotlivé osoby a informace o opčních nebo podobných smlouvách, které odměny těchto osob váží na akcie společnosti. I když nový zákon oproti předchozí právní úpravě rozšiřuje rozsah údajů povinně uveřejňovaných tímto způsobem, přesto jde doporučení Evropské komise dál. V souladu s doporučením by akcionáři měli být např. informováni i o podmínkách smluv uzavíraných mezi společností a jejím vedením (včetně např. manažerských smluv s generálními řediteli), hlavně pak o tzv. „zlatých padácích“ a výpovědních lhůtách těchto smluv. Uveřejněny by měly být i informace o procesu tvorby politiky odměňování vedení společnosti, zejména kdo a jakým způsobem ji připravil.

Kromě práva na informace má doporučení Evropské komise za cíl také rozšířit právo akcionářů schvalovat odměňování vedení na valné hromadě. Doporučení se zejména soustředí na otázku schvalování motivačních programů pro vedení společností a členy jejich dozorčích rad postavených na akciích společnosti (např. opční práva k získání těchto akcií a odměny odvíjející se od změn kurzů akcií atd.) valnou hromadou. Bude zajímavé sledovat, jak se k této otázce čeští zákonodárci postaví, tzn. zda dojde např. k speciálnímu rozšíření působnosti valné hromady společností s kótovanými cennými papíry. Podle českého práva už totiž podléhají souhlasu valné hromady jakékoli obchodní společnosti (až na určité výjimky) veškerá plnění poskytovaná společností členům jejích orgánů i jejich smlouvy o výkonu funkce. Jisté ovšem je, že podle současné české právní úpravy nepodléhají kontrole akcionářů na valné hromadě motivační programy určené pro generální ředitele, kteří zároveň nejsou členem žádného orgánu společnosti, což je také záměrem tohoto doporučení.

Markéta Janáčková
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2022
9:10Rozbřesk: ČNB ponechala sazby na 7 procentech. Libra se stabilizuje, forint na historickém minimu
9:00Nike kvůli silnějšímu dolaru a růstu nákladů klesl zisk o více jak pětinu. Akcie reagovaly sestupem o 10 %
8:54Kreml ohlásí anexi ukrajinských území, statistici zpřesněné HDP a dál se řeší energetická krize. Evropské akcie míří do plusu  
6:06Fed podstřeluje odhadovanou výši sazeb. Může jít až nad pět procent, říká bývalý guvernér
29.09.2022
22:01Obchodování v USA – problém, kam se podíváš  
17:57Averze k riziku a mimořádně nízké valuace akcií malých firem
17:03Neústupnost Fedu, silný trh práce a další propad na trzích  
17:00AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:59Jan Bureš: ČNB sazby zvyšovat nechce, ale další pohyb směrem vzhůru nevylučuje
16:55AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:52AMISTA investiční společnost, a.s. - Pololetní zpráva INFOND
16:43Americká ekonomika ve čtvrtletí klesla o 0,6 procenta, potvrdili statistici
16:28Výplach Wall Street pokračuje, rezonují obavy z blížící se recese  
15:52Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek
15:20ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2022
14:37ČNB nechává základní sazbu podruhé za sebou na sedmi procentech
13:33Rusko hodlá v pátek vyhlásit anexi všech čtyř území Ukrajiny, kde se konala pseudoreferenda
13:00Siegel: Monetární politika nedává smysl, Fed dělá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu
12:55RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:54Index: Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (08/22 Q3)
Cineworld Group PLC (Bef-mkt)
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university