Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jestřábi kontra hrdličky na ostří nože – 3:4

Jestřábi kontra hrdličky na ostří nože – 3:4

10.8.2004 17:06
Autor: 

ČNB dnes zveřejnila „minutes“ z posledního jednání o měnové politice a odhalila, jak blízko zvýšení úrokových sazeb jsme byli. Do budovy na rohu Příkopů a Senovážné totiž tentokrát přiletěly čtyři hrdličky, ale také tři jestřábi.

V záznamu z jednání bankovní rady stojí za pozornost dvě informace. První z nich je přehodnocení mezery výstupu. ČNB odhaduje mezeru výstupu podle konceptu NAIRU, tj. v podstatě z inflace. No a inflace se v poslední době vyvíjela příznivěji, než ČNB předpokládala. Řešením této situace, které ČNB zvolila, bylo přehodnocení velikosti mezery výstupu. Její odhad je nyní vyšší a okamžik jejího uzavření ČNB posunula z druhé poloviny letošního roku na počátek příštího roku. Výsledkem jsou nižší odhady inflace a chybějící hlas ke zvýšení úrokových sazeb. Před jednáním bankovní rady jsme odhadovali šanci na zvýšení sazeb na 55 %. Po přehodnocení mezery výstupu ve stejném směru, jak to učinila ČNB, klesla tato pravděpodobnost na 48 %. Hlasování dopadlo 3:4.

V této souvislosti je zajímavý článek v Economistu z 24. července letošního roku. V něm je zmíněno několik ekonomů, kteří se domnívají, že centrální banky prozrazují příliš mnoho informací, usnadňují práci ekonomům v komerční sféře a vnucují jim svůj názor. Jedním z citovaných ekonomů je i člen vedení ECB Tommaso Padoa-Schioppa. Jenže problém analýz se jen přesouvá na jinou úroveň. Odhad vývoje úrokových sazeb stále zahrnuje vlastní analýzy ekonomiky, včetně odhadů mezery výstupu a prognóz inflace. Tyto hodnoty by měly být porovnávány s odhady centrální banky a srovnání by mělo indikovat, jak budou přehodnoceny prognózy centrální banky. Dosazení očekávaných změn odhadů klíčových parametrů do předpokládané reakční funkce centrální banky by mělo přinést přehodnocení očekávané trajektorie úrokových sazeb. I když dnes centrální banky více „mluví“, není odhadování vývoje úrokových sazeb o nic jednodušší.

Druhou zajímavou informací je diskuse o chybě v měření inflace. Nejedná se o selhání ČSÚ, ale o jev nazývaný „Boskin bias“, tj. skutečnost, že tradičně užívané cenové indexy nezohledňují kvalitativní změny zboží a služeb. Podle zápisu z jednání bankovní rady byla diskutována možnost, že díky výraznějším strukturálním změnám v české ekonomice může být zkreslení inflace, a tedy i její úroveň, vyšší. Doplníme-li tento faktor do úvah o měnové politice, jsou výsledkem nižší úrokové sazby, než kdybychom ho nevzali v potaz. Stejně jako přehodnocení mezery výstupu i tento faktor hovoří proti zvýšení úrokových sazeb, resp. jeho oddálení. Možná chybějící hlas pro vyšší úroky vycházel z této diskuse.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů