Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

10.8.2004 10:43
Autor: 

Slovensko:
Pokojné obchodovanie vládlo i na dlhopisovom trhu. Výnosová krivka sa zmenila len minimálne. Obchodovanie oživila iba aukcia 15-ročného štátneho dlhopisu. Dopyt bol pomerne vysoký na úrovni 6,8 mld. Sk, pričom ministerstvo financií akceptovalo 6,65 mld. Sk pri priemernom výnose 5,28 %. Aukcia bola pre investorov zaujímavá vzhľadom na to, že predtým poklesli výnosy pri 10-ročných splatnostiach. Trh očakáva v najbližších mesiacoch pokles sadzieb o 50 bps, z dlhodobejšieho hľadiska o 100 bps. My predpokladáme v tomto roku ešte pokles o 50 bps v súvislosti s obnovením revalvačných tlakov na korune. V tomto týždni by mali kratšie výnosy na trhu ostať stabilné, keďže neočakávame žiaden impulz. Výnosy na dlhom konci krivky by však mohli poklesnúť pod vplyvom globálneho trendu.

Polsko:
Kromě pondělí a čtvrtku byl polský dluhopisový trh velmi stabilní. Pondělní otevírací hodnoty byly 7,83% pro 2Y, 7,87% pro 5Y a 7,55% pro 10Y dluhopis. Prohlášení viceprezidenta výboru pro měnovou politiku Krzystofa Rybińského o možnosti zvýšení inflačního cíle na rok 2005 vedlo k prodejům dluhopisů a růstu výnosů průměrně o 5bps. V úterý se nálada na trhu mírně na krátký okamžik změnila v reakci na prohlášení ministra financí o návratu inflace do cílového pásma v polovině příštího roku. Naproti tomu středeční prohlášení člena výboru D. Filara o možnosti návratu k agresivnímu zvyšování sazeb na trhu odezvu nenašlo. Ve středu rovněž proběhla aukce státních dluhopisů v hodnotě 2,9 mld. PLN, poptávka dosáhla 7,07 mld. PLN. Průměrný výnos dosáhl 7,86%. K největším výkyvům na trhu došlo v pátek, když vývoj na domácím trhu následoval vyspělé trhy, které reagovaly na slabá data z amerického trhu práce. Závěrečné hodnoty tak byly 7,80% pro 2Y, 7,70% pro 5Y a 7,43% pro 10Y dluhopis. Vývoj v příštích dnech bude ovlivněn dalšími projevy členů výboru pro měnovou politiku, trhy se také zaměří na páteční maloobchodní tržby a pondělní spotřebitelské ceny. Ty podle nás meziročně vzrostou o 4,7% a způsobí mírnou korekci a pokles výnosů na dluhopisovém trhu. Maďarsko:
Trh dluhopisů prožil nudný prázdninový týden, a to navzdory tomu, že minulý čtvrtek se uskutečnila aukce pětiletého a desetiletého vládního dluhopisu. Aukce přitom dopadla nad očekávání dobře a potvrdila pozitivní náladu na trhu před blížícím se klíčovým zasedáním bankovní rady MNB. V případě desetiletého dluhopisu nabídka převýšila poptávku více než dvakrát a v případě pětiletého dluhopisu 1,86x. Při poslední aukci pětiletého dluhopisu přitom stát musel krátit nabízené množství, neboť poptávka byla velmi slabá.

Klíčové zasedání MNB, kde se bude rozhodovat o úrokových sazbách se blíží, a tak začínají zesilovat spekulace na pokles oficiální sazby. Trh prozatím nepočítá s tím, že by základní sazba MNB mohla být snížena o více než 25 bazických bodů. Naděje v pokles oficiální sazby by přitom mohly dále zesílit ve středu, kdy bude zveřejněna míra inflace za červenec. Údaj nižší než kolik očekává trh (7,3 % meziročně; náš odhad je mírně nad trhem) by mohl výnosy stlačit výrazněji dolů. Pozitivní náladu na maďarském trhu dluhopisů může dále podpořit i vývoj na vyspělých trzích, kde se dluhopisům rovněž daří.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data