Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Politika Rock and Rollu

09.08.2004 11:52
Autor: 

Minulý měsíc jsme se věnovali ekonomickým souvislostem rock and rollu a businessu okolo něj, především v USA. (Příznivce rocku jistě potěšil objev amerických sociologů, že průměrný posluchač rocku má IQ o 10 bodů vyšší než průměrný posluchač country. No, co taky čekat od „kotlíkářů“, že …)

Nyní se ukazuje, že jako není rock and roll imunní před ekonomií, tak se nevyhýbá ani politickým střetům. Rockeři, ač volnomyšlenkáři, byli tradičně spíše příznivci „levicových“ stran (alespoň v kontextu západní Evropy či USA). Jedním z prvních, kdo se takto vymezil, byl John Lennon, když protestoval proti válce ve Vietnamu a pak vrátil řád Impéria britské královně. V 70. letech bylo celé punkové hnutí hodně „doleva“ (Clash podporovali sandinovce v Nicaragui – kdo si to ještě pamatuje?). Celá 70. a 80. léta bojoval se svým odporem k velkému businessu Roger Waters z Pink Floyd. (Což mu ovšem nezabránilo nechat sponzorovat Cinzano velké turné Pink Floyd v roce 1975. Byl z toho velký skandál - dnes už si přítomnosti velkých korporátních sponzorů na turné nikdo ani nevšimne…). A v 90. letech se vyznamenávali na starém kontinentě třeba New Model Army, Travellers či nejslavnější Manic Street Preachers, kteří se dodnes netají svým obdivem k Fidelu Castrovi, a dokonce mu zahráli na Kubě.

„Pravicové rockery“ aby člověk pohledal. Ted Nugent (hu?) je nejvýraznější představitel neokonzervartismu mezi americkými hudebníky, na svém ranči v Texasu loví zvěř a George Bushe kritizuje za přílišnou levicovost. Možná ještě David Bowie (první hudebník, který si své příjmy pojistil vydáním dluhopisů krytých jeho budoucími příjmy z prodeje desek a lístků) a Mick Jagger se přiznali, že volí konzervativce.

Nyní ale vstupuje do vztahu rock and rollu a politiky nový prvek: Poprvé se v „normální“ demokracii skupina hudebníků rozhodla přímo vstoupit do předvolebního boje a bojovat za zvolení určitého kandidáta (resp. spíše za nezvolení jeho oponenta). V Čechách si ještě pamatujeme účast Mišíka na kampani ODA či Ivana Hlase na Čtyřkoalici, o Lucii Bílé nemluvě, ale Pearl Jam, R.E.M., Jackson Brown a hlavně Bruce Springsteen, to už je jiná káva (viz http://www.brucespringsteen.net/news/index.html#vfc). Všichni tihle budou v říjnu jezdit po Americe a radit Američanům, aby pokud možno volili Kerryho, ale hlavně, hlavně, aby nevolili Bushe. Never ever…

Bruce Springsteen není ve vyjadřování svých politických názorů úplný nováček. Když byl zvolen Ronald Reagan, The Boss se netajil svým zklamáním, a dokonce zakázal používat svoji píseň Born in the USA v republikánské kampani (ono vzhledem k textu té písničky je zvláštní, že to republikány vůbec napadlo).

Jaký to bude mít dopad na volby v USA se teprve uvidí. Doufejme jen, že na tvorbu hudebníků to vliv mít nebude, nebo jen minimální. Politické agitky bývají málokdy dobrý rock and roll…

P.S. Příště už zase o ekonomii, slibuju! Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
  • +
    10.08.2004 11:28

    Už delší čas jsem čekal na Váš příspěvek. Vaše ekonomické články, slušně řečeno, mají menší chybky a spíš než argumenty je v nich vidět, které partaji to zase hodíte (viz. Váš článek o "stanovení minimální a optimální" výrobní ceny a v něm Váš "přehled" týkající se vztahu řetězců a jejich dodavatelů. Ne nadarmo u nás řetězcový otesánek vyrostl až k restriktivnímu zákonu, který je na podpis u prezidenta a snad konečně z moci úřední omezí regálovné, zalistovací poplatky, letákové akce, vynucené prodejní akce, remodelling prodejen, bonusy a další zvrácenosti vůči dodavatelům, které si obchodní společnosti ve svých domovských zemích v takové výši zdaleka nedovolí. Vrcholem drzosti je pak zdanit tento "poctivě odpracovaný zisk" přestěhováním sídla společnosti do země s nižší daní z příjmu - viz. Makro na Slovensko). Dnešní článek mě ale mile překvapil. Je vidět, že máte dobrý přehled. Jen poznámka na okraj - většina umělců a intelektuálů bývala v demokratických zemích s tržním hospodářstvím vždy levicová (tím neříkám, že je to dobře nebo špatně, prostě je to tak. Snaha Klause na začátku devadesátých let ukazovat se jako "pravicový politik" v učené společnosti a mezi umělci byla poněkud trapná).
    PaulC
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m