Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Není vláda jako vláda

Není vláda jako vláda

04.08.2004 16:12
Autor: 

Sestavování nové české vlády bylo až překvapivě hladké a rychlé. Po velkém mávání papíry a vyhrožování všem okolo se toho až tak moc nezměnilo. Na ekonomické frontě jsou výsledky „mixed“, i když Martin Jahn jistě zvyšuje naděje vkládané do nového kabinetu.

Mnohem složitější situaci má před sebou José Manuel Barroso, jmenovaný president Evropské komise, který musí najít práci pro 24 komisařů z ostatních zemí EU, které mu do Bruselu pošlou členské vlády. Barosso to má o to těžší, že musí pracovat s tím, koho mu národní vlády pošlou (což není vždy zrovna záviděníhodný úkol), musí si hlídat politickou skladbu Komise a nesmí si pohněvat žádnou z „velkých“ zemí Evropské unie.

Barosso začal dobře tím, že odmítl ideu Německa a Francie zřídit „super-komisaře“, kteří, čistě náhodou, byli právě z Německa a Francie… Nyní ale musí Barosso najít pro komisaře z těchto dvou zemí a z Británie dostatečně významné portfolio. Největší zájem je o ekonomické „direktoráty“, především o vnitřní trh (doposud spravovaný nenápadným Bolkensteinem z Nizozemí) a antimonopolní úřad (spravovaný velmi nápadným Italem Montim).

Důležité ovšem je, že každý direktorát má svého generálního ředitele, tedy vysoko postaveného úředníka, který direktorát de facto řídí. A pravidlo je, že komisař nesmí být ze stejné země jako generální ředitel. Smůla pro německého komisaře Verheugena je v tom, že vnitřní trh vede generální ředitel Alex Schaub z Německa. Podobně je „handicapovaný“ britský komisař Mandelson, neboť antimonopolní úřad spravuje ředitel Lowe z Británie.

Co s tím? Barosso se zatím tváří tajemně a své karty odkryje zřejmě až 20. srpna. Pro nás bude zajímavé i to, na jakém postu skončí Vladimír Špidla. Trošku překvapivě se uchází o „sociální věci“, což by pro celou Evropu bylo dosti neblahé umístění bývalého českého ministra sociálních věcí (a premiéra). Recepty, které Vladimír Špidla v české vládě uplatňoval v oblasti sociálních programů, především důchodů, jsou zoufale neadekvátní demografické i ekonomické situaci nejen v České republice, ale i v celé Evropské unii. Snad si to José Barosso uvědomuje a Vladimíra Špidlu využije někde jinde.

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • Skoda
  04.08.2004 19:53

  Ze Patria tak moc zduraznuje ze Nazory Ondreje nereprezentuji jejich stanovisko. Je to v soucasnosti nas nejlepsi teoreticky ekonom ktereho mame.
  jiri havelka
  • Jo jo
   05.08.2004 10:48

   a Milan Baros je nas nejlepsi utocnik.. Formu si udrzujeme spolecne: on trenuje sprinty s micem, ja se rozcvicuju analyzami, pak jseme spolecne na taktiku a strategi :-) But seriously: nekdy se stavte, ukazu Vam SKUTECNE teoreticke ekonomy.
   Ondrej Schneider
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data