Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výběrové šetření pracovních sil ve 2. čtvrtletí – počet zaměstnanců roste, řady živnostníků řídnou

Výběrové šetření pracovních sil ve 2. čtvrtletí – počet zaměstnanců roste, řady živnostníků řídnou

2.8.2004 9:22
Autor: 

komentář doplněn
Podle údajů právě zveřejněných Českým statistickým úřadem se celkový počet osob zaměstnaných v české ekonomice ve 2. čtvrtletí zvýšil o 25 tis. na 4,7 mil. Vzhledem k tomu, že se počet ekonomicky aktivních osob nezměnil, klesl počet nezaměstnaných také o 25 tis. Těžištěm růstu zaměstnanosti je zvýšení počtu zaměstnanců. Naopak poměrně výrazně klesl počet podnikatelů bez zaměstnanců.

Míra ekonomické aktivity (podíl ekonomicky aktivních na celkové populaci ve věku 15 let a více) zůstala nezměněna na úrovni 59,1 %. Vzestup zaměstnanosti tak byl přesně vyrovnán poklesem nezaměstnanosti. Míra zaměstnanosti se zvýšila na 54,2 % z 54,0 % v 1. čtvrtletí, míra nezaměstnanosti klesla na 8,2 % z 8,7 %.

Celkový vzestup zaměstnanosti ve 2. čtvrtletí byl zapříčiněn především příznivými sezónními faktory, ovšem i data po sezónním očištění vykazují jisté zlepšení. Příčinou je zjevně hospodářský růst snižující cyklickou složku nezaměstnanosti. Strukturální problémy na trhu práce ovšem přetrvávají. Svědčí o tom fakt, že stále zhruba 52 % nezaměstnaných hledá práci již rok a déle. 63 tisíc z nich je již v podstatě nezaměstnatelných, neboť nepracovali již čtyři roky a déle.

Zaměstnanost se ovšem vyvíjí značně diferencovaně. Změna podmínek pro OSVČ v souvislosti s rozpočtovou reformou vedla k poklesu podnikatelů bez zaměstnanců ve 2. čtvrtletí o 14 tis. Řada z nich patrně pozastavila či zrušila svou živnost a přešla raději do zaměstnaneckého poměru. Počet zaměstnanců vzrostl o 38 tis.

Kvůli nepříznivému vývoji v druhé polovině loňského roku jsou prakticky všechna meziroční srovnání stále nepříznivá. V průběhu letošního roku se ovšem situace na trhu práce začala opět obracet k lepšímu. Někdejší chlouba transformace české ekonomiky, nízká nezaměstnanost, je ovšem ta tam. V průběhu předchozích let se výrazně zvýšila strukturální složka nezaměstnanosti. Dokud bude možnosti stěhování za prací bránit regulace nájemného a ochotu hledat si práci (či vytvářet pracovní místa) omezovat vysoké daně a pojistné na straně jedné, a štědré sociální dávky na straně druhé, nemůžeme čekat výraznější pokles nezaměstnanosti.

David marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data