Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návrh nové úpravy kapitálové přiměřenosti – zvýšení ochrany vkladatelů a lepší podmínky pro financování malých a středních podniků?

Návrh nové úpravy kapitálové přiměřenosti – zvýšení ochrany vkladatelů a lepší podmínky pro financování malých a středních podniků?

30.7.2004 12:37
Autor: 

Evropská komise (dále jen „Komise“) uveřejnila dne 14. července 2004 návrh nového právního rámce pozměňujícího požadavky na kapitálovou přiměřenost bank a investičních podniků (společně dále jen „finanční instituce“). Návrh představuje významnou změnu regulačního rámce finančních institucí v Evropské unii. Důvodem pro předložení nové právní úpravy (má být novelizována směrnice o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o jejím výkonu a směrnice o kapitálové přiměřenosti investičních podniků a úvěrových institucí) je zejména důraznější ochrana vkladatelů a podpora konkurenceschopnosti evropského průmyslu, včetně malých a středních podniků.

Pravidla minimální kapitálové přiměřenosti finančních institucí mají napříště lépe odrážet rizika, kterým jednotlivé finanční instituce čelí. Nová úprava vychází z pravidel pro podnikání bank týkajících se udržování dostatečných finančních zdrojů na krytí úvěrového rizika (tzv. Basilejská dohoda II – Basel II Accord). Nová právní úprava předpokládá, že napříště budou existovat tři různé, mnohem více propracované postupy výpočtu kapitálové přiměřenosti finančních institucí. Pouze v rámci jednoho z nich (podobně jako podle současných pravidel) se nebude vycházet z hodnocení rizik, která provádí samotná finanční instituce. Pravidla pro výpočet kapitálové přiměřenosti budou nově muset zohledňovat i tzv. provozní rizika (tj. např. riziko, že dojde k pochybení zaměstnanců nebo selhání informačních systémů).

Podle vyjádření Komise by návrh nové úpravy měl mimo jiné příznivě ovlivnit cenu a přístupnost úvěrů, jakož i jiných forem financování malých a středních podniků. Kapitálová přiměřenost související s financováním malých a středních podniků je podle navrhované úpravy totiž nižší než u financování velkých podniků. Pozitivní dopad nové úpravy na malé a střední podniky však již při přípravě nového rámce zpochybňovali představitelé sdružení zastupujících malé a střední podniky a jejich pochybnosti nebyly doposud zcela odstraněny. Například podle zástupce sdružení hospodářských komor Eurochambres není jasné, jak budou banky postupovat při ohodnocování malých a středních podniků. Lze proto ještě očekávat, že přijetí nové úpravy budou provázet rozsáhlé diskuse.

Tomáš Porupka
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data