Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ministerstvo financí zvyšuje odhad letošního růstu ekonomiky přes 3 procenta

27.7.2004 14:15
Autor: 

Komentář doplněn
Ministerstvo financí dnes zveřejnilo novou sadu odhadů hlavních ukazatelů české ekonomiky pro tento a příští rok. Hospodářský růst by letos měl dosáhnout 3,1 % oproti předchozímu odhadu z dubna ve výši 2,8 %. Ke zlepšení došlo také v případě prognózy růstu pro rok 2005: Předchozí odhad 3,1 % byl zvýšen o desetinu procentního bodu na 3,2 %.

Zvyšující se optimismus ohledně ekonomického vývoje je zřejmý i z dalších úprav v prognózách ministerstva. K mírnému zhoršení odhadu došlo pouze u schodku běžného účtu za tento rok.


(zdroj dat: MFČR)

Revize odhadu letošního růstu HDP je založena částečně na růstu spotřeby domácností, kterou už od prvního čtvrtletí zvedl nárůst reálných mezd ve spojitosti s nízkými úrokovými sazbami – spotřeba je tedy financována jak zvýšenými příjmy tak dluhově. Spotřeba domácností by se měla postupně stabilizovat. Na straně investic ministerstvo čeká výrazné zvyšování dynamiky, a to i v důsledku vstupu země do Evropské unie. Růst by měly přímé zahraniční investice i investice místních firem, které umožní jejich lepší finanční situace. Spotřeba vlády má naopak klesat, což se projevilo ve snížení odhadu deficitu rozpočtu v tomto roce na 5,3 % z předchozích 6,1 %. Je třeba ale upozornit na přetrvávající riziko v této oblasti – snižování rozpočtových schodků je spojeno s úspěšným pokračováním reformy veřejných financí.

Přes vyšší růst ekonomiky by se ceny měly zvyšovat mírněji. Nový odhad pro míru inflace je pro tento rok nastaven na 2,9 %. Nová prognóza počítá s menším příspěvkem administrativních cenových opatření v důsledku odložení úprav cen nájemného. Do inflace by se naopak měla více promítat cena ropy, kdy její růst na světových trzích převážil nad zhodnocováním koruny vůči americkému dolaru.

Zahraniční obchod by měl být stimulován vstupem ČR do Evropské unie. Růst západoevropských ekonomik, zvláště pak německé, bude určující pro dynamiku vývozu. Ačkoli dochází k postupnému zvyšování odhadů růstu v eurozóně, čísla stále zůstávají pod těmi ze začátku roku, což se projevilo i ve zvýšení prognózy deficitu běžného účtu. Zrychlení růstu v západní Evropě se očekává na konci tohoto a začátku příštího roku.

Tomáš Vlk, Patria Online

(zdroj: MF)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data