Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Největší český podílový fond dále "nasává" peníze

26.7.2004 16:29
Autor: 

Trh podílových fondů pokračuje ve směru nastoleném v posledních týdnech. Co se týče pohybu peněz, dále ztrácejí dluhopisové a smíšené fondy. Naopak přílivu prostředků se těší akciové fondy a hlavně segment fondů peněžního trhu - kde ale velkou většinu absorbuje ISČS-Sporoinvest.

Hodnota tohoto fondu, tedy čisté obchodní jmění, dosahuje 36,8 miliardy korun, a je tak daleko největší z fondů sledovaných UNISem. Za poslední týdny navíc tento fond absorbuje další prostředky - drtivou většinu těch, co přitečou do segmentu fondů peněžního trhu. Minulý týden činily čisté prodeje ISČS-Sporoinvestu 239 milionů Kč. Tento fond se drží na předních místech ve výnosnosti, minulý týden zhodnotil vložený kapitál o 0,04 %, za poslední rok pak o 2,47 % - nejvíce mezi fondy peněžního trhu i ve srovnání s dluhopisovými fondy.

Zmíněné dvě skupiny fondů byly zároveň těmi, kterým se minulý týden v průměru nejvíce dařilo. V případě konkrétních fondů zaznamenaly největší růst hodnoty ČSOB středoevropský (+0,58 %) a IKS balancovaný (+0,46 %) ze smíšených fondů a akciový ČPI-OPF Fond nové ekonomiky (+0,28 %).

Fondy peněžního trhu v minulém týdnu polevily z předešlých růstů. Největšího výnosu tentokrát dosáhl 0,07 % (IKS peněžní trh), naopak ČPI-OPF Peněžní na hodnotě mírně ztratil. Ačkoli celkový příliv peněz do segmentu je výrazný, zaměřuje se na jeden fond, dva z pěti fondů prostředky naopak ztratily.

Pro zobrazení tabulky fondů peněžního trhu klikněte zde

Dluhopisové fondy se usadily v kladném teritoriu podle týdenních výnosů. Míra výnosů ale nebyla tak vysoká jako předchozí týden. Nejvíce si připsal IKS plus bondový (0,21 %) a ISČS - Trendbond (+0,18 %). Pomalu roste i roční výkonnost dluhopisových fondů. Tok kapitálu je v tomto segmentu stále směrem ven, nejvíce ho ztratil za poslední týden ISČS - Sporobond.

Pro zobrazení tabulky dluhopisových fondů klikněte zde

V segmentu Smíšených fondů se situace nijak výrazně nezměnila. Celkově dochází k odlivu peněz a mezi výkonností fondů jsou značné rozdíly. Největší výnosy i největší propad (ČSOB stability, -11,00 %) jsou právě z kategorie smíšených fondů. Největší roční výnos drží IKS balancovaný (+21,69 %), který byl zároveň nejvýkonnějším za poslední týden.

Pro zobrazení tabulky smíšených fondů klikněte zde

Akciové fondy mají v posledních několika týdnech stále stejný problém: klesající akciové trhy. Za této situace se pouze dvěma fondům podařilo zvýšit svou hodnotu. ČPI-OPF fond nové ekonomiky se dokázal vypořádat s propadem technologických titulů a vzrostl o 0,28 %. ISČS-Sporotrend přidal jen marginálních 0,02 %. Celkově je segment akciových fondů jedním z těch, do kterého připlouvá kapitál.

Pro zobrazení tabulky akciových fondů klikněte zde

Fondy fondů zažily nevýrazný týden, kdy IKS Fond fondů ztratil 0,72 % při mírném přilivu peněz, ISČS Global trend FF skončil beze změny, přičemž ztratil přes milion Kč.

Pokud Vás zajímají informace o možnostech investování Vašich volných prostředků, potom navštivte sekci Akcie&Fondy v části Fondy. Kromě výhod a nevýhod jednotlivých investičních variant zde můžete nalézt také velmi zajímavé srovnávací tabulky a kalkulátor nejvýnosnější investice.

Tomáš Vlk, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data