Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je P/E na hodnotě 19 lákavé nebo ne ?

Je P/E na hodnotě 19 lákavé nebo ne ?

26.07.2004 13:24
Autor: 

Na tomto i jiných místech našich webových stránek bylo v posledním týdnu několikrát zmíněno, co je podle lokálních komentátorů hlavním důvodem zatím relativně neradostného vývoje amerických akciových indexů (jenom pro osvěžení paměti, Dow Jones je YTD -4,7 %, Nasdaq Composite dokonce -7,7 %) - obava z budoucího vývoje ziskovosti jednotlivých společností. Je asi bezpředmětné připomínat, že (po zahrnutí výsledků oznámených minulý týden) za druhé čtvrtletí firmy z báze indexu S&P500 vykázaly růst zisku o 24 % (!!!). Jestli je tento údaj pro někoho zklamáním, budiž mu to přáno - i kdyby ale došlo k jeho zhoršení ve druhé polovině roku na řekněme 15-17 % p.q., stále se jedná o slušný výsledek a "není třeba stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko". V tom to tedy asi nebude.

Jiný názor - mému srdci trochu bližší - nabídl již v listopadu roku 2003 Adam Hamilton z firmy Zeal Research. Představme si imaginárního investora, který začal investovat na akciovém trhu někdy kolem 25. roku věku s vidinou odchodu do důchodu ve svých 65-ti. Historicky je P/E trhu, na němž investuje, na hodnotě 14 - jinými slovy, v dlouhém období je cena jednotlivých akcií cca 14x vyšší než každoročně vygenerované zisky na akcii. Bude-li daný investor držet nakoupené akcie 14 let, vrátí se mu vynaložené prostředky ve formě distribuovaného zisku. Pokud vezmeme 1/14 tohoto dlouhodobého průměru, roční výnos by pro investora dosáhl cca 7,1 % (1/14=7,14 %). Tento výnos při P/E na hladině 14 způsobí, že daný investor během svých vytoužených 40 let investování znásobí svůj kapitál cca 15,8x.

Hlavní proměnnou této kalkualce je počáteční úroveň P/E. Pokud by daný investor začal nakupovat ve chvíli, kdy valuace dosahovaly kosmických hodnot (pro ilustraci třeba P/E 28), dosáhl by ročního výnosu (1/28) pouhých 3,6 %. Pokud by akumuloval svou investici těch samých 40 let, dosáhl by "pouhého" čtyřnásobku. Slovy Adama Hamiltona - "tím, že zaplatíte za akcii dvojnásobek průměrného historického P/E, okrádáte se o 75 % potenciálního výnosu".

Co s tím? Podle Adama Hamiltona je jedinou cestou investovat do akcií, které vykazují známky podhodnocení nikoliv vůči aktuálnímu P/E, ale vůči historickému P/E. Pokud - jako např. Warren Buffett - kupuje investor akcie s P/E na hladině 7, roční výnos se rázem dostává na 14,3 %. Akumulujte takovou investici po 40 let a Váš kapitál se znásobí 209x.

Proč je v nadpisu zmíněno zrovna P/E na hladině 19? V dnešním ranním komentáři agentury Bloomberg k pátečnímu dění na Wall Street bylo zmíněno, že P/E indexu S&P500 je v současnosti právě na této úrovni, nejlevnější za posledních 7 let. Otázka atraktivnosti a neatraktivnosti titulů z báze tohoto indexu je tedy více než aktuální.

P.S. Výše uvedená aritmetika je platná pro jakýkoliv akciový trh a vztahuje se spíše k delšímu období. Day-tradeři mohou spát klidně.

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • Dow Jones
  26.07.2004 15:24

  S těmi akciemi mi to připdá celé docela zoufalé. Podívejte se na historie indexů a zjistíte jako ja dnes (s hrůzou), že např. 20 let (!!) od počátků války ve Vietnamu až do nástupu Gorbačova (1965-1985) index DJ osciloval mezi 900 a 1200 bodů (za 20 let plus 33 proc. :-(( ). Od roku 1985 raketove vzrostl, a co nas ted po roce 2000 ceka? Paklize globalni nejitota (a ropne problemy) potrva myslim, ze nema cenu cekat 20 let na nejaky podstatny zisk. Jsou asi lepsi veci na svete. :-))) Zajimal by mne nazor pana Žabžy. Možná, že je prostě důležité být optimistiský dvacátník a ne čtyřicátník, který se ohlíží zpět do historie :-))
  Přemek Slaný
 • P/E x dividend yield
  26.07.2004 13:48

  S větou "Bude-li daný investor držet nakoupené akcie 14 let, vrátí se mu vynaložené prostředky ve formě distribuovaného zisku.", kterou jste se snažil vysvětlit P/E 14, bych si dovolil polemizovat. Distribuovaný zisk se vyjadřuje pomocí dividend yieldu :-) Pokud společnost 13 let vykazuje zisk 1 USD/akcii a čtrnáctý skončí v bankrotu, investor o svou investici přišel. Pokud ovšem 13 let vyplácí dividendu 1 USD/akcii a čtrnáctý zbankrotuje, investor získal něco zpátky.
  Kozina+
  • Zisk x dividendy
   26.07.2004 13:52

   U podvodné firmy platí, že: vysoký zisk říká, že účetní jsou velmi šikovní. Vysoké P/E hovoří o schopnosti vedení přesvědčit investory o tom, že opak je pravdou. Vysoké dividendy dokazují, jak šikovné je oddělení treasury
   Kozina+
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
  0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
  8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
  14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
  14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
  14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru