Na tomto i jiných místech našich webových stránek bylo v posledním týdnu několikrát zmíněno, co je podle lokálních komentátorů hlavním důvodem zatím relativně neradostného vývoje amerických akciových indexů (jenom pro osvěžení paměti, Dow Jones je YTD -4,7 %, Nasdaq Composite dokonce -7,7 %) - obava z budoucího vývoje ziskovosti jednotlivých společností. Je asi bezpředmětné připomínat, že (po zahrnutí výsledků oznámených minulý týden) za druhé čtvrtletí firmy z báze indexu S&P500 vykázaly růst zisku o 24 % (!!!). Jestli je tento údaj pro někoho zklamáním, budiž mu to přáno - i kdyby ale došlo k jeho zhoršení ve druhé polovině roku na řekněme 15-17 % p.q., stále se jedná o slušný výsledek a "není třeba stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko". V tom to tedy asi nebude.
Jiný názor - mému srdci trochu bližší - nabídl již v listopadu roku 2003 Adam Hamilton z firmy Zeal Research. Představme si imaginárního investora, který začal investovat na akciovém trhu někdy kolem 25. roku věku s vidinou odchodu do důchodu ve svých 65-ti. Historicky je P/E trhu, na němž investuje, na hodnotě 14 - jinými slovy, v dlouhém období je cena jednotlivých akcií cca 14x vyšší než každoročně vygenerované zisky na akcii. Bude-li daný investor držet nakoupené akcie 14 let, vrátí se mu vynaložené prostředky ve formě distribuovaného zisku. Pokud vezmeme 1/14 tohoto dlouhodobého průměru, roční výnos by pro investora dosáhl cca 7,1 % (1/14=7,14 %). Tento výnos při P/E na hladině 14 způsobí, že daný investor během svých vytoužených 40 let investování znásobí svůj kapitál cca 15,8x.
Hlavní proměnnou této kalkualce je počáteční úroveň P/E. Pokud by daný investor začal nakupovat ve chvíli, kdy valuace dosahovaly kosmických hodnot (pro ilustraci třeba P/E 28), dosáhl by ročního výnosu (1/28) pouhých 3,6 %. Pokud by akumuloval svou investici těch samých 40 let, dosáhl by "pouhého" čtyřnásobku. Slovy Adama Hamiltona - "tím, že zaplatíte za akcii dvojnásobek průměrného historického P/E, okrádáte se o 75 % potenciálního výnosu".
Co s tím? Podle Adama Hamiltona je jedinou cestou investovat do akcií, které vykazují známky podhodnocení nikoliv vůči aktuálnímu P/E, ale vůči historickému P/E. Pokud - jako např. Warren Buffett - kupuje investor akcie s P/E na hladině 7, roční výnos se rázem dostává na 14,3 %. Akumulujte takovou investici po 40 let a Váš kapitál se znásobí 209x.
Proč je v nadpisu zmíněno zrovna P/E na hladině 19? V dnešním ranním komentáři agentury Bloomberg k pátečnímu dění na Wall Street bylo zmíněno, že P/E indexu S&P500 je v současnosti právě na této úrovni, nejlevnější za posledních 7 let. Otázka atraktivnosti a neatraktivnosti titulů z báze tohoto indexu je tedy více než aktuální.
P.S. Výše uvedená aritmetika je platná pro jakýkoliv akciový trh a vztahuje se spíše k delšímu období. Day-tradeři mohou spát klidně.
Petr Žabža, Patria Direct