Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Případová studie IPO - polská Globe Trade Center

Případová studie IPO - polská Globe Trade Center

19.07.2004 12:20
Autor: 

Ve světle euforie z připravované primární emise farmaceutické společnosti Zentiva N.V. možná trochu zanikla informace, že počátkem května na varšavskou burzu vstoupila formou IPO polská developerská společnost Globe Trade Centre. Vzhledem k rostoucímu zájmu o tuto formu získáváni kapitálu nebude jistě na škodu podívat se na tento případ trochu hlouběji – zaměříme se především na důvody samotného IPO, jeho mechaniku a v neposlední řadě také na jeho úspěšnost.

GLOBE TRADE CENTRE – základní informace o společnosti

Společnost Globe Trade Centre je developerská společnost v oblasti nemovitostí s primárním zaměřením na výstavbu kancelářských a maloobchodních prodejních prostor. Z konečného pohledu je finančním cílem daných aktivit generování dlouhodobých příjmů z pronájmu uvedených prostor. Firma se však nebrání ani rezidenčním projektům.

Veškeré zisky společnosti nyní plynou z aktivit v mateřském Polsku, v nedávné době však Globe Trade Centre do svého “portfolia” získala firmy s projekty v Maďarsku, České republice, Rumunsku a Srbsku.

Firma má potenciál chlubit se titulem největší veřejně obchodované developerské společnosti v segmentu realit ve střední Evropě. V tomto okamžiku již postavené a aktivně využívané portfolio projektů generuje tržby přesahující 54 milionů dolarů, výnos z nájmů přesahuje 10%. Společnost je navíc řízena relativně kompaktním manažerským týmem (cca 40 lidí), který má nezanedbatelný “track-record” v rozvoji firmy – z počátečního objemu spravovaných nemovitostí v řádu 6 milionů dolarů k roku 1994 se GTC dostalo na 411 milionů dolarů ke konci roku 2003.

IPO Globe Trade Centre – motivy a důvody

Plán na zvýšení počtu volně obchodovatelných akcií firmy Global Trade Centre byl založen na třech faktorech: a) emise nových akcií pro institucionální investory v rámci tzv. “qualified buyers tranche”, b) emise nových akcií v návaznosti na manažerský opční plán, c) emise akcií určených pro výměnu za aktiva mateřské společnosti (swap). Minoritní část také zahrnovala prodej akcií stávajícím akcionářem.

Prostředky získané primární emisí jsou určeny na rozvoj nových kancelářských, maloobchodních a rezidenčních projektů v Polsku, České republice, Maďarsku, Rumunsku a Srbsku.

Plných 20 % nově vydávaných akcií je určeno na výše popsaný swap za aktiva mateřské společnosti. GTC má v plánu převzít pobočky resp. divize mateřské společnosti GTC-International, která má projekty v celém středoevropském regionu (“special purpose vehicles” v Maďarsku, České republice, Rumusnku a Srbsku). Záměrem je koncentrovat všechny developerské aktivity skupiny na jednom místě – v zatím nejúspěšnějším Polsku – a současně dosáhnout nezanedbatelných úspor z rozsahu. Celá transakce je strukturována jako “asset based swap”: GTC-International dostane za své podíly ve středoevropských divizích akcie firmy Globe Trade Centre.

Struktura akcionářů před a po IPO

Vývoj ceny Globe Trade Centre od okamžiku prvotního uvedení na varšavskou burzu

Více informací o polské IPO, stejně tak obecně o aktuálním tématu primárních emisí naleznete na nové záložce v rámci www.patria.cz ZDE

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru