Evropské burzy se nakonec na víkend velmi pravděpodobně rozejdou vcelku smírně. Všechny hlavní indexy si dnes udržely když ne růst, tak alespoň stagnaci - celoevropský index DJ STOXX50 roste o marginálních 0,08 %, francouzský CAC40 je o 0,21 % výše a německý DAX30 přidává 0,18 %. Jedině švédský OMX z tohoto trendu stagnace vybočuje a posiluje o 0,58 %, ostatní evropské indexy v zásadě sledují výkon třech hlavních benchmarků a obchodují ve velmi úzkém pásmu.
Z pohledu výkonnosti jednotlivých komponentů indexu DJ STOXX50 je na tom v tuto chvíli nejlépe HBOS Plc, jejíž akcie přidávají více jak 1 %. Na druhém místě nalezneme Banco Santander posilující o 0,95 % a na třetím pak DaimlerChrysler AG (+0,78 %). Jen těsně za nimi je ING Groep NV (+0,76 %), Credit Suisse AG (+0,74 %) a UBS AG (+0,66 %). Na straně druhé vede švýcarský Novartis AG (-2,29 %), druhé je britské Diageo Plc (-1,76 %) a třetí je pak AstraZeneca Plc (-1,67 %).
Jízdu svého života zažívá euro, které během několika málo okamžiku posiluje vůči americkému dolaru z úrovně 1,2343 na hladinu 1,2448 USD/EUR.
Petr Žabža, Patria Direct