Není tomu tak dávno, co investiční banka Goldman Sachs přišla s negativní střednědobou prognózou vývoje české koruny. Banka čekala na začátku června pokles koruny do tří měsíců na 32,50 do jednoho roka na 33,00 Kč/EUR (více
ZDE). Její predikce se však mohly od té doby změnit. Dnes upoutala pozornost devizového trhu předpověď analytiků Goldman Sachs (GS) týkající se kurzu amerického dolaru.
Podle šéfa globálního ekonomického výzkumu GS Jima O’Neilla se fundamenty pro dolar zhoršují a zhoršují. Deficit běžného účtu platební bilance Spojených států, podle našeho názoru největší dlouhodobá „bolístka“ americké měny, směřuje dle O‘Neillova vyjádření od 5 procent k 6 procentům HDP. A financování tohoto schodku přitom vyžaduje enormní příliv portfolio investic. O‘Neill očekává, že letos dolar propadne k novým minimům vs. hlavní světové měny. Připomeňme, že na historických minimech k euru se americká měna nacházela letos v únoru (1,29 USD/EUR).
Pokles dolaru k různým měnám však nemusí být vyvážený, na přelomu letošního roku nejvíce posílilo k USD euro, a to přesto, že ekonomika eurozóny žádné výrazné výkony nevykazuje. Do kurzu eura však nezasahovala ECB, a tak to „odneslo“ euro. Naopak růst japonského jenu tehdy bránila domácí centrální banka intervencemi na příkaz ministra financí. Velký otazník je také vývoj čínského juanu. S Čínou mají Spojené státy největší schodek zahraničního obchodu ze všech zemí i oblastí, a proto čas od času tlačí na vládu této země, aby nechala revalvovat dosud pevně administrativně svázanou měnu. Jim O’Neill tvrdí, že v měnových kruzích Číny se hovoří o změně měnového systému a navázání juanu na koš měn, neexistuje však konsensus mezi politiky. „Myšlenka, že nic dělat nebudou, která panuje nyní na trhu, však pravděpodobně není správná,“ říká O’Neill. Ministr financí USA John Snow údajně indikoval, že Čína byla pozvána na schůzku G7 v září. Pokud pozvání přijme, bude se jen těžko vyhýbat palčivým tématům kolem juanu.
Vývoj amerického dolaru k euru je dnes opět ovlivněn ekonomickými zprávami. Celý den byla měna pod tlakem, jenž se projevoval pozvolným oslabením na 1,2360 USD/EUR. Ve 14:30 hodin, tedy před malou chvílí, byl zveřejněn údaj o červnové inflaci v USA. Jádrová inflace, tj. cenový index s vyloučením volatilních složek potravin a energií, byla na úrovni 1,9 % y/y, meziměsíčně jen +0,1 %, což bylo méně, než někteří investoři doufali. Inflace je přitom hlavní signál toho, jak se zachová FED a zda zvýší úrokové sazby. Hlavní index CPI v červnu dosáhl +3,3 % y/y. Dolar proto aktuálně pokračuje v oslabování na 1,2400 USD/EUR, technická úroveň většího propadu je však až na 1,2430 USD za euro.
Radim Krejí, Patria Online