Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čím nás může překvapit nová legislativa v oblasti kolektivního investování

Čím nás může překvapit nová legislativa v oblasti kolektivního investování

16.07.2004 13:23
Autor: 

Je to již déle než měsíc, co vstoupila v účinnost nová právní úprava kapitálového trhu, představovaná především zákonem o podnikání na kapitálovém trhu, zákonem o dluhopisech a zákonem o kolektivním investování. V reakci na jejich publikaci ve Sbírce zákonů bylo popsáno již mnoho stran papíru předními českými právníky, často ve vzájemném střetu v názoru na věc. Většina z nich soustředila svou pozornost především na nedostatky zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Ale zásadních nedostatků nebyly ušetřeny ani dva ostatní zákony. V následujících odstavcích se budu zabývat některými nedokonalostmi zákona č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování (dále jen „ZKI“).

Podle § 4 odst. 3 ZKI mohou požádat o povolení k činnosti investičního fondu pouze zakladatelé akciové společnosti, která dosud nevznikla (tj. nebyla zapsána do obchodního rejstříku). Toto na první pohled „nevinné“ ustanovení dostává zcela jiný rozměr, pokud se podíváme na § 70, který stanoví minimální výši vlastního kapitálu investičního fondu v době udělení povolení k jeho činnosti. O vlastním kapitálu podnikatele, v našem případě akciové společnosti, však lze dle platné právní úpravy hovořit až po vzniku společnosti, tj. po zapsání do obchodního rejstříku. Zakladatelé zakládané akciové společnosti jako žadatelé o povolení k činnosti investičního fondu nebudou moci splnění této podmínky nikdy docílit, neboť zakládaná společnost vlastní kapitál prostě nemá. Při striktní interpretaci ZKI tak existují vážné pochybnosti o tom, zda je vůbec možné založit investiční fond. Jen pro úplnost lze dodat, že u investiční společnosti požadavek nového založení společnosti pro udělení povolení není stanoven.

Pokud bychom chtěli zjistit příčinu tohoto pochybení, lze se domnívat, že zákonodárce v úmyslu transponovat čl. 13a směrnice č. 85/611/EHS o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (v platném znění) (dále jen „Směrnice UCITS“), který stanovuje požadavek na „initial capital“ ve výši 300 000 EUR, přeložil tento pojem necitlivě jako vlastní kapitál. Směrnice UCITS přitom pojem „initial capital“ vymezuje (odkazem na směrnici Evropského parlamentu a Rady č. 2000/12/ES, o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o jejím výkonu) jako základní kapitál, pokud již byl splacen a rezervní fondy (zjednodušeně řečeno). Při řádné transpozici směrnice by tedy k tomuto nedopatření nemohlo dojít.

Mezi další poněkud nejasná ustanovení ZKI patří požadavek, aby investiční fond byl založen na dobu určitou. Takový požadavek je, dle mého názoru, odůvodněný u uzavřeného podílového fondu, ale nikoli již u investičního fondu.

ZKI dále jako rozlišující kritérium mezi standardním fondem a speciálním fondem používá to, zda fond splňuje požadavky práva ES (rozuměno zejména Směrnice UCITS). Z této dikce nelze vyloučit výklad, že rozhodujícím je aktuální faktický stav. Pokud bychom takový výklad připustili, bylo by možné, že speciální fond kolektivního investování by vzhledem ke své investiční politice splnil požadavky práva ES a tím se k okamžiku splnění stal přímo ze zákona fondem standardním. Pro ten pak platí zákaz konverze na speciální fond kolektivního investování. Nepředpokládám, že by takováto situace byla zákonodárcem zamýšlena.

Doufejme, že si zákonodárce nedostatky nové právní úpravy uvědomil a přijme co nejdříve nezbytně nutné legislativní změny. Do té doby nezbývá než spoléhat na rozumný přístup Komise pro cenné papíry, která svým výkladem může pomoci leckteré zákonné nejasnosti v praxi překlenout.

Lukáš Zahrádka
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.08.2022
16:58Ján Hladký k výsledkům Target: Přecenění zásob drtí marže a zisk  
16:44Americké akcie před zápisem Fedu klesají, ropě pomáhají data o zásobách  
16:39Rusko brnká na ceny plynu: Naše vývozní cena letos zdvojnásobí
16:19Síkela: Pokud nebude plyn, udržet ekonomiku je v zájmu každého. Byla by potřeba solidarita domácností
14:41Norský státní fond vykázal v prvním pololetí největší ztrátu v historii
14:37JPMorgan: ECB udělala pár dost chytrých věcí, dolar hodně vysoko
14:26Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace
12:53Psychologie, prokecávání se do recese a inflační hysterie médií
11:58Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalil na čtyři procenta
11:24Energetický šok zařadil Uniper ke smutným rekordmanům v německé firemní historii. Firma prodělala přes 12 miliard eur
11:04JPMorgan: Není třeba posílat ekonomiku do recese, akcie půjdou nahoru
10:55Evropské trhy při podprůměrných objemech mírně ztrácí, pozornost upřena na HDP eurozóny  
10:00Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, rekord za 40 let
9:02Rozbřesk: Cenové tlaky ve výrobě zvolňují, inflační bouře však trvá
8:51Evropské burzy mohou po zelené Wall Street otevírat v plusu  
8:29CPIPG miliardáře Vítka si zajistila většinový podíl v rakouské firmě s Immo
6:06Obrat v polovodičovém sektoru: Chystají se akcie čipařů na nejhorší? A kdy budovat pozice?  
16.08.2022
22:00S&P 500 se vyšplhal na čtyřměsíční maxima; dařilo se maloobchodníkům  
18:00Německo kvůli energetické krizi nevypne poslední tři jaderné elektrárny, píše WSJ
17:49Hodnotové a růstové akcie – jen o něco menší relativní extrémy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bath & Body Works Inc (07/22 Q2, Aft-mkt)
Cisco Systems Inc (07/22 Q4, Aft-mkt)
Lowe's Cos Inc (07/22 Q2, Bef-mkt)
Synopsys Inc (07/22 Q3, Aft-mkt)
Target Corp (07/22 Q2, Bef-mkt)
TJX Cos Inc/The (07/22 Q2, Bef-mkt)
1:50JP - Obchodní bilance, s.a., mld. JPY
7:30Uniper SE (06/22 Q2)
8:00Carlsberg AS (06/22 Q2)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00HU - HDP, y/y
11:00EMU - HDP, y/y
13:00Analog Devices Inc (07/22 Q3)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Zásoby v průmyslu a obchodě, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC