Komentář bude doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v červnu meziměsíčně zvýšil o 1,1 % a meziroční inflace v této části ekonomiky již vystoupala na 6,2 %. Na konci loňského roku přitom činila pouze 0,9 %. Opět rostly ceny především v hutnictví a rafinériích.
Ceny kovů a kovodělných výrobků se minulý měsíc zvýšily o dalších 5,0 % a podepsaly se na dvou třetinách zvýšení celkového indexu cen průmyslových výrobců. Pokles cen kovových druhotných surovin v květnu signalizoval, že by ocel a železo již nemusely tak strmě stoupat na ceně. Nestalo se. Kromě nákladových faktorů totiž na ceny tlačí silná poptávka. Za prvních pět měsíců se produkce v tomto odvětví zvýšila meziročně o 21,9 %. Zakázky přichází jak z domácí ekonomiky (viz stavebnictví) tak ze zahraničí. V celosvětové poptávce po oceli a vývoji cen hraje důležitou roli svižný hospodářský růst v USA a další akcelerace čínské ekonomiky.
Překvapivý je 10procentní růst cen v odvětví výroby koksu a zpracování ropy, jež obstaral zbývající příspěvek k růstu celkového cenového indexu. Ropa v červnu konečně začala zlevňovat a s ní i ceny benzínů na zahraničních i domácím trhu. Překvapení se však skrývá ve zdražení koksu. Možná Vás zarazí, proč se v nadpisu tohoto textu mluví o ropném pekle, když za vše může koks. Jenže s ropou už je zase všechno jinak. Od začátku července její cena opět stoupá, stejně jako ceny benzínu na burze ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antverpy), která je pro Evropu cenotvornou. Ropné peklo se znovu rozhořívá.
Na trh a do zemědělských cen dorazily ve větší míře rané brambory a čerstvá zelenina. Ceny brambor meziměsíčně klesly o 31,2 %, ceny zeleniny o 32,6 %. Index cen zemědělských výrobců se díky tomu snížil o 4,2 % a meziroční inflace již druhý měsíc klesla. Právě nesprávný odhad vývoje cen potravin se stal zdrojem odchylek prognóz ČNB od skutečného vývoje inflace.
Na konci roku by se inflace v průmyslových produkčních cenách měla pohybovat kolem sedmi procent.
David Marek, Patria Online