Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Rozhodnutí Evropské komise ve věci veřejné podpory udělené IPB/ČSOB a AGB/GECB je pozitivní

MF: Rozhodnutí Evropské komise ve věci veřejné podpory udělené IPB/ČSOB a AGB/GECB je pozitivní

14.07.2004 15:11
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
V reakci na dnešní rozhodnutí Evropské komise v případech IPB/ČSOB a AGB/GECB v rámci interim procedury vydává vládní zmocněnec pro otázky veřejné podpory bankovnímu sektoru v kontextu vstupu České republiky do EU Zdeněk Hrubý následující prohlášení:

Evropská komise dnes rozhodla o opatřeních státu spojených s restrukturalizací dalších dvou českých bank, IPB/ČSOB a AGB/GECB. Tato rozhodnutí jsou plně v souladu s očekáváními Ministerstva financí a úspěšně tak uzavírají celou proceduru posuzování restrukturalizace a privatizace českého bankovního sektoru zahájenou před vstupem České republiky do Evropské unie.

V případu IPB/ČSOB byla všechna opatření posuzovaná Evropskou komisí uznána jako opatření, která nemají vliv po vstupu České republiky do Evropské unie (“not applicable”), a tudíž nenarušují hospodářskou soutěž na společném trhu EU. Toto je ze strany Evropské komise jasný signál, že i přes značnou komplexnost, mediální zájem a pozornost různých zájmových skupin se tento případ z hlediska hospodářské soutěže nijak zásadně neliší od předchozích případů pomoci českým bankovním institucí, které byly Evropskou komisí rovněž schváleny.

Co se týče případu AGB/GECB, naprostá většina opatření byla rovněž uznána jako opatření, která již nemají vliv po vstupu České republiky do Evropské unie (tudíž bez negativního dopadu na hospodářskou soutěž na společném trhu Evropské unie). Jediným rozdílem je posouzení ustanovení o odškodnění ve prospěch kupujícího ze strany České národní banky: převážná část ustanovení o odškodnění byla označena jako nemající vliv po vstupu, dopad zbývající části bude na základě dnešního rozhodnutí dále předmětem šetření Evropské komise.

Rozhodnutí Evropské komise zajišťuje právní jistotu pro naprostou většinu opatření přijatých ve prospěch AGB/GECB. Rozhodnutí EK dále prošetřovat část ustanovení o odškodnění prostřednictvím otevření procedury specifikované v článku 88(2) Smlouvy o ES znamená, že Evropská komise potřebuje více informací a času, aby mohla přesně posoudit tuto část ustanovení o odškodnění. Jelikož je Česká republika již členem Evropské unie, bude dočasný mechanismus spuštěný před vstupem (tzv. interim procedura) nyní nahrazen standardním mechanismem upraveným v článku 88(2). Na základě našich zkušeností s fungováním Evropské komise lze očekávat konečné rozhodnutí ve věci této reziduální části ustanovení o odškodnění v příštím roce.

Závěrem bych rád zdůraznil, že tímto lze považovat interim proceduru za úspěšně uzavřenou. U 15 přezkoumávaných případů bylo schváleno 100% opatření státu vůči jednotlivým bankám, ať již jako opatření nemající vliv po vstupu nebo jako existující veřejná podpora. U šestnáctého případu, AGB/GECB, bude nad rámec již schválené podpory dále v rámci standardní procedury posuzována zbývající část ustanovení o odškodnění. To však neznamená, že tato podpora je automaticky neslučitelná. Teprve poté, co bude prošetřena tato část opatření v rámci standardní procedury, ve které česká strana předloží další argumenty, přijme Evropská komise konečné rozhodnutí v této věci.

Takto úspěšné završení interim procedury je výsledkem tvrdé práce a dobré spolupráce jak mezi českými institucemi, tak i efektivní kooperací s Evropskou komisí. Tento výsledek rovněž dokazuje, že interim procedura byla tou správnou cestou, jak zajistit právní jistotu pro český bankovní sektor, jenž prošel státem řízenou restrukturalizací. Díky této restrukturalizaci vstoupil český bankovní sektor na společný trh EU jako rozvinutý, stabilní a plně konkurenceschopný.

Český ministr financí, Bohuslav Sobotka, komentuje rozhodnutí EK: „Dosažení pozitivního stanoviska Evropské komise k poskytnutým podporám v českém bankovnictví pokládám za velký úspěch ministerstva financí i celé vlády Vladimíra Špidly. Jednání byla velmi náročná a trvala dva roky. Je to dobrá zpráva pro stabilitu českého bankovního sektoru.“


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2025
15:34Niles: Velké technologie už nepatří mezi nejzajímavější akcie, lepší jsou menší hodnotové firmy
8:35Víkendář: Čína dělá jiným zemím laskavost…
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data