Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

13.7.2004 10:17
Autor: 

Slovensko:
Obchodovanie na trhu s fixným výnosom tak ako v minulých týždňoch bolo do veľkej miery ovplyvnené pohybom na devízovom trhu. Tlak na posilnenie koruny totiž zvyšuje šance na ďalšiu redukciu úrokových sadzieb NBS. Začiatok pracovného týždňa však bol ovplyvnený aj nepriaznivými dátami z USA, ktoré sa preliali aj na „starý kontinent“. Dlhší koniec výnosovej krivky následne mierne poklesol. Celkovo zostáva situácia na dlhopisovom trhu takmer nezmenená. Naďalej sa očakáva uvoľňovanie menovej politiky. Napríklad od najbližšieho zasadnutia Bankovej rady si obchodníci sľubujú redukciu sadzieb o ďalších 50 bodov.

Polsko:
Také na trhu s dluhopisy panovala klidná prázdninová atmosféra a největší vliv na chování trhu mělo prohlášení vedení centrální banky. V pondělí byly trhy otevřeny na úrovni 7,49, 7,50 a 7,24% pro dvou-, pěti- a desetileté dluhopisy. Středeční aukce dvouletých dluhopisů a čtvrteční náhradní aukce neměla i přes vysokou poptávku výraznější vliv na chování trhu. Průměrný výnos dosáhl 7,713%, když poptávka dosáhla 4,94 mld. PLN při nabízeném množství 2,5 mld. PLN. Ve čtvrtek dosáhla poptávka úrovně 2,58 mld. PLN, nabízeno bylo pouze 300 mil. PLN. V úterý viceprezident centrální banky prohlásil, že vzroste role poptávkou tažené inflace. Důsledkem byl růst výnosu pětiletých dluhopisů o 4bps. Ve čtvrtek následovala další slovní intervence vedení centrální banky, když Leszek Balcerowicz opět zdůraznil předsevzetí dodržení inflačního cíle ve výši 2,5% a uvedl, že RPP je znepokojen růstem inflačních očekávání vlivem růstu mezd. Trh chápe tato prohlášení tak, že si centrální banka připravuje půdu pro agresivní růst úrokových sazeb. Výsledkem je růst výnosů dvou-a pětiletých dluhopisů o 7bps. K dalšímu mírnému růstu výnosů těchto dluhopisů došlo v pátek, naopak na dlouhém konci křivky výnosy poklesly, takže v pátek trh uzavíral na hodnotách 7,73, 7,73 a 7,15% pro dvou-, pěti- a desetileté dluhopisy. V následujícím týdnu očekáváme pokračování růstu výnosu dluhopisů vzhledem k předpokládané výši inflace v červnu. Očekáváme také další prohlášení centrální banky, kterými chce připravit trh na růst sazeb.

Maďarsko:
Událostí týdne na trhu dluhopisů byla nepochybně aukce pěti a desetiletého vládního dluhopisu. Zatímco desetiletý dluhopis byl úspěšně upsán (poptávka překročila nabídku 1,8x), v případě pětiletého dluhopisu byla vládní agentura AKK vinou nízké poptávky redukovat původně nabízený objem z 35 mld. HUF na 30 mld. HUF. Neúspěch akce se následně projevil v růstu výnosů, které rostly ve čtvrtek i v pátek. Nejvíce přitom utrpěl střed výnosové křivky, konkrétně např. výnos pětiletý dluhopisu se během posledních dvou dnů týdnu zvýšil o 18 bazických bodů, takže se vyšplhal na 9,75 %.

Vzhledem k tomu, že výnosy maďarských dluhopisů se na dlouhém konci výnosové křivky přiblížily letošním maximům a červnová inflace může překvapit spíše na pozitivní straně, očekáváme, že by ceny dluhopisů měly korigovat svůj propad. Na druhou stranu nepředpokládáme, že by trh před pondělním zasedáním bankovní rady MNB mohl začít výrazněji spekulovat na pokles základní úrokové sazby. Pokles výnosů na dlouhém konci výnosové křivky je tedy, podle našeho názoru, pravděpodobným scénářem pro tento týden.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba