Od politiků se člověk může dočkat (a to nejenom u nás) ledasčeho. Proto je na pováženou, když z jejich "kuchyně" vypadne něco, o čem se dá věcně hovořit a co nezvedne žaludek zástupcům profese, jíž se případná myšlenka týká. O tomto víkendu se v britských the Sunday Telegraph objevilo volání poslance parlamentu Olivera Latwina (Konzervativec, tudíž opozice) po spěšné a hluboké reformě Financial Services Authority (FSA, britský regulátor finančních trhů). Podle jeho názoru tento orgán ze své podstaty a díky současnému stavu legislativy výrazně nadsazuje míru regulace, což v konečném důsledku vede k dalšímu komplikování již tak neprostupné džungle zákonů, nařízení a vyhlášek.
Několik poznámek:
* jen těžko si dokážeme představit, že by FSA mezi zaměstnanci City vyhrála soutěž o nejoblíbenější instituci. Jednou z výjimek by mohla být oddělení "Compliance", zde platí "čím víc práce, tím déle nás budou zaměstnávat a tím více nám zaplatí".
* není pravdou, že regulace sama o sobě vede k vyšší efektivnosti trhů. Zářným příkladem je podíl Londýna na globálních obchodech s měnou nebo eurobondy.
* práce FSA ve smyslu dohledu nad bezproblémovým chodem finančních trhů může být v podstatě okamžitě přenesena na stávající organizace - London Stock Exchange v případě akcií a ISMA v případě dluhopisů
* snaha FSA o to, aby retailový investor dostal služby, za jaké si platí, může být např. řešena jednoznačným etickým pravidlem. K jeho dodržování by se všichni poskytovatelé finančních služeb museli písemně a právně vymahatelnou formou zavázat.
* v případě finančního poradenství se jako ideální řešení nabízí velmi jednoduchý model - poradci by fungovali na základě poplatků (placené poradenství) spíše než na základě komisí z prodaných produktů. Bezplatné poradenství je chiméra.
* představa, že jeden orgán dokáže sledovat a kontrolovat 11 000 firem nabízejících různé druhy finančních služeb, 150 000 licencovaných zaměstnanců těchto firem a dle plánu k roku 2004/2005 také dalších 20 000 firem poskytující služby pojišťovnictví a hypotéčního bankovnictví, je naprosto bláhová.
Nedal by se roční rozpočet FSA ve výši 210 milionů liber (cca 9,9 miliardy korun) utratit o něco lépe?
Petr Žabža, Patria Direct