Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Regulace finančních trhů bez regulátora?

Regulace finančních trhů bez regulátora?

12.7.2004 14:34
Autor: 

Od politiků se člověk může dočkat (a to nejenom u nás) ledasčeho. Proto je na pováženou, když z jejich "kuchyně" vypadne něco, o čem se dá věcně hovořit a co nezvedne žaludek zástupcům profese, jíž se případná myšlenka týká. O tomto víkendu se v britských the Sunday Telegraph objevilo volání poslance parlamentu Olivera Latwina (Konzervativec, tudíž opozice) po spěšné a hluboké reformě Financial Services Authority (FSA, britský regulátor finančních trhů). Podle jeho názoru tento orgán ze své podstaty a díky současnému stavu legislativy výrazně nadsazuje míru regulace, což v konečném důsledku vede k dalšímu komplikování již tak neprostupné džungle zákonů, nařízení a vyhlášek.

Několik poznámek:

* jen těžko si dokážeme představit, že by FSA mezi zaměstnanci City vyhrála soutěž o nejoblíbenější instituci. Jednou z výjimek by mohla být oddělení "Compliance", zde platí "čím víc práce, tím déle nás budou zaměstnávat a tím více nám zaplatí".

* není pravdou, že regulace sama o sobě vede k vyšší efektivnosti trhů. Zářným příkladem je podíl Londýna na globálních obchodech s měnou nebo eurobondy.

* práce FSA ve smyslu dohledu nad bezproblémovým chodem finančních trhů může být v podstatě okamžitě přenesena na stávající organizace - London Stock Exchange v případě akcií a ISMA v případě dluhopisů

* snaha FSA o to, aby retailový investor dostal služby, za jaké si platí, může být např. řešena jednoznačným etickým pravidlem. K jeho dodržování by se všichni poskytovatelé finančních služeb museli písemně a právně vymahatelnou formou zavázat.

* v případě finančního poradenství se jako ideální řešení nabízí velmi jednoduchý model - poradci by fungovali na základě poplatků (placené poradenství) spíše než na základě komisí z prodaných produktů. Bezplatné poradenství je chiméra.

* představa, že jeden orgán dokáže sledovat a kontrolovat 11 000 firem nabízejících různé druhy finančních služeb, 150 000 licencovaných zaměstnanců těchto firem a dle plánu k roku 2004/2005 také dalších 20 000 firem poskytující služby pojišťovnictví a hypotéčního bankovnictví, je naprosto bláhová.

Nedal by se roční rozpočet FSA ve výši 210 milionů liber (cca 9,9 miliardy korun) utratit o něco lépe?

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • souhlasim s iniciativou
  13.7.2004 15:20

  Ja mam za to ze neco podobneho by se vyplatilo i s nasi KCP, ktera v soucasnosti blokuje maklerske zkousky, dale pouze vydava omezujici vyhlasky nalevo napravo, nic vsak realne neni schopna zarucit (viz velke krachy OCP polednich let - za vsechny Private Investors nebo hlavne KTP Quantum). Tyto obchodniky take KCP "kontrolovala...". MYslim, ze to zivi spoustu lidi, co nemaji ani poneti o tom, jak trh vypada. Dik za zajimavy namet na premyslení, primo z City. Kdyz ne takto, tak aspon nejake vedeni na KCP by bylo dobre.
  Roman, Praha
 • RE...
  13.7.2004 8:41

  Problém je v tom, že naše slavná KCP jde na přesně druhou stranu. Chtějí všechno pod sebe a přitom ani nejsou schopni dělat to, co zatím dělat mají. Je to banda luzru ...
  Dreamer
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data