Komentář doplněn
Stavební výroba se v květnu meziročně snížila o 2,4 % po dubnovém růstu o 62,4 % motivovaném daňovou úsporou před změnou sazby DPH pro stavební práce (vyjma bytové výstavby). Pro hodnocení situace ve stavebnictví tak musíme používat buď průměrné údaje za více měsíců nebo se dívat na jiné indikátory, například zaměstnanost.
Český statistický úřad odhadl na základě vývoje zaměstnanosti a produktivity práce, že dubnový šok byl v květnové statistice stavební výroby vstřebám z jedné třetiny. Není potřeba sofistikovaných metod, abychom došli k podobnému závěru. V prvních třech měsících se stavební výroba meziročně zvýšila o 16,1 %. Pokud bychom předpokládali, že stejným tempem ve skutečnosti rostla i dubnu, květnu, červnu a červenci. Potom stačí, aby v červnu a červenci vykázaly stavební firmy nulové meziroční zvýšení, a vliv předčasné fakturace v dubnu na stavební statistiku prakticky zmizí. Významněji rozhoupaly daně údaje v inženýrském stavitelství (v květnu meziročně -6,1 %), v pozemním stavitelství (-1,1 %) nebyl efekt tak silný, neboť do něj spadá bytová výstavba, jíž se přesun do základní sazby DPH netýkal.
Vzhledem k tomu, že propad po dubnové urychlené fakturaci není nijak hluboký, lze usuzovat, že stavební sektor ve skutečnosti nadále roste poměrně rychlým tempem. Akcelerace investiční poptávky v české ekonomice je do značné míry výsledkem rostoucích investic do budov a staveb.
Spíše než proměnlivé produkční statistiky letos o stavu stavebního sektoru svědčí vývoj zaměstnanosti. Počet zaměstnanců stavebních firem se meziročně zvýšil o 3,9 %. Zajímavé je, že výrazně zpomalil růst mezd. Průměrná měsíční mzda meziročně vzrostla o 2,3 %, průměrná hodinová mzdy klesla o 2,6 %. Reálně se měsíční mzda snížila (o 0,4 %), což se stalo naposledy před dvěma roky (v červnu 2001). Bohužel tyto údaje nemá smysl srovnávat s produktivitou práce, jež se počítá ze zkreslených produkčních statistik, a vypočítávat jednotkové mzdové náklady.
Daňový stimul patrně nebude celý vstřebán do konce 2. čtvrtletí, a proto můžeme očekávat, že stavební statistiky výrazně ovlivní údaje o hrubém domácím produktu.
David Marek, Patria Online