Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od července regulace kapitálového trhu opět o něco podrobnější

Od července regulace kapitálového trhu opět o něco podrobnější

7.7.2004 12:43
Autor: 

Od července roku 2004 nabývají účinnosti tři vyhlášky Komise pro cenné papíry (dále jen „Komise“), které dotvářejí novou právní úpravu kapitálových trhů a kolektivního investování, jejichž hlavním cílem je dosažení řádné aplikace zákonů účinných od 1. května 2004. V první řadě se jedná o dvě vyhlášky provádějící zákon o podnikání na kapitálovém trhu, které do našeho právního řádu zapracovávají směrnici 2003/6/ES, o zneužívání trhu a evropské předpisy vydané k její konkretizaci. Za druhé se jedná o vyhlášku, která provádí zákon o kolektivním investování stanovením pravidel obezřetného podnikání a vnitřní organizace investiční společnosti a investičního fondu.

Vyhláška Komise č. 379/2004 Sb., o pravidlech nakládání s vnitřními informacemi, stanoví povinnost emitenta investičního nástroje přijatého k obchodování na regulovaném trhu v členském státě EU nebo nástroje, který je předmětem žádosti o přijetí k obchodování na regulovaném trhu, uveřejnit tzv. vnitřní informaci (tj. informace týkající se investičního nástroje, která je významná pro vývoj jeho kurzu a která není veřejně známá). Tyto informace musí být jednak uveřejněny na internetové adrese emitenta, kdy musí být zajištěna bezproblémová přístupnost této adresy, a zároveň prostřednictvím hromadně navštěvovaného finančního serveru. Současně je emitent povinen zaslat vnitřní informaci neprodleně přímo Komisi. Uveřejnění vnitřní informace lze odložit jen ze závažných důvodů, mezi které patří například nutnost schválení právních úkonů emitenta jiným orgánem. Odklad uveřejnění je emitent povinen oznámit Komisi.

Druhým právním předpisem Komise, který nabývá účinnosti v červenci 2004, je vyhláška č. 355/2004 Sb., kterou se stanoví forma, lhůta a způsob uveřejňování kurzu investičního nástroje přijatého k obchodování na regulovaném trhu a způsob informování Komise o využívání vnitřních informací a manipulaci s trhem. Na rozdíl od prvně jmenovaného předpisu tato vyhláška není adresována emitentům investičních nástrojů, ale přímo organizátorům regulovaných trhů. Těmto osobám je stanovena povinnost uveřejňovat aktuální kurzy investičních nástrojů, se kterými se obchoduje na jimi organizovaném trhu, a to několika způsoby. Jednak v elektronické formě, a to bezodkladně prostřednictvím svého automatizovaného obchodního systému umožňujícího dálkový přístup po každé změně kurzu se zpožděním nejvýše 15 minut, a jednak v kurzovním lístku, a to nejpozději k okamžiku zahájení následujícího obchodního dne ve všech svých obchodních místech a prostřednictvím systému umožňujícího dálkový přístup. Druhá část vyhlášky upravuje povinnost organizátora regulovaného trhu informovat Komisi o podezření, že obchod byl uzavřen s využitím vnitřní informace, nebo že může být považován za manipulaci s trhem, a to nejprve telefonicky a následně písemně s podrobným odůvodněním svého podezření, a to nejpozději 1 hodinu před tím než v následující obchodní den umožní uzavírání obchodů s dotčeným investičním nástrojem.

Posledním z řady nových předpisů Komise je vyhláška č. 347/2004 Sb., o způsobu plnění pravidel obezřetného podnikání a pravidel organizace vnitřního provozu investiční společnosti a investičního fondu. Tato vyhláška upravuje povinnosti investiční společnosti nebo investičního fondu při jejich organizaci, a to zejména povinnosti přijmout organizační řád upravující organizační uspořádání společnosti a oprávnění, povinnosti a funkční náplň některých kategorií zaměstnanců společnosti a povinnost vnitřním předpisem upravit administrativní a účetní postupy. Investiční společnosti a investičnímu fondu je dále stanovena zejména povinnost zajistit a vnitřním předpisem upravit správu informačního systému telekomunikačních a záznamových zařízení, jakož i zavést účinný a efektivní systém vnitřní kontroly.

Společným cílem těchto prováděcích vyhlášek je zajistit informovanost účastníků kapitálového trhu a přispět tak k transparentnosti vztahů na kapitálovém trhu a v případě vyhlášky týkající se kolektivního investování pak zejména ochrana laických účastníků procesu kolektivního investování. Teprve praxe ovšem ukáže, zda a jak tyto nové právní předpisy přispějí ke zlepšení fungování kapitálového trhu v České republice.

Barbora Balaštíková
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)