Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výklad Komise pro cenné papíry zmírňuje nedostatky zákona

Výklad Komise pro cenné papíry zmírňuje nedostatky zákona

2.7.2004 18:35
Autor: 

Legislativa týkající se kapitálového trhu prošla v prvním pololetí letošního roku v souvislosti se vstupem do EU početnými změnami. V důsledku nejasného výkladu některých ustanovení nově přijatých právních předpisů v této oblasti se v procesu uplatňování těchto změn v praxi začínají účastníci kapitálového trhu potýkat s problémy. Jedním z takových výkladových problémů, jenž se svým stanoviskem snažila vyřešit Komise pro cenné papíry („Komise“), je problematika změny rozsahu povolení obchodníka s cennými papíry („obchodník“) ve spojení s úpravou změny předmětu podnikání v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu („zákon“).

Komise je v souladu se zněním zákona, mimo jiné, oprávněna na žádost obchodníka změnit povolení k činnosti obchodníka („povolení“), a to vydáním nového rozhodnutí, ve kterém zruší dosavadní povolení a zároveň uvede nový rozsah povolených činností obchodníka. Zákon tedy výslovně stanovuje možnost Komise měnit na žádost poskytovatele služeb na kapitálovém trhu povolení obchodníka, a to rozšířením nebo zúžením jeho rozsahu. Na druhé straně však zákon v případě změny předmětu podnikání stanoví obchodníkovi zákaz nadále poskytovat investiční služby (s výjimkou zákonem vymezených služeb směřujících k zajištění ochrany zákazníka), čímž změnu předmětu podnikání spojuje se zánikem povolení k činnosti obchodníka. Komise se v této souvislosti snažila zaujmout stanovisko k výkladovým nejasnostem ohledně důsledků takové změny předmětu podnikání, kdy obchodník zůstává nadále obchodníkem a úprava jeho předmětu podnikání v návaznosti na nově vydané povolení pouze mění rozsah investičních služeb, k nimž je oprávněn, popř. rozsah investičních nástrojů, ke kterým je oprávněn investiční služby vykonávat.

Komise dospěla k závěru, že zákaz výkonu činnosti obchodníka v souvislosti se změnou předmětu podnikání je potřeba vykládat v návaznosti na ustanovení zákona, dle kterého předmětem podnikání obchodníka mohou být pouze činnosti uvedené v povolení. Logickým výkladem lze tedy dovodit, že pouze změní-li obchodník svůj předmět podnikání tak, že si stanoví jako předmět podnikání činnost, kterou nemá uvedenou v povolení, je tato situace neslučitelná s dalším trváním jeho povolení.

Vnitřní rozpor jednotlivých ustanovení zákona tedy v tomto případě Komise překlenula logickým a systematickým výkladem, který je založen na smyslu nového zákona, nikoli na čistě formalistickém či doslovném pojetí, které by mohlo vést až k absurdním závěrům. Je ovšem otázkou, kolik podobných „zrádných ustanovení“ ještě číhá zatím nepovšimnuto v záplavě nově přijatých právních norem, z nichž mnohé mohou mít zásadní vliv na činnost domácích podnikatelských subjektů. Ne ve všech oblastech hospodářského života existuje státní orgán nadaný obdobnými pravomocemi a autoritativností výkladu zákona jako je právě Komise pro oblast kapitálového trhu.

Tatiana Mrvová
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data