Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Od zítřka začne platit omezení pro platby v hotovosti nad 15 000 EUR

MF: Od zítřka začne platit omezení pro platby v hotovosti nad 15 000 EUR

30.6.2004 15:55
Autor: 

Od zítřejšího dne již nebude možné platit v hotovosti nad 15 000 euro (zhruba 500 tis. Kč). Zákon o omezení plateb v hotovosti se vztahuje na vzájemné platby mezi fyzickými i právnickými osobami s místem trvalého pobytu nebo se sídlem na území České republiky, jakož i na platby prováděné těmito osobami do zahraničí. Působnost zákona se bude vztahovat rovněž na pobočky nebo organizační složky zahraničních osob zřízených na území České republiky.

Povinnost se nebude vztahovat na výplaty mezd, platů a ostatních odměn za práci, platby z důchodů z důchodového pojištění, výplat z penzijních fondů, vkladů nebo výběr peněžních prostředků v hotovosti u peněžního ústavu a platby určené k úschově peněz notářem. Návrh řeší i přepočet na českou měnu, v případě provedení platby v cizí měně.

Kontrolu budou zajišťovat územní finanční orgány a celní orgány. Pokutu až do výše 5 mil. Kč, nejméně však 10 000 Kč, budou moci udělit nejen poskytovateli hotovostní platby (nad 500 000 Kč), ale i jejímu příjemci, pokud příjemce musel vědět, že jejím uskutečněním došlo k porušení zákona.

Cílem tohoto zákona je omezení možnosti praní špinavých peněz, daňových úniků, zvýšení bezpečnosti zúčastěných subjektů a racionalizace a optimalizace peněžního hotovostního oběhu.

Obdobná úprava platí i v zemích Evropské unie, např. Francii, Itálii a Belgii.


Váš názor
 • že by výsměch ? ....
  30.6.2004 16:47

  Všimněte si tu podporu podnikání..... pouze se omezuje, ale nic se neudělá proto, aby bankovní převody byly rovnocenným platebním prostředkem hotových peněz. To je to, co měli udělat nejprve. Ale buďte klidní. Tato restrikce se netýká, výplat, mezd, důchodů, atd, protože by si to páni poslanci nemohli odnést domů .... ALe my, co podnikáme a máme s platbami v hotovosti svoje zkušenosti, tak nám budou vysvětlovat jak to ted po novu budeme mít lepší. At už proboha jdou ! ....
  martinfx
 • Hotovost
  30.6.2004 16:08

  Žádný problém, pro problémové odběratele to rozepíšete třeba na třikrát a je to.
  meru
  • .. než přijde nějaký "chytrý" úředník
   30.6.2004 16:38

   a začne si léčit své nízké seběvědomí při kontole :O(
   Mike
 • Zvýšení bezpečnosti CHA CHA CHA
  30.6.2004 16:03

  Díky našim pánum pos.ancům nemusí mít žádný drobný podnikatel strach, že by zbohatl. Dodá zboží na fakturu a pak se mu dodavatel vysměje. Ale je fakt, že kdo nic nemá, nemůže pak o nic přijít :o)
  Mike
  • Oprava :Smát se bude samozřejmě odběratel
   30.6.2004 16:04

   :
   Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data