Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Operační efektivita distribuce elektřiny v ČR - pohled nejen pro akcionáře ČEZ a E.ON III (opak.)

25.6.2004 13:34
Autor: 

Nárůst návratnosti kapitálu investovaného v distribučních společnostech podnikajících na území ČR v minulých letech je, alespoň z části, způsoben růstem obratu jejich aktiv (jinak řečeno, snižováním kapitálové intenzity jejich služeb, lepšího využití aktiv). Nyní se podíváme na druhou determinantu ROIC - operační marže. Ty jsou funkcí dvou skupin faktorů - průměrný realizovaný výnos a jednotkový náklad. Zatímco první je obecně odrazem toho, jakou "pricing power" má daná společnost, druhá reflektuje to, s jakou efektivitou dokáže generovat daný produkt, či službu.

Aplikováno na distribuci elektrické energie, průměrný výnos je určen poměrem chráněných a nechráněných zákazníků a cenových hladin (tj. průměrným realizovaným výnosem na kWh) v těchto dvou skupinách (jak u dodávek tak u distribuce), efektivita odráží produktivitu práce, použité vnitropodnikové systémy, vyjednávací sílu a efektivitu nákupů (tj. zejména elektrické energie u jejích dodávek), úspory z rozsahu u jednotlivých činností atd. Je jasné, že regionální distribuční společnosti a jejich výsledky do značné míry podléhají pravidlům a rozhodnutím regulátora. Ten v případě distribuce ovlivňuje zejména následující:

1. Průměrná cena za distribuci elektřiny
2. Kumulativní regulovaná průměrná cena za distribuci elektřiny
3. Průměrná cena dodávky elektřiny pro chráněného zákazníka
4. Příspěvek na krytí vícenákladů spojených s výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů a ze zdrojů s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla (a postup kompenzace těchto vícenákladů)
5. Příspěvek pro decentrální zdroje vyvedené do distribučních sítí (a postup kompenzace těchto příspěvků)

Následující dva grafy shrnují vývoj marží na úrovni EBITDA u domácí distribuce:


Zdroj: Distributoři, Patria Finance

Z grafů je patrný podobný vývoj jako u obratu aktiv a následně návratnosti kapitálu - rostoucí marže jsou doprovázeny rostoucím obratem aktiv. Pokud marže rostou díky rostoucím cenám (průměrnému výnosu), musí růst i obrat aktiv (roste nominální hodnota produkce, kterou vyprodukuje jednotka aktiv). Např. úroveň průměrných cen v jednotlivých regionech v letech 2003 a 2004 (průměrné ceny dodávky elektřiny pro domácnosti) - tedy jeden z hlavních determinant marží, uvádí následující graf:


Zdroj: ERU

Jiří Soustružník


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data