Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF v rámci fiskální konsolidace rozešle varovný dopis nejzadluženějším obcím

MF v rámci fiskální konsolidace rozešle varovný dopis nejzadluženějším obcím

25.6.2004 10:35
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Rozpočty obcí a krajů jsou důležitou součástí veřejných financí a proto je jim v rámci probíhající fiskální konsolidace věnována náležitá pozornost. Přijetím vládního usnesení o Regulaci zadluženosti obcí a krajů pomocí ukazatele dluhové služby1 v dubnu tohoto roku, vytváříme v České republice systém monitoringu a varování místní samosprávy v oblasti jejich zadluženosti. Jedná se o nejúčinnější možný nástroj, jelikož na základě Ústavy ČR nesmí Ministerstvo financí zasahovat do hospodaření místních samospráv.

Více než 200 obcí, které překročily kritickou hranici dluhové služby ve výši 30 %, oznámí v následujících dnech tuto skutečnost ministr financí zasláním dopisu. Obce budou dopisem upozorněny, že by měly přijmout taková opatření, aby v příštím období ukazatel dluhové služby nepřekročily. Zároveň budou dotčené obce požádány, aby do konce srpna zdůvodnily překročení ukazatele dluhové služby a oznámily Ministerstvu financí, jaká opatření k řešení nadměrné zadluženosti budou přijata.

Ministerstvo financí vyhodnotí vyžádané podklady a zváží všechny skutečnosti, které vedly k překročení dané hranice. V případě, že i v dalším roce obec nebo kraj překročí ukazatel dluhové služby bude obec zařazena na seznam, který projedná vláda.

1 Do dluhové služby spadají zaplacené úroky, uhrazené splátky vydaných dluhopisů, splátky jistin a splátky leasingu. Ukazatel dluhové služby se vypočte jako podíl dluhové služby a ročních příjmů obce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data