Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČSÚ: Indikátor důvěry v českou ekonomiku v červnu znovu roste

25.6.2004 9:32
Autor: 

Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v červnu 2004 oproti předchozímu měsíci opět zvýšilo. Kladně se projevil jak vliv indikátoru důvěry podnikatelů, tak i spotřebitelů. Nejpříznivěji hodnotili situaci podnikatelé v průmyslu a v obchodě, příznivé hodnocení pokračovalo i ve stavebnictví. Historicky dosáhlo v červnu saldo podnikatelského indikátoru důvěry své nejvyšší hodnoty.

V průmyslu (941 respondentů) hodnotilo v červnu 42 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 55 % jako uspokojivou a 3 % jako špatnou, což je lepší výsledek než v květnu. Po sezónním očištění se hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti ve srovnání s hodnocením v květnu zlepšilo (růst salda o 6 bodů). Hodnocení současné zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se oproti květnu rovněž zlepšilo (růst salda o 10 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů snížil.

Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení výrobní činnosti (růst salda o 2 body) a neměnnost ve vývoji zaměstnanosti. Pro příštích šest měsíců respondenti uvažují s neměnností své ekonomické situace. Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění.
Celkově indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci vzrostl o 4 body. V meziročním srovnání je o 7 bodů vyšší než v červnu 2003 a dlouhodobě dosahuje vysoké úrovně.

Ve stavebních podnicích (449 respondentů) se v červnu po sezónním očištění v porovnání s květnem zlepšilo hodnocení ekonomické situace (růst salda o 1 bod). Hodnocení domácí poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se zlepšilo (růst salda o 3 body). Hodnocení zahraniční poptávky (knihy zakázek) se zlepšilo také (růst salda o 6 bodů). Pro příští tři měsíce očekávají respondenti udržení vysokého růstu stavební činnosti bez dalšího růstu zaměstnanosti (pokles salda o 2 body). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví se oproti minulému měsíci nezměnil, v meziročním srovnání je o 8 bodů vyšší než v červnu 2003.

Z respondentů z odvětví obchodu (323 respondentů) hodnotilo v červnu ekonomickou situaci svého podniku 51 % jako dobrou, 46 % jako odpovídající sezóně a 3 % jako špatnou, což oproti květnu znamená růst salda o 5 bodů (po sezónním očištění). Respondenti signalizují pokles objemu zásob (pokles salda o 5 bodů). Neměnnost ve vývoji cen očekává 75 % respondentů, 17 % očekává růst a 8 % pokles, což je méně příznivé očekávání než v květnu. Pro příštích šest měsíců očekává 59 % respondentů neměnnou ekonomickou situaci (stejně jako v květnu), růst očekává 40 % (v květnu 39 %) a 1 % pokles (v květnu 2 %). Celkový indikátor důvěry v obchodě oproti květnu vzrostl o 5 bodů a je o 8 bodů vyšší než v červnu 2003.

Ve vybraných odvětvích služeb (739 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v červnu 66 % respondentů jako dobrou, 33 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 1 % jako špatnou, což je lepší hodnocení než v květnu. Růst poptávky (knihy zakázek) očekává 39 % respondentů, neměnný vývoj 57 % respondentů a 4 % pokles, což je horší očekávání než v květnu. Neměnnost ve vývoji cen očekává 86 % respondentů, růst cen 12 % respondentů a 2 % pokles, což je lepší očekávání než v květnu. Pokles počtu zaměstnanců očekává 36 % respondentů, neměnnost 55 % a růst 9 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb se nezměnil.

Ze šetření mezi spotřebiteli (1000 respondentů) v červnu vyplývá zlepšení sald očekávání celkové ekonomické situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících. Saldo očekávané celkové ekonomické situace vzrostlo o 4 body, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů vzrostlo o 6 bodů. Oproti minulému měsíci se zvýšil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, saldo vzrostlo o 4 body. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil (růst salda o 2 body). Spotřebitelé opět považují současnost za dobu vhodnou pro pořizování zboží dlouhodobé spotřeby (růst salda o 3 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry oproti minulému měsíci vzrostl o 2 body a dosahuje tak nejvyšší hodnoty od července 2002.

(zdroj: tisková zpráva ČSÚ, graf, databáze - Patria Online)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m