Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Historie finančního šílenství III - the Mississippi Company a analogie s propadem dolaru (opak.)

Historie finančního šílenství III - the Mississippi Company a analogie s propadem dolaru (opak.)

24.6.2004 14:04
Autor: 

Mozkem francouzské verze the South Sea Company byl John Law - Skot, který odešel na pevninu poté, co zabil v duelu milence své snoubenky. V roce 1716 Law přesvědčil francouzského regenta (který vládl místo tehdy 6letého Ludvíka XV.), aby mu udělil povolení k založení banky. V tu dobu byla Francie hluboko zadlužená a nedávno také de facto devalvovala svoji měnu - uměle snížila obsah zlata a stříbra ve svých mincích. Law nemohl přijít v lepší chvíli - jeho banka emitovala papírové peníze plně kryté drahými kovy a slibovala, že nikdy míru krytí těmito drahými kovy nesníží. Law šel dokonce tak daleko, že prohlásil "trest smrti" na každého jeho bankéře, který vydá peníze bez dostatečného krytí.

Obyvatelé Francie jej za to milovali - do jednoho roku se peníze banky obchodovaly s 15% prémií k oficiálním francouzským platidlům. V mezidobí drahými kovy nekryté papírové peníze, vydané Francií za vlády Ludvíka XIV., poklesly na 80% diskont proti jejich nominální hodnotě ve zlatě a stříbře. Jak ale v podobných případech bývá obvyklé, spekulace a hazardní hra pronikla Johnu Lawovi pod kůži více než bylo zdrávo. Na naléhání regenta svou banku transformoval na státní instituci a s požehnáním státu začal emitovat enormní množství peněz bez jakéhokoliv krytí. Úrokové sazby spadly a obchod začal prosperovat (nepřipomíná nám to něco? - nekryté peníze, volně dostupný kredit, nízké sazby).

V roce 1717 Francie udělila Lawovi exkluzivní právo na veškerý obchod podél toku řeky Mississippi včetně provincie Louisiana (která v té době patřila Francii). Ve snaze nalákat investory do akcií the Mississippi Company, Law sliboval roční dividendu ve výši 40% !! Šel však ještě dále - jako protislužbu svému patronovi nabídl investorům možnost zaplatit za akcie jeho firmy v tu dobu skoro bezcennými papírovými penězi francouzského dvora. Díky tomu, že slibovaná dividenda měla být vyplácena v reálných penězích (zlato nebo stříbro), Law efektivně sliboval 120% výnos jenom z dividend (viz. 80% diskont výše).

Všechny společenské vrstvy Francie chtěly akcie Lawovy firmy koupit - každá emise byla totálně vyprodána, i když Law zvedl cenu na desetinásobek. S tím jak horečka pokračovala, ceny akcií the Mississippi Company se někdy zvýšily o 10-20% v řádu hodin! Bohatí, chudí - všichni brali své úspory a kupovali akcie společnosti. Bohužel - exploze nekrytých peněz vedla k dramatickému růstu cen a hyperinflaci.

A nyní zmíněná analogie. Na počátku roku 1720 se začaly objevovat trhliny. Princ de Conti - jeden z čelných šlechticů Francie, způsobil poplach, když přivezl do Lawovy banky 3 vagony plné jeho peněz a žádal konverzi do zlata a stříbra. Ani jednoho nebylo dost a lidé - vědomi si pomalu rychle klesající hodnoty peněz - začali žádat to samé. Law však díky explozi nekrytých peněz neměl dost ani jednoho kovu a nebyl schopen dostát svým slibům - následoval run na jeho banku a kolaps cen akcií the Mississippi Company. Francouzská vláda se pokusila zachránit situaci a devalvovala zlato a stříbro ve prospěch papírových peněz - marně. Cena akcií the Mississippi Company, která rostla z 500 liver v roce 1716 na 20,000 liver v roce 1720, propadla během několika měsíců na 200 liver (-99%)! Law byl na mizině, stejně jako francouzská ekonomika.

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data