Koruna před klíčovým rozhodnutím bankovní rady ČNB posiluje o více než 10 haléřů až na 31,77 Kč za euro. Změnu sazeb neočekáváme, doprovodný komentář centrálních bankéřů by však ne devizový trh mohl mít vliv. Růst amerického dolaru k euru se ráno zastavil a jeho kurz znovu oslabuje přes 1,2100 USD/EUR, to podporuje korunu v posílení na 26,22 Kč/USD.
Na domácím trhu je již druhým dnem, od zlomového úterka, patrná mírně lepšící se nálada investorů, což se projevuje nepatrným avšak postupným zhodnocováním koruny k euru. Politika se se zpochybněním hlasování o důvěře vládě ve sněmovně začíná dostávat do pozadí, a koruna tak koriguje předchozí prudký pokles k úrovni 32,00 Kč/EUR.
Před rozhodnutím ČNB o sazbách panuje na trhu mírný optimismus spojený s očekávaným utahování měnové politiky, resp. s očekávaným zúžením úrokového diferenciálu mezi ČR a ostatními středoevropskými státy. Na slovenském a polském devizovém trhu panuje dnes klid, směrem nahoru se ale vydává maďarský forint. Vývoj koruny bude do jisté míry určen ČNB, měna by mohla pokračovat v posilování k technické mezi 31,70 -31,75 Kč/EUR. Přelom týdne však bude znamenat obnovení politického rizika kvůli dalšímu jednání ČSSD o osudu premiéra Špidly.
Eurodolarový trh je sice volatilní, nicméně investoři při absenci nových ekonomických zpráv raději nevstupují do nových pozic, a tak se obchoduje bez trendu zhruba v rámci pásma 1,2050 až 1,2150 USD/EUR. Posiluje především japonský jen, díky výbornému výkonu tamního hospodářství. Dolar sporadicky reaguje na situaci v Iráku, vliv vývoje akciového trhu na měnu je také limitovaný.
Dnes bude po delší odmlce v USA zveřejněný nový ekonomický indikátor – zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávaný vývoj eurodolaru zůstává stejný – výhled je neutrální, změnu může iniciovat jen nějaká překvapivá zpráva, resp. blížící se jednání Fedu a ECB o úrokových sazbách.
Radim Krejčí, Patria Online