Firma the South Sea Company byla založena v roce 1711 šlechticem Robertem Harleyem - hrabětem z Oxfordu, a nabídla stávajícím držitelům cca 9 milionů liber v britských státních dluhopisech tyto dluhopisy vyměnit za akcie the South Sea Company. Za tento vpravdě patriotický čin nabídla britská koruna, že firmě garantuje monopol na veškerou obchodní přepravu a obchod s Latinskou Amerikou.
Jak se v průběhu času ukázalo, příslib britské koruny zdaleka neměl takovou cenu, jak se hrabě domníval - obchod v latinské Americe byl v té době v rukou Španělska, které nemělo nejmenší zájem otevírat přístup do kolonií na více než nezbytně nutnou míru (a ta byla pro Británii nastavena velmi nízko). Jednu věc ale hrabě uměl velmi dobře - dokázal "vymámit z jalové krávy tele" a prodat tento, alespoň prozatím, komerční neúspěch důvěřivé veřejnosti. V roce 1720 udělala the South Sea Company britskému parlamentu nabídku, kterou nemohl odmítnout - firma by absorbovala v podstatě veškerý státní dluh Británie (v té době na hodnotě GBP 31 milionů) a místo něj vydala držitelům dluhopisů akcie the South Sea Company.
Jeden z poslanců - Rober Walpole, později britský premiér - sice nějakou dobu tomuto plánu oponoval, ale i on byl nemilosrdně smeten kolem spekulací a nepotvrzených zpráv. Jedna z takových zpráv (evidentně vytvořena příznivci the South Sea Co.) říkala, že probíhají tajná jednání, na nichž by Španělsko mohlo souhlasit s volným obchodem Británie se všemi jejími koloniemi (!!??).
Zlato a stříbro z Nového Světa by zaplavilo Anglii a udělalo z akcionářů the South Sea Co. milionáře - každých sto investovaných liber by se vrátilo stonásobně.
Návrh byl parlamentem přijat a horečka začala. Z ceny 128.5 libry v lednu 1720 se cena akcií the South Sea dostala v srpnu na 1000 liber! Dokonce ani zmíněný poslanec Robert Walpole neodolal a koupil si blok akcií (na kterém později hodně ztratil). Každý kdo měl ruce a nohy se hnal do Londýna a chtěl si koupit akcie. Británie se stala národem akcionářů.
Podvodníci na sebe nenechali dlouho čekat a když viděli, jak dobře se daří akciím the South Sea Co., začali zakládat podobné firmy, jejichž jediným záměrem bylo vypumpovat nahoru cenu akcií (obchodní činnost byla zcela zapomenuta). Jedna z firem slibovala obchodovat s vlasy, jiná slibovala vývoj a prodej perpetum-mobile, třetí slibovala technologii na změnu rtuti v drahý kov. Největší podvod byla firma, která neměla absolutně žádný obchodní záměr - prospekt jenom říkal, že firma "byla založena za účelem vysoce dobrodružných aktivit, o kterých ale nikdo nesmí vědět". Zakladatel sliboval výnos 50:1. Velmi lákavá nabídka - přesto tento člověk v jednom dni vybral od důvěřivců 2000 liber (a ještě ten samý večer se spakoval a opustil Británii).
Celá bublina nakonec splaskla v srpnu 1720, když se na trh dostala
informace, že management společnosti - včetně ředitele - prodal své akcie. Tento fakt vedl k panice a masivním prodejům, které v konečném důsledku srazily cenu akcií z GBP1,000 na GBP315 (-68%). Tisíce britských rodin byly finančně na dně (včetně mnoha členů parlamentu) a Británie se ponořila do ekonomických problémů.
Petr Žabža