Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaderná energetika v ČR - je reálnou a nutnou alternativou?

Jaderná energetika v ČR - je reálnou a nutnou alternativou?

21.06.2004 11:39
Autor: 

Evropská komise nedávno schválila záměr Finska postavit novou jadernou elektrárnu. Stavba elektrárny začne příští rok, dokončení se očekává v roce 2009. Výkon elektrárny bude 1,6 GW. Finsko se také jako první země na světě rozhodlo vybudovat hlubinného úložiště radioaktivního odpadu v konkrétní lokalitě. Komise ve své zprávě připomněla, že nová elektrárna bude výhodnější z ekonomického hlediska, neboť cena výroby energie z jádra bude pravděpodobně nižší než v případě fosilních paliv. Díky nové elektrárně se sníží emise oxidu uhličitého a Finsko tak dostojí svým závazkům vyplývajícím z Kjótského protokolu.

V roce 1980 Švédové v celonárodním referendu odhlasovali, že všechny jaderné reaktory v jejich zemi mají být úplně zlikvidovány do roku 2010. Nyní je ale vysoce pravděpodobné, že tento termín nebude dodržen. Shoda je prozatím v tom, že pro budoucnost se nepočítá s budováním nových reaktorů. Neshody se však týkají pohledu na otázku, jak dlouho mohou ještě stávající jaderné elektrárny sloužit. Vláda má za to, že jedenáct dnešních reaktorů může Švédsku vyrábět elektřinu ještě zhruba čtyřicet let. Energetické společnosti však tvrdí, že takový odhad je velmi opatrný a že jde spíše o šedesát než o čtyřicet let.

Výše uvedené je úzkým výsekem z mnoha nedávných událostí v Evropě týkajících se jaderné energetiky. Toto téma, u nás v poslední době rozvířené zejména návrahem státní energetické politiky, je nevyčerpatelné tak, jak odráží nepřeberné množství subjektivních pohledů na klady a zápory této energetické alternativy. Některé z nich budeme zde prezentovat.

Začneme porovnáním nákladů na produkci elektrické energie v některých elektrárnách - následující graf demonstruje pozici jaderných elektráren co se týče operačních nákladů na jednotku produkované energie ve Spojených státech.


Zdroj: US Utility Data Inst., Resource Data International

Výrazným faktorem ovlivňujícím pozici jednotlivých typů produkce z hlediska operačních nákladů je lokální dostupnost paliv, zejména uhlí, či zemního plynu. Oblasti s jejich dostatkem tak mají vyšší preference vůči stavbě elektráren je spalujících, než oblasti s jejich nedostatkem, kde jaderná energie získává více na přitažlivosti z čistě operačního hlediska.

Trend poklesu nákladů u nukleárních a uhelných elektráren je z grafu jasně patrný a jde z velké části na vrub rostoucí efektivitě elektráren. Ta je průvodním jevem i u dalších dvou typů - plyn a ropa, fluktuace jejich cen ale výrazně více ovlivňuje vývoj jednotkových nákladů ve srovnání s prvními dvěma (a zvyšuje tak riziko s nimi spojené).

Operační náklady jsou ale pouze částí celkových nákladů na produkci, druhou významnou částí jsou náklady investiční. Celkově jsou pak náklady, ve vyjádření v současné hodnotě, při posuzování nákladové efektivnosti stavěny proti současné hodnotě očekávaných výnosů z jednotlivých elektráren. Podle studií OECD náklady investiční dosahují 55 % celkových nákladů u nukleárních elektráren, 45 % u uhelných elektráren a pouze 16 % u elektráren používajících jako palivo plyn.

Výše uvedená čísla tak podle odhadů implikují celkový náklad kolem 3,7 c/kWh u nukleárních elektráren, 3,3 c/kWh u elektráren uhelných a 5,8 c/kWh u elektráren na zemní plyn (pro USA). Tato čísla lze samozřejmě vnímat pouze jako indikativní, významně závislá na konkrétním místě a čase. Jejich hlavní význam neleží ani tak v absolutní hodnotě, jako v relativním porovnání jednotlivých technologií co se týče nákladu na produkci a v proporci mezi operačními a investičními náklady na tuto produkci.

Pro demonstraci velkých rozdílů mezi odhady jednotlivých nákladů prezentujeme následující graf, který ukazuje odhady nákladů na výrobu (c/kWh) v některých zemích světa:


Zdroj: US Utility Data Inst., Resource Data International, Patria Finance

Rozdílné náklady v jednotlivých zemích jsou odrazem zejména používaných technologií v rámci jednotlivých skupin elektráren (kapitálová náročnost, využití kapacit a velikost elektráren, proporce fixních a variabilních nákladů, životnost elektráren), náklady na palivo (včetně dopravy) a ostatní náklady (práce, údržba zařízení atd.), případně regulace (bezpečnostní a ekologické standardy apod.).

Tématu jaderné energetiky se budeme věnovat i nadále.

Jiří Soustružník


Váš názor
  • Finsko musi elektrinu dovazet
    22.06.2004 9:31

    a proto se rozhodlo strategicky spravne pro jadernou energetiku. Protoze behem 30ti let spalime veskere nase hnede energeticke uhli, dostane se Ceska republika do obdobne situace. Asi proto ani pro nasi republiku nebude jina cesta, nez jaderna energetika. Plyn a ropa budou stale drazsi a navic je velmi snadne prerusit dovoz a tim ochromit narodni hospodarstvi. Udrzovani spravneho "energetickeho mixu" zdroju, vcetne rozvoje novych obnovitelnych zdroju vhodnych pro ceske geograficke podminky je nezbytne, nechceme-li se stat prilis zavislymi na vnejsich zranitelnych zdrojich a ohrozit tak chod naseho prumyslu. Seriosni diskuse o energetice je proto velmi potrebna.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů