Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kapitálové trhy ve střední Evropě – nenaplněná šance?

Kapitálové trhy ve střední Evropě – nenaplněná šance?

18.06.2004 13:15
Autor: 

Kapitálové trhy ve střední Evropě před sebou nemají zrovna nadějnou budoucnost. Je to možná paradoxní tvrzení v době, kdy na českou burzu konečně proniká první nová emise akcií a kdy index akciového trhu PX-50 zaznamenal za posledních 12 měsíců růst o 40 %.

Nicméně, ať se na to díváme jak chceme, v celé střední Evropě (a vlastně i západní s výjimkou Británie a Nizozemska) klesá význam „otevřených trhů“, kde se akcionáři mohou ucházet o kontrolu nad korporacemi a roste význam „soukromých firem“, kde je vlastnictví koncentrováno a kde vnější akcionáři hrají mizivou roli.

Například v Polsku se zvýšil medián podílu hlavního akcionáře na firmě z 24% podílu v roce 1996 na 40% podíl v roce 2001. V ostatních zemích je ale hlavní vlastník ještě dominantnější: Například v Rumunsku a Bulharsku je mediánový podíl téměř 60%, stejně jako v Lotyšku, v Litvě je to 50 % a třeba v Maďarsku 45 %.

V České republice má jen 2 % firem hlavního majitele s podílem nižším než je 30 %, mediánový vlastník drží ve firmě 50 %. Od těchto zemí se odlišuje Slovinsko, kde mediánový vlastník drží jen 20% podíl. Pro srovnání, v USA má mediánový vlastník podíl jen okolo 8 %, ve Velké Británii 10 %. Většina evropských zemí se ovšem pohybuje v pásmu 35-55 % pro hlavního vlastníka.

Co z tohoto rozdílného rozložení vlastnictví v kontinentální Evropě ve srovnání s Británií a USA plyne? Především to, že na kontinentu mnohem menší roli hrají akciové trhy, neboť na nich nelze koupit kontrolu nad firmou, jen omezený počet akcií, které nedávají svým držitelům sebemenší vliv na to, jakým způsobem je dané korporace řízena.

Za druhé, větší vlastníci na kontinentu si své dominantní postavení ve firmě žárlivě hlídají a nejsou tak ochotni připustit „naředění“ kontroly například úpisem nových akcií (zde klobouk dolů před pány ze Zentivy…). Peníze proto neshánějí na burze, ale u bank. Skvělé české banky, s jejich výborným „track-record“ tak zůstávají hlavním kanálem přerozdělování peněz od střadatelů k firmám. Ačkoliv je jasné, že české banky v roce 2004 se velmi liší od bank v roce 1994, přesto platí, že pokud banky dominují nad kapitálovým trhem, je alokace kapitálu méně efektivní, protože banky mají tendenci spoléhat na „staré“ klienty a neumějí financovat skutečně dravé a rozvíjející se firmy z „nových“ oborů.

Konečně za třetí, větší koncentrace vlastnictví snižuje roli „corporate governance“, protože dominantní vlastník většinou obsazuje správní rady „svými lidmi“ a často jde zároveň o vlastníky firem a manažery zároveň. Role správních rad ve střední Evropě je proto většinou méně významná, než třeba v USA, kde „board“ je jediným skutečným ochráncem zájmů akcionářů. Na druhou stranu, dominantní vlastníci mají často tendenci minoritní akcionáře ignorovat, ne-li přímo poškozovat.

Situace, v které jsme se ocitli, není optimální, na skokovou změnu směrem k anglosaskému typu kapitálových trhů však zjevně nemáme sílu ani podmínky. Je tedy nutné naučit se i v našem systému podporovat minoritní akcionáře v ochraně jejich legitimních práv a novým firmám poskytovat jiné zdroje financování než je bankovní úvěr.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • Zajimava analyza
  28.06.2004 17:18

  Musim rici, ze je to zajimavy zjisteni a o kapitalovym trhu to muze neco napovidat, ale nemyslim, si ze by to mohlo znamenat zanik akciovyho trhu, vzdyt ovladnout spolecnost na kap. trhu nemusi byt prece jedninym motivem nakupu akcii investory? Kozinu a UFF UFF vyzivam, k udelani vlastnich analyz, a rekli nam, jak na tom ten kap. trh je?
  ezop
 • Re: Klobouk dolů před pány ze Zentivy
  18.06.2004 13:54

  Pán žertuje, nebo oplácí sponzorskou pozornost? Dozvědět se o emisi Zentivy něco konkrétního je velmi těžké, prospekt důsledně tají, ale pokud vím, tak Zentiva na trh nevrhne balík akcií, na základě kterého by si mohl někdo přes trh koupit kontrolu společnosti. Ergo její emise je klasickým hledáním veslařů do lodi, kde kapitán je ke kormidlu přilepený. A to vynechávám tu "drobnost", že Léčiva i Slovakofarma (výrobní aktiva Zentivy B.V.) BYLY původně "kotovanými" cennými papíry. Než je majoritář stáhnul z trhů a v případě Léčiv přeměnil podobu na listinnou. Doporučuji také porovnat přiměřenou cenu, kterou majoritář nabídnul akcionářům při stažení obou emisí z trhů s hodnotou na kterou si cení svou Zentivu. Smekat klobouk před někým, kdo už jednou s akcionáři vyběhnul a nyní připravuje recyklaci?
  Kozina+
  • Hlavně se nešťourat ...
   18.06.2004 15:33

   Sladký, Sladký, ty se svými nediplomaticky přímými názory v životě nemůžeš výt vedoucím katedry, dokonce nejspíše ani externím anallizérem významného obchodníka :o) . Každý zlatokop přece doluje tak, jak to pravidla lokality dovolují - a u nás jsou pravidlá taková, že se i stát rozhodl zbavit za babku MUS jen proto, že se se svými 49,5 procenty akcií zalekl možné svévůle o 0,5 procenta silnějšího "majoritáře", neniližpravda .... (leda že by to již tehda byla pouze maskovací moskytiera pro zdůvodnění "bratrského" převodu hodnot z kapes všeholidu na odpovědnějšího majitele? :o)
   UFF UFF
   • JDETE SE BODNOUT OBA
    18.06.2004 20:43

    Clanek poukazuje na velice dulezitou charakteristiku stredoevropskych trhu o ktere se nedoctete nikde jinde, kazdy vam jen rekne o kolik to slo vcera dolu a o kolik dnes nahoru a stale dokola kazdy den, jenom vam nereknou kdo taha za provazky, tak jak to ukazuje tento clanek,
    jirik
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data