Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

15.06.2004 10:33
Autor: 

Slovensko:
Na trhu s pevne úročenými inštrumentami sme videli pokles výnosov prakticky po celej dĺžke výnosovej krivky. Najviac klesali krátke splatnosti. Štátne dlhopisy išli celkovo dole (výnosy) asi o 5 až 20 bodov. Výnosy bondov so splatnosťou 2-3 roky sa znížili o 15-20 bps, 3-5 ročný segement o 10 bps a zvyšok krivky približne o 5 bps. Derivátový trh kopíroval bondy a to tak swapový trh ako aj trh FRA kontraktov. Najkratšie splatnosti FRA poklesli o 25 až 30 bodov. Vývoj je už dlhšie spojený s pohybom kurzu koruny. Nebude tomu inak ani tento týždeň. Prípadný tlak na ďalšie posilnenie SKK prinesie určite pokles trhových úrokových sadzieb. Ďalší impulz príde až koncom mesiaca v podobe regulárneho zasadnutia bankovej rady NBS.

Polsko:
Ačkoliv existovalo dostatek indikací, že situace na trhu obligací bude stejná jako na devizovém trhu, přece jenom se objevilo několik překvapení. Výnosy obligací klesly v pondělí o více než 10 bodů díky rostoucí aktivitě domácích investorů. Tento vývoj se stal ve středu odpoledne otočil , když CSO oznámil data o HDP za 1. čtvrtletí. Téměř 7% růst, vyšší než očekávaný, spustil růst výnosů nejlikvidnějších 5-letých obligací z 7,48% na 7,57%. Na této úrovni pak týden uzavřely. Tento týden očekáváme, že investoři zůstanou poměrně indiferentní vůči volbám do EP, ale budou poněkud nervóznější ke konci týdne, kdy se objeví data o průmyslové výrobě a výrobních cenách. Očekáváme, že korekce chyb, které se objevily po předvstupním šoku, se projeví v poklesu temp růstu průmyslové výroby a že posílení zlotého sníží růst výrobních cen.. V konečném důsledku tedy na konci týdne uvidíme korekci výnosů státních obligací na úroveň před uveřejněním dat o růstu HDP.

Maďarsko:
Dluhopisy na počátku týdne podobně jako forint těžily na počátku týdne z rozhodnutí MNB ponechat oficiální sazbu beze změny, takže výnosy především na dlouhém konci výnosové křivky klesaly. Trend se však obrátil ve čtvrtek, kdy po zveřejnění dubnového zahraničního obchodu forint oslabil a ceny dluhopisy ho následovaly. Negativní sentiment generovaný špatným výsledkem zahraničního obchodu poté způsobil částečný neúspěch aukce pětiletého vládního dluhopisu, o který projevili investoři jen malý zájem (poptávka dosáhla 44 mld. HUF), takže agentura pro řízení vládního dluhu (AKK) raději zredukovala původně nabízený objem o 5 mld. HUF. Dluhopisy pak v pátek zcela smazaly své zisky z počátku týdne, neboť horší než očekávané výsledky inflace ještě více snížily šance na brzké snížení oficiální úrokové sazby. Navíc pondělní velmi nepříznivý výsledek se na cenách podepsal opět negativně, takže např. sazba pětiletého IRS se dostala na 8,49%, což nejvýše od března tohoto roku.

Při absenci domácích dat budou ceny dluhopisů pod vlivem dění na vyspělých trzích. Pozornost bude věnována především reakci trhů na data týkající se inflace v USA (budou zveřejněna v úterý v 14:30). Ukáže-li se americká inflace vyšší než tržní očekávání může být zprostředkovaný dopad na maďarské dluhopisy velmi negativní.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data