Koruna se už druhým dnem drží pod 31,50 Kč za euro, resp. dnes ráno posílila dokonce na 31,38, i když nyní se vrací na 31,49 Kč/EUR. Dolar včera večer posílil k euru a nyní se obchoduje kolem 1,2200 USD/EUR, koruna tak oslabila na 25,77 Kč/USD.
Dnešní jednání bankovní rady ČNB nemá na programu měnová rozhodnutí, na konci června se však můžeme dočkat prvního zvýšení klíčových úroků. Vše bude záviset na makroekonomických datech (HDP), která budou zveřejňována v průběhu příštího týdne. Koruna stále posiluje na vlně pozitivního sentimentu a až na mírné korekce není patrné vyčerpání investorů. Očekáváme rezistenci na 31,35 Kč/EUR a potom až na 31,15 Kč za euro.
Region je dnes klidný, slovenská koruna mírně slábne na 39,93 SKK/EUR. MMF očekává, že růst slovenské ekonomiky letos mírně zpomalí na 4,0 % (4,2 %). Fond rovněž apeluje na NBS, aby nesnižovala úrokové sazby, dokud nebude posilování slovenské koruny skutečně razantní.
Dolar se po proražení 1,2300 vydal na druhou stranu a posílil až na 1,2170 USD za euro. Žádné zprávy za vývojem eurodolaru nestojí, obchoduje se více méně technicky a dle spekulací. Úroveň 1,2300 USD/EUR se ukazuje jako velmi důležitá rezistence.
Dolar se nyní připravuje na dnešní schůzku OPEC, která ovlivní ceny ropy. Zároveň odpoledne začne docházet k zaujímání spekulativních pozic před zítřejší zprávou o nezaměstnanosti v USA. Každopádně je možné, že v souvislosti s novými pozitivními zprávami (půjde cena ropy dolů, bude vyšší zaměstnanost?) začne dolar v následujících dnech korigovat předchozí oslabování. Svou roli sehrává i technicky dolarem předprodaný trh.
Redim Krejčí, Patria Online