Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ letos čeká mírný růst tržeb a provozní zisk na úrovni loňského roku

ČEZ letos čeká mírný růst tržeb a provozní zisk na úrovni loňského roku

2.6.2004 10:15
Autor: 

Následuje tisková zpráva společnosti ČEZ
Výroční zpráva ČEZ za rok 2003 nově na web stránkách. Vybíráme z textu: Rok 2004 bude prvním plným rokem hospodaření nové rozšířené Skupiny ČEZ, ve kterém by se měly poprvé promítnout synergické efekty vyplývající ze zjednodušení a optimalizace procesů.

Jedním příkladem je zavedení fiktivního cash-poolingu v říjnu 2003 a přechod na jeho reálnou podobu v průběhu prvního pololetí 2004. Tato opatření vedou k efektivnějšímu využití likvidity uvnitř Skupiny ČEZ, a tím ke snížení nákladů ve všech zapojených společnostech.

Všeobecně je vertikální integrace mezi výrobou a distribucí vnímána odbornou veřejností jako velmi pozitivní. Z důvodu výrazně snížené závislosti na cenové volatilitě silové elektřiny se stává hospodaření těchto subjektů stabilnější a předvídatelnější.

Ceny silové elektřiny, které v západní Evropě v průběhu roku 2003 stouply v průměru o více než 25 %, ovlivnily cenovou tvorbu jak domácí, tak zahraniční nabídky produktů ČEZ, a. s. Tuzemská nabídka produktů „Duhové energie“ pro rok 2004 tak zaznamenala po tříletém snižování cen poprvé nárůst. Z důvodu očekávaného vyššího objemu prodeje elektřiny na domácím trhu a nepříznivého souběhu plánovaných odstávek výroben i zařízení přenosové soustavy v některých měsících roku se očekává pokles objemu vývozu o cca 15 % oproti roku 2003. Vyšší jednotkové ceny by měly tento pokles do určité míry vykompenzovat.

Rozpočet ČEZ, a. s., pro rok 2004 počítá s mírně vyššími tržbami a s provozním výsledkem hospodaření na úrovni roku 2003, dále pak s uskutečněním investic do dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku v objemu 6,4 mld. Kč.

Finanční výsledek hospodaření, a tím i výsledek hospodaření za běžnou činnost, může být významně ovlivněn případným prodejem majetkových účastí ve společnostech Pražská energetika, a.s., a ČEPS, a.s.

Lze konstatovat, že i když vysoký objem prodeje roku 2003 nebude snadné zopakovat, vývoj podnikatelského prostředí a energetického trhu vytváří předpoklady k dosažení dobrých hospodářských výsledků v roce 2004.

V roce 2004 ČEZ, a. s., předpokládá další výraznou změnu v objemu a struktuře portfolia majetkových účastí. Na jedné straně lze očekávat uplatnění opčních práv z dohody mezi ČEZ, a. s., a společností E.ON na podíly v Severomoravské energetice, a. s., a v Severočeské energetice, a.s. Na straně druhé se ČEZ, a. s., uchází o tři skupiny distribučních společností, které jsou nabízeny v Bulharsku (dle podmínek výběrového řízení však bude mít možnost získat jen jednu skupinu), a o 66% podíl ve Slovenských elektrárnách, a.s.

Předpokládané akvizice jsou z hlediska zajištění financování náročným úkolem z důvodu nejistoty ohledně výše kupní ceny a data její úhrady. Poptávka společnosti na kapitálových trzích je tak v úzké závislosti na průběhu realizace akvizic. V roce 2004 vstoupí ČEZ, a. s., po pětileté přestávce na evropský dluhopisový trh poté, co představenstvo v únoru 2004 schválilo emisi eurobondů do celkového objemu 400 mil. EUR (cca 13 mld. Kč). I v případě úspěšné realizace všech zamýšlených akvizic však zůstane v porovnání s konkurenty v Evropě celková zadluženost akciové společnosti ČEZ na nízké úrovni.

Průměrné vážené náklady na externí kapitál se v průběhu roku 2004 v souladu s úrokovým trendem opět sníží nahrazením dříve uzavřených půjček jiným, výrazně levnějším financováním.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data