komentář aktualizován
Koruna posiluje na psychologickou úroveň 31,50 Kč za euro, takto silná byla naposledy na konci června 2003 ! Zahraniční investoři mají zájem o měny středoevropského regionu, posiluje slovenská koruna (dokonce na historické maximum k euru), zlotý i forint. Kurz koruny české je dále podpořen proražením důležitých technických úrovní.
Z české měny částečně spadly obavy z přesunu zisků domácích firem k zahraničním vlastníkům. Dividendy Erste, ČSOB a Transgasu trh již neovlivní, velké objemy by tak mohly znamenat již jen „výplaty“ Komerční banky, ČEZu nebo Telecomu. Údaje o plnění státní kasy ke konci května korunu neovlivnily. Ranní údaje o mzdovém vývoji bezprostředně ke kurzovému vývoji také nepřispěly, i když přinesly podle našich analýz překvapivě pozitivní fundamentální signál (přes vysoký nominální růst mezd se konkurenceschopnost podniků zřejmě nezhoršuje).
Po pondělním výpadku způsobeném svátkem na hlavních trzích se dnes znovu objevil zájem zahraničí o českou měnu. Znovu jsou patrné spekulace o růstu úrokových sazeb v ČR. K současnému vývoji přispívá i obrat v sentimentu na eurodolarovém trhu – v poslední době je patrný odklon od dolaru – globální redukce dlouhých dolarových pozic se tak projevuje nejen na Kč/USD, ale i na Kč/EUR.
Graf: Vývoj kurzu koruny k euru na denní bázi od roku 2000
Graf: Reuters
Také slovenská měna měla dnes svůj velký den, když posílila na historické maximum k euru 39,90 SKK/EUR. Takový zájem o domácí měnu však netěší centrální banku, která považuje apreciaci SKK za příliš rychlou. NBS dokonce pohrozila použitím „všech dostupných nástrojů“ k zastavení růstu koruny.
Zítra kromě aukce 15letých dluhopisů neočekáváme žádné domácí zprávy, posílení koruny pod 31,50 Kč za euro považujeme za důležitý signál a posun do nového obchodního pásma. Důležité bude, zda koruna zítra a v dalších dnech potvrdí dobrou kondici.
Dolar mírně posiluje k euru na 1,2210 USD/EUR poté, co v poledne propadal až na 1,2265 USD/EUR. Koruna k dolaru posiluje na 25,77 Kč/USD, je nejsilnější od února 2004, kdy se ale dolar pohyboval u historického minima k euru. Americká měna byla dnes odpoledne podpořena indexem aktivity v průmyslu institutu ISM za květen, který vzrostl na 62,8 bodů, čímž překonal o 1 bod očekávání. Přesto zůstává výhled pro americkou měnu kvůli ropě spíše negativní.
Radim Krejčí, Patria Online