Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Černý týden tabákového průmyslu ... co na to Philip Morris?

31.05.2004 15:08
Autor: 

Někdo říká, že je ještě brzo na jakékoliv soudy. Jiný zase tvrdí, že žaloba na náhradu škod v objemu 280 miliard dolarů, podaná za éry prezidenta Clintona, je značně utopická a pro daňové poplatníky bude znamenat jenom další stovky tisíc dolarů vyhozených oknem. Jakkoliv je na tuto kauzu nahlíženo, rozhodnutí soudce Gladys Kessler o odstranění horního limitu na výplatu odškodného rozhodně valuaci tabákových firem nepomohlo - akcie Altria Group Inc. ztratily v ten den skoro 10 %.

A bude hůř. Stát Texas jde nyní po krku divizi Brown & Williamson firmy BAT - za vinu jí klade zatajení prodeje 7,5 miliardy kusů cigaret ve snaze vyhnout se placení částek dohodnutých v "Master Settlement Agreement" z roku 1998. Tato dohoda propojila tržní podíl firem a výši častky, kterou tabákové firmy budou odvádět americké vládě. Navíc - texaský státní zástupce požádal soud o zastavení fúze mezi firmami B&W a R.J. Reynolds. Podle jeho názoru totiž tato fúze měla být nejdříve - podle podmínek výše uvedené smlouvy - odsouhlasena státem Texas. Suma sumárum - minulý týden nebyl pro tabákové firmy zrovna růžový.

Ale zpátky k meritu věci. Žaloba, o kterou tady pravděpodobně nejvíce jde, byla iniciována ještě za vlády prezidenta Clintona. Jejím záměrem je přimět největší tabákové firmy Spojených států vrátit údajně nezákonně získané a akumulované zisky. Jinými slovy - tabákové firmy se dopustily podvodu, když nesprávně informovaly veřejnost o rizicích kouření a pak z toho profitovaly. Jedna věc je však velmi zajímavá a soudce ji ve svém odůvodnění explicitně zmínil - navrácení takto kumulovaných zisků závisí na schopnosti právníků vlády dokázat pravděpodobnost pokračování výše uvedeného konání tabákových firem. V řeči smrtelníků - vládní tým musí prokázat, že tabákové firmy budou i v budoucnu získávat takovouto formou zisky, které jim nepatří. Teprve pak možná vyhraje.

Zní to divoce? Docela určitě, podle názoru mnoha právníků však není ve Spojených státech neobvyklé dokazovat možné budoucí chování jakousi "extrapolací" chování minulého. Jediné, co musí udělat, je prokázat trvalost takovéhoto jednání. Vzhledem k tomu, že tabákové firmy jsou v soudních síních skoro jako doma a přesto se dál chovají jako by se nic nestalo, není vyloučeno, že vláda vyhraje.

Existují však i opačné názory. Podle nich tabákový průmysl prošel v poslední době radikální změnou ve svém přistupu k veřejnosti a v poskytování informací o škodlivosti kouření. Navíc, soud bude mít asi hodně velké bolení hlavy při rozhodování, které zisky byly a které nebyly získány nezákonně - vzhledem k tomu, že výše možného odškodnění by se odvíjela od těchto "nezákonných" zisků, jde o zásadní informaci.

Zatímco velké americké tabákové firmy zatím vždy dotáhly žaloby k soudu a vyhýbaly se mimosoudnímu vyrovnání, nyní je možná čas tento postoj přehodnotit. Nelze zapomínat, že taková Altria Group Inc. například potřebuje dokončit odštěpení firmy Kraft a poslední, co by potřebovala, je dlouhá soudní pře, při níž by byla dnes a denně vláčena v novinách.

Jak se k tomu všemu ale má postavit "obyčejný" investor ? Podle názoru banky J.P. Morgan bylo riziko podobných žalob do ceny akcií např. Altria Group již dávno zakomponováno. Další banky vyjadřují názor, že pravděpodobnost mimosoudního vyrovnání je tak 50:50. Při ceně 48 dolarů za akcii a dividendovém výnosu kolem 6 % to rozhodně není nezajímavá investice. Jedna věc je navíc jistá - vláda rozhodně nechce bankrot tabákového průmyslu, na to jsou příjmy ze spotřebních daní moc vysoké a spolehlivě nepostradatelné.

P.S. Výše uvedené se týká akcií Altria Group resp. Philip Morris. Dopad na akcie Philip Morris ČR je z tohoto pohledu spíše nepřímý a nelze jej automaticky odhadnout.


Váš názor
 • Co na to Philip Morris?
  01.06.2004 16:57

  Co na to Philip Morris? V klidu si pokuřuje :)
  Philip Morris
 • inter či extra
  31.05.2004 15:21

  Až na tu interpolaci - doporučuji extrapolaci
  JT
Aktuální komentáře
05.03.2021
12:58František Kronus: Nasdaq klesá, investoři mění růstové technologie za dluhopisy
12:10Komentář: Nezaměstnaných pozvolna přibývá
11:31Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty  
10:58Mankiw: Vláda zřejmě překročí maximální povolenou rychlost
10:58TOMA, a.s.: Vnitřní informace o prodeji akcií společnosti TOMA GERMANY, a.s.
10:22Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta
10:15Čína letos cílí na více než 6% hospodářský růst
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19
8:36FT: EK zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže
7:02PFNonwovens a.s.: Oznámení o uplatnění práva na dorovnání
6:21Gordon: Technologie produktivitu moc nezvyšují, ale prudce roste blahobyt
04.03.2021
22:40Americké akcie klesaly i dnes, třetí den v řadě  
17:31BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
16:51Americké akcie hledají směr, čeká se na vystoupení šéfa Fedu  
15:51Franklin Templeton: Pryč z Covid-19. Pohled na úroky a inflaci v Evropě
13:53Summers: Rizika se změnila, podobnost se šedesátými lety
13:41ČNB dnes potvrdila půlprocento jako rezervu na ochranu úvěrového trhu

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
  National Beverage Corp (01/21 Q3)
  8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
  14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
  14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
  14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru