Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zájem o podnikání v České republice neutuchá

28.05.2004 14:40
Autor: 

Následuje úplné znění tiskové zprávy MF:
Počet nově přihlášených podnikatelů v tomto roce přesáhl hranici 22 tisíc. Je pravda, že byl rovněž zaznamenán větší počet ukončených registrací k dani z příjmů fyzických osob než v minulých letech, nicméně bližší analýza ukazuje, že ve většině případů se jedná o tzv. „spící“, tedy fakticky neprovozované živnosti. V této souvislosti bychom rádi připomenuli, že minimální základ daně, který je občas dáván za příčinu nárůstu odhlašovaných živností, se počítá z celkových ročních příjmů, čili se nedotkne těch, pro které je živnost vedlejším příjmem. Pro účely uplatnění minimálního základu daně se sčítají dílčí základy daně ze zaměstnání, podnikání, pronájmu apod. a teprve pokud bude jejich součet (poprvé za zdaňovací období 2004) nižší než 101 000 Kč, uplatní se minimální základ daně. Zároveň se ustanovení o minimálním základu daně netýká starobních a invalidních důchodců, studentů do 26 let a prvních dvou let podnikání.

Z hlediska podaných přiznání bylo zjištěno, že z 11 151 poplatníků, u kterých byla ukončena registrace k DPFO mezi 1. lednem 2004 a 19. květnem 2004, jen 5 256 subjektů podalo za rok 2002 daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Z toho bylo 543 přiznání typu „A“ (příjmy jen ze závislé činnosti), přiznání typu „B“ bylo 4 713. Příjem z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti byl uveden u 3 045 přiznání. Poplatníci s tímto příjmem za rok 2003 zaplatili na dani z příjmů fyzických osob, dani z přidané hodnoty a silniční dani celkem 37,1 mil. Kč, což průměrně představuje zhruba 3 300 Kč na jednoho poplatníka ročně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data