Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová právní úprava spojování podniků v České republice

Nová právní úprava spojování podniků v České republice

28.05.2004 12:35
Autor: 

Dne 4. května 2004 schválila Poslanecká sněmovna novelu českého zákona č. 143/2001, o ochraně hospodářské soutěže, která se snaží navázat na novou právní úpravu kontroly spojování soutěžitelů EU, která je obsažena v nařízení č. 139/2004. Záměrem této novely je také odstranění některých z nedostatků dosavadní právní úpravy. Po svém schválení Poslaneckou sněmovnou ve znění doplněném Senátem čeká tato novela na podpis prezidentem republiky a své následné vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Hlavní změnou, kterou novela přináší jsou zejména nová obratová kritéria, která dosud nesmyslně vedla ke vzniku oznamovací povinnosti i v situacích, kdy spojení podniků zjevně nemohlo mít vliv na soutěž na relevantním trhu v ČR.

Nově tak bude podléhat povolení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže („Úřad“) jen takové spojení, kdy buď za poslední účetní období:

* celkový čistý obrat všech spojujících se podniků na území ČR přesáhl 1,5 mld. Kč a současně nejméně dva ze spojujících se podniků na trhu ČR dosáhli každý čistého obratu nejméně 250 mil. Kč; anebo

* celosvětový čistý obrat jednoho účastníka spojení je vyšší než 1,5 mld. Kč a současně druhý účastník spojení (při fúzi), resp. nabývaný podnik (při prodeji podniku), resp. podnik nad nímž je nabývána kontrola prostřednictvím nabytí účastnických cenných papírů, obchodních podílů či jiným způsobem, resp. alespoň jeden ze soutěžitelů vytvářejících společně kontrolovaný podnik dosáhl čistého obratu vyššího 1,5 mld. Kč na trhu v ČR.

Úřad předpokládá, že v důsledku nových obratových kritérií se počet oznamovaných spojení sníží na čtvrtinu. Tím by mělo odpadnout doposud prakticky povinné oznamování spojení uskutečněných v zahraničí, jejichž dopad na český trh byl v podstatě nulový.

Je nutno uvést, ačkoliv v tomto ohledu ke změně právní úpravy nedošlo, že výše uvedená obratová kritéria však nemají vliv na posuzování dovolenosti spojení, která závisí na skutečnosti, zda dané spojení vytváří či posiluje dominantní postavení daného podniku, které může vést k podstatnému narušení hospodářské soutěže. Z dosavadní praxe Úřadu pak vyplývá, že v případech kdy nepřesahuje společný podíl spojujících se entit na relevantním trhu 25 %, nemá dané spojení za následek podstatné narušení soutěže, a tudíž by mělo docházet k automatickému povolení takového spojení.

Ačkoliv nová právní úprava dozajista představuje zlepšení stávají úpravy kontroly spojování soutěžitelů a tudíž je celkem příznivou zprávou pro české podniky, přece jen přináší jednu zjevnou nevýhodu. Jestliže totiž budou dosažena výše uvedené obratová kritéria a spojující podniky budou povinny požádat Úřad o jeho souhlas, nezaplatí tak jako doposud správní poplatek ve výši 10.000 Kč, ale desetinásobek této částky, tj. 100.000 Kč.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.10.2022
15:14Švédské vyšetřování škod na Nord Stream podpořilo teorii sabotáže. Evropská komise a Norsko spolupracují na snížení cen plynu
14:34Porsche je nejhodnotnější obchodovanou automobilkou Evropy. Akcie poskočily nad 93 eur
13:28Hypoteční banka, a.s.: Zveřejnění dokumentů
13:18Powell by neměl dělat to, co Volcker, domnívá se Paulsen. Současná korekce je už vyšší než začátkem 80. let
12:44EU schválila nové protiruské sankce. Součástí je strop na cenu ropy vyvážené do třetích zemí
11:27Trhy jsou nerozhodné. Fed a blížící se data zdrojem opatrnosti  
11:20Kdo všechny ty dluhopisy koupí? JPMorgan upozorňuje na "udivující" obrat v poptávce
11:12Jan Bureš: Maloobchod dál padá a ukazuje na prudší propad hospodářství
11:09Akciové trhy, ekonomika, investiční tipy. Příhlaste se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 11.10. v Olomouci
10:59Úpisu akcií společnosti HARDWARIO se zúčastní také Národní rozvojová banka, koupí až 30 % nabízených akcií
10:09Návrh na zdanění mimořádných zisků bank je neefektivní a nesystémový, sdělila Česká bankovní asociace
10:02Meziroční propad maloobchodních tržeb v srpnu zesílil na 8,8 procent
9:28Rozbřesk: OPEC+ navzdory napjatému trhu snižuje produkci ropy a přidává evropské ekonomice další ránu
9:05FLASH NOTE: Odhad dopadu potenciální daně z nadměrných zisků na české banky  
8:54Dnes se zveřejní detaily daně z nadměrných zisků bank, futures jsou v zeleném  
8:11Daň z mimořádných zisků bank má údajně být ve výši 60 procent čistého zisku po tři roky. Týká se 6 největších českých bank
6:04Šest pozitivních signálů na trzích podle hlavní stratéžky Invesco
05.10.2022
22:02Wall Street vzdorovala výprodejům. Exxon Mobil +4 %  
19:40Britské a evropské akcie jako fundamentální protipól těch amerických
17:42Polská centrální banka překvapivě ponechala základní úrok na 6,75 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Constellation Brands Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.