Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová právní úprava spojování podniků v České republice

Nová právní úprava spojování podniků v České republice

28.05.2004 12:35
Autor: 

Dne 4. května 2004 schválila Poslanecká sněmovna novelu českého zákona č. 143/2001, o ochraně hospodářské soutěže, která se snaží navázat na novou právní úpravu kontroly spojování soutěžitelů EU, která je obsažena v nařízení č. 139/2004. Záměrem této novely je také odstranění některých z nedostatků dosavadní právní úpravy. Po svém schválení Poslaneckou sněmovnou ve znění doplněném Senátem čeká tato novela na podpis prezidentem republiky a své následné vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Hlavní změnou, kterou novela přináší jsou zejména nová obratová kritéria, která dosud nesmyslně vedla ke vzniku oznamovací povinnosti i v situacích, kdy spojení podniků zjevně nemohlo mít vliv na soutěž na relevantním trhu v ČR.

Nově tak bude podléhat povolení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže („Úřad“) jen takové spojení, kdy buď za poslední účetní období:

* celkový čistý obrat všech spojujících se podniků na území ČR přesáhl 1,5 mld. Kč a současně nejméně dva ze spojujících se podniků na trhu ČR dosáhli každý čistého obratu nejméně 250 mil. Kč; anebo

* celosvětový čistý obrat jednoho účastníka spojení je vyšší než 1,5 mld. Kč a současně druhý účastník spojení (při fúzi), resp. nabývaný podnik (při prodeji podniku), resp. podnik nad nímž je nabývána kontrola prostřednictvím nabytí účastnických cenných papírů, obchodních podílů či jiným způsobem, resp. alespoň jeden ze soutěžitelů vytvářejících společně kontrolovaný podnik dosáhl čistého obratu vyššího 1,5 mld. Kč na trhu v ČR.

Úřad předpokládá, že v důsledku nových obratových kritérií se počet oznamovaných spojení sníží na čtvrtinu. Tím by mělo odpadnout doposud prakticky povinné oznamování spojení uskutečněných v zahraničí, jejichž dopad na český trh byl v podstatě nulový.

Je nutno uvést, ačkoliv v tomto ohledu ke změně právní úpravy nedošlo, že výše uvedená obratová kritéria však nemají vliv na posuzování dovolenosti spojení, která závisí na skutečnosti, zda dané spojení vytváří či posiluje dominantní postavení daného podniku, které může vést k podstatnému narušení hospodářské soutěže. Z dosavadní praxe Úřadu pak vyplývá, že v případech kdy nepřesahuje společný podíl spojujících se entit na relevantním trhu 25 %, nemá dané spojení za následek podstatné narušení soutěže, a tudíž by mělo docházet k automatickému povolení takového spojení.

Ačkoliv nová právní úprava dozajista představuje zlepšení stávají úpravy kontroly spojování soutěžitelů a tudíž je celkem příznivou zprávou pro české podniky, přece jen přináší jednu zjevnou nevýhodu. Jestliže totiž budou dosažena výše uvedené obratová kritéria a spojující podniky budou povinny požádat Úřad o jeho souhlas, nezaplatí tak jako doposud správní poplatek ve výši 10.000 Kč, ale desetinásobek této částky, tj. 100.000 Kč.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru