Koruna se dočasně uklidnila poté, co v předchozích dvou seancích padala k euru, a v pátek dopoledne posiluje na 31,80 Kč/EUR. Obchoduje se však převážně technicky a bez impulsů. Dolar stabilně oslabuje k euru, takže koruna může dále mírně růst na 25,90 Kč/USD.
Aktivita na trhu je nižší, síly na trhu jsou vyrovnané – tlaky na další znehodnocení české měny nepozorujeme. Pád se tak zastavil na 31,90 Kč za euro, a kurz tak zřejmě zůstane dnes mezi 31,70 a 31,90 Kč/EUR. Také zbytek středoevropského regionu nehýří aktivitou, zlotý, slovenská koruna i forint dnes zatím stagnují. Investiční banka Lehman Brother však snížila projekce kurzu zlotého k euru a zvýšila odhady pro HUF/EUR.
V dalších dnech lze očekávat spíše oslabování koruny k euru. Máme stále na paměti repatriované zisky, dále podle ČNB je koruna nyní silnější, než se očekávalo, úrokové sazby tak nemusí jít brzy nahoru. Příští týden nelze vyloučit oslabení koruny na 32,00 Kč/EUR.
Sentiment vůči dolaru zůstává negativní, měna se propadá na 1,2275 USD/EUR. Ekonomické zprávy z USA nejsou nijak pozitivně překvapivé a dolar nepodporují. Vznikají obavy, že sazby Fedu nepůjdou nahoru tak rychle, jak se očekávalo. Může za to mimo jiné vysoká cena ropy. Investoři se také bojí teroristických útoků, Al-Kájda údajně plánuje něco horšího, než bylo 11. září. Krom sentimentu se také změnil technický obrázek vývoje eurodolaru. Nejbližší úrovní je 1,2345 USD/EUR, ale hrozí i výraznější pád.
Dnes bude v USA zveřejněna další série makroekonomických indikátorů, dolar zřejmě nebude mít sílu odolávat případným špatným výsledkům. Na odpoledne jsou naplánovány údaje o osobních příjmech a výdajích, konečná hodnota indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a index aktivity v průmyslu (Chicago PMI).
Radim Krejčí, Patria Online