Česká národní banka ponechala dle očekávání úrokové sazby beze změny na historickém minimum 2,0 %. Rizika inflační prognózy zůstávají vychýlena směrem dolů. Vinou očekávání růstu úroků a silné koruny se přitvrdily měnové podmínky a tím se uvolnil tlak na centrální banku.
(podrobněji
ZDE)
Platíme bezmála 13 tisíc mrtvých duší, celkově přes 2 miliardy korun ročně, zjistila MfD. Státní úřady, školy, knihovny, muzea, divadla či nemocnice zaměstnají méně lidí, než s kolika pracuje schválený rozpočet, a hned je na prémie. A ani se tím netají … A potom, že český národ přestává být vynalézavý.
Ministerstvo financí všechno ufinancuje. Česká republika vstupem do EU prý letos získá 5 miliard korun. Do rozpočtu Unie bychom měli odvést 17 miliard a získat 22 miliard korun. A to prý jde o konzervativní odhad, uvedl náměstek ministra Janota.
(podrobněji
ZDE)
Blýská se skutečně na lepší časy? Evropská komise očekává, že se bude průmysl i nadále stěhovat ze starých do nových členských zemí EU. To může způsobit problémy v některých regionech, zejména v Německu a Rakousku. Pohybu by se nemělo bránit tlakem na slaďování přímých daní, naopak, chtělo by to snížit regulaci, aby se podniky nepřesunovaly ještě východněji.
(podrobněji
ZDE)
Lidé a podniky přitom důvěřují české ekonomice. Indikátor ekonomického sentimentu za květen vzrostl na + 5,0 bodů, zlepšila se důvěra spotřebitelů i podnikatelů. Výše byla důvěra podle statistik ČSÚ naposledy přesně před třemi roky.
(podrobněji
ZDE)
Mezinárodní měnový fond považuje základy českého hospodářství za pevné. Růst HDP by měl zrychlit podle projekcí Fondu letos na 3,25 %. Rizikem tohoto vývoje je ale pomalejší oživení v Evropě, pomalé reformy, ropa a posilování Kč.
(podrobněji
ZDE)
Co je to ale ve srovnání s Amerikou! Ekonomika USA rostla v 1. čtvrtletí anualizovaným tempem 4,4 %, což je v přepočtu na naše uzance meziroční změna 5,0 %! První revize bleskového odhadu (+ 4,2 %) přesto nažhavené trhy neuspokojila a dolar se vydal dolů.
Nových jaderných elektráren se hned tak nedočkáme, minimálně ne v příštích třech letech. Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítlo zprávy, že se chystá přístavba Temelína. Avšak státní energetická koncepce se jaderné expanze jakožto ochrany před skleníkovými plyny nevyhýbá, stejně tak se k jaderné energetice obrací podle HN i Evropa.
(podrobněji
ZDE)
Ministři financí Evropské unie příští týden obdrží analýzu dopadů vyšších cen ropy na ekonomiku. Jako naschvál cena americké ropy WTI prudce poklesla pod 40 USD za barel. OPEC se již zabývá návrhem Saudské Arábie a zvažuje zvýšení produkce o 2,3 miliony barely denně.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
Patria Online