Komentář doplněn
Schodek obchodní bilance se v dubnu prohloubil na 10,8 mld. Kč z revidovaných březnových 4,2 mld. Kč. Poprvé od loňského prosince se ve statistice opět objevil dvouciferný schodek. Vývoz se meziročně zvýšil o 24,7 %, dovoz dokonce ještě o procento více. Vývoz rostl rychleji naposledy v lednu 2001, dovoz v dubnu 2001. Záporné saldo dosahuje v první třetině roku 11,7 mld. Kč a je téměř totožné se schodkem po prvních čtyřech měsících loňského roku.
Letošní dubnové saldo je o 3,2 mld. Kč vyšší než loňské, a to i přes příznivý vývoj směnných relací. Pokud by se ceny v zahraničním obchodu za posledních dvanáct měsíců nezměnily, dosáhl by dubnový schodek dokonce 13,4 mld. Kč. Reálně se tedy obchodní bilance zhoršila téměř o šest miliard. Od začátku roku již směnné relace vylepšily saldo obchodní výměny o 12 mld. Kč a nebýt tohoto faktoru, došlo by ke zdvojnásobení schodku v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Negativní příspěvek zahraničního obchodu k růstu hrubého domácího produktu je zřejmý.
Zahraniční obchod v minulém měsíci byl poznamenán realizací transakcí, jež byly znevýhodněny vstupem ČR do EU, ať již formou změny celních sazeb či administrativních pravidel. Díky tomu dosáhla tempa růstu dovozu a vývozu tak vysokých hodnot.
K prohloubení schodku zahraničního obchodu přispěly zejména vyšší ceny surovin a polotovarů v důsledku pohybu cen na světových trzích. Vzhledem k tomu, že Česká republika je prakticky čistý dovozce železných kovů, barevných kovů, ropy, zemního plynu i mnoha zemědělských plodin, projevují se cenové změny prohloubením salda v obchodu s těmito komoditami. Zpravidla se mluví zejména o kovech a ropě, ale u řady dovážených potravin došlo také k výraznému růstu cen. Například cena kávy typu Arabica na zahraničních burzách vzrostla meziročně o 30 %, kukuřice také o 30 %, rýže o 18 %, sója o 72 %, rostlinné oleje o 20 až 30 %. Schodek v obchodu s primárními výrobky (potraviny, nápoje, tabák, suroviny, nerostná paliva) se ve srovnání s loňským rokem prohloubil o 1,6 mld. Kč. Schodek v obchodu s chemikáliemi, jejichž ceny jsou často úzce svázány s cenami ropy, vzrostl dokonce o 4,6 mld. Kč.
Kromě cen hýbe zahraničním obchodem rychlý růst vývozu strojů, dopravních prostředků, telekomunikačních zařízení, spotřební elektroniky a výpočetní techniky. Příliv přímých zahraničních investic do těchto průmyslových odvětví nezůstává bez odezvy jen ve statistice průmyslové výroby, ale vzhledem k vysokému podílu produkce určené na vývoz také v datech zahraničního obchodu. Rychlému zvyšování vývozu navíc nyní napomáhá postupné zlepšování hospodářské situace na západ od našich hranic a rychlý hospodářský růst v okolních středoevropských zemích (vývoz od SEDVO se meziročně zvýšil o 29,3 %).
Zároveň ovšem dochází k akceleraci domácí investiční aktivity, jež s sebou přináší výrazné zvýšení dovozu investičního zařízení. Dovoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 23 %. Navzdory pomalejšímu růstu mezd, rostoucí nezaměstnanosti a vyšším daním se dovoz průmyslového spotřebního zboží zvýšil o 34 %. Právě zde se patrně nejvíce promítl vliv změny podmínek v zahraničním obchodu k 1. květnu. U některého spotřebního zboží mimoevropské provenience došlo ke zvýšení dovozních cel (např. digitální videokamery, jízdní kola) a dovozci se snažili předzásobit ještě před touto změnou. Lze očekávat, že naopak v květnu bude dovoz tohoto zboží naopak nižší než obvykle.
Pro celý letošní rok stále počítáme se schodkem 65 mld. Kč.
David Marek, Patria Online