Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v dubnu: návrat dvouciferného schodku a nejrychlejší růst dovozu a vývozu za poslední tři roky

Zahraniční obchod v dubnu: návrat dvouciferného schodku a nejrychlejší růst dovozu a vývozu za poslední tři roky

26.05.2004 9:19
Autor: 

Komentář doplněn
Schodek obchodní bilance se v dubnu prohloubil na 10,8 mld. Kč z revidovaných březnových 4,2 mld. Kč. Poprvé od loňského prosince se ve statistice opět objevil dvouciferný schodek. Vývoz se meziročně zvýšil o 24,7 %, dovoz dokonce ještě o procento více. Vývoz rostl rychleji naposledy v lednu 2001, dovoz v dubnu 2001. Záporné saldo dosahuje v první třetině roku 11,7 mld. Kč a je téměř totožné se schodkem po prvních čtyřech měsících loňského roku.

Letošní dubnové saldo je o 3,2 mld. Kč vyšší než loňské, a to i přes příznivý vývoj směnných relací. Pokud by se ceny v zahraničním obchodu za posledních dvanáct měsíců nezměnily, dosáhl by dubnový schodek dokonce 13,4 mld. Kč. Reálně se tedy obchodní bilance zhoršila téměř o šest miliard. Od začátku roku již směnné relace vylepšily saldo obchodní výměny o 12 mld. Kč a nebýt tohoto faktoru, došlo by ke zdvojnásobení schodku v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Negativní příspěvek zahraničního obchodu k růstu hrubého domácího produktu je zřejmý.

Zahraniční obchod v minulém měsíci byl poznamenán realizací transakcí, jež byly znevýhodněny vstupem ČR do EU, ať již formou změny celních sazeb či administrativních pravidel. Díky tomu dosáhla tempa růstu dovozu a vývozu tak vysokých hodnot.

K prohloubení schodku zahraničního obchodu přispěly zejména vyšší ceny surovin a polotovarů v důsledku pohybu cen na světových trzích. Vzhledem k tomu, že Česká republika je prakticky čistý dovozce železných kovů, barevných kovů, ropy, zemního plynu i mnoha zemědělských plodin, projevují se cenové změny prohloubením salda v obchodu s těmito komoditami. Zpravidla se mluví zejména o kovech a ropě, ale u řady dovážených potravin došlo také k výraznému růstu cen. Například cena kávy typu Arabica na zahraničních burzách vzrostla meziročně o 30 %, kukuřice také o 30 %, rýže o 18 %, sója o 72 %, rostlinné oleje o 20 až 30 %. Schodek v obchodu s primárními výrobky (potraviny, nápoje, tabák, suroviny, nerostná paliva) se ve srovnání s loňským rokem prohloubil o 1,6 mld. Kč. Schodek v obchodu s chemikáliemi, jejichž ceny jsou často úzce svázány s cenami ropy, vzrostl dokonce o 4,6 mld. Kč.

Kromě cen hýbe zahraničním obchodem rychlý růst vývozu strojů, dopravních prostředků, telekomunikačních zařízení, spotřební elektroniky a výpočetní techniky. Příliv přímých zahraničních investic do těchto průmyslových odvětví nezůstává bez odezvy jen ve statistice průmyslové výroby, ale vzhledem k vysokému podílu produkce určené na vývoz také v datech zahraničního obchodu. Rychlému zvyšování vývozu navíc nyní napomáhá postupné zlepšování hospodářské situace na západ od našich hranic a rychlý hospodářský růst v okolních středoevropských zemích (vývoz od SEDVO se meziročně zvýšil o 29,3 %).

Zároveň ovšem dochází k akceleraci domácí investiční aktivity, jež s sebou přináší výrazné zvýšení dovozu investičního zařízení. Dovoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 23 %. Navzdory pomalejšímu růstu mezd, rostoucí nezaměstnanosti a vyšším daním se dovoz průmyslového spotřebního zboží zvýšil o 34 %. Právě zde se patrně nejvíce promítl vliv změny podmínek v zahraničním obchodu k 1. květnu. U některého spotřebního zboží mimoevropské provenience došlo ke zvýšení dovozních cel (např. digitální videokamery, jízdní kola) a dovozci se snažili předzásobit ještě před touto změnou. Lze očekávat, že naopak v květnu bude dovoz tohoto zboží naopak nižší než obvykle.

Pro celý letošní rok stále počítáme se schodkem 65 mld. Kč.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.01.2025
17:58Rozpad některých ekonomických „pravidel“
17:19Evropské akcie začaly týden úspěšně, americká cla prý nepřijdou hned  
16:20JPMorgan: Americké zisky v letošní výsledkové sezóně překonají Evropu
15:44Průzkum: Americké firmy čekají zhoršení hospodářských vztahů mezi USA a Evropou
15:24Trumpův návrat do Bílého domu vede západní firmy k přehodnocení postoje k Rusku
14:40Největší hrozba pro světovou ekonomiku? Tvrdošíjná inflace
14:13Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu a maturitě dluhopisu XS277033553
13:43EU se obrátila na WTO kvůli praktikám Číny v oblasti duševního vlastnictví
12:55Týdenní výhled: Donald Trump začne vládu desítkami dekretů, Tiktok se vyhne zákazu a obnovuje služby  
11:09NIM: Microsoft ukazuje, jakým směrem půjdou investice do AI
10:47Reuters: EPH českého miliardáře Křetínského se připojila k zájemcům o německý Uniper
10:37DAX na historických maximech  
10:24Bitcoin je před nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na rekordu
10:06Seznam Zprávy: Skupina PPF a miliardář Strnad založili společnou firmu
9:03Rozbřesk: Startuje Davos s tématem Trump 2.0. Naděje pro euro - nastupující americký prezident možná nová cla hned po inauguraci nespustí
8:42Trump vyhlásí stav nouze v energetice, čínský viceprezident se setkal s Elonem Muskem a futures jsou smíšené  
8:25TikTok obnovuje provoz ve Spojených státech po ujištění od Trumpa
8:21Čínský viceprezident se sešel k jednání s J.D. Vancem a s Muskem
6:02Akcie nejvíce ohrožené Trumpovými cly, u kterých trh podceňuje rizika
19.01.2025
14:59Investiční výhled 2025 podle Invesco

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data