Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Podnikové daně jsou v České republice příliš vysoké... a další ekonomické zprávy

26.5.2004 11:21
Autor: 

Podnikové daně jsou v České republice příliš vysoké a celková úroveň podnikatelského prostředí stále zaostává za západní Evropou, říká majitel několika firem, včetně cestovní kanceláře Fischer, Karel Komárek. Své firmy z ČR přesouvat nechce, ale při investování v zahraničí jsou podle něj daně důležité.

Resuscitace německé ekonomiky potvrzena. Revidované údaje potvrdily růst hrubého domácího produktu v 1. čtvrtletí o 0,4 % ve srovnání s předchozími třemi měsíci. Meziročně se výkon německého hospodářství zvýšil o 1,5 % po růstu o 0,2 % na konci loňského roku.

Přesto jsou německé firmy nespokojené. Index podnikatelské nálady mnichovského institutu Ifo v květnu klesl na 96,1 bodu z dubnových 96,3 bodu.

Není divu. Kvůli vysokým cenám ropy se spotřebitelské ceny v Německu podle předběžného odhadu v květnu zvýšily o 0,3 % a meziroční inflace vyšplhala z dubnových 1,6 % na 2,1 %, což je nejvíce za poslední rok a půl.

Právě obavy z negativního dopadu dlouhodobě drahé ropy by mohly být důvodem ke snížení úrokových sazeb v eurozóně, soudí nový šéf německé centrální banky a člen měnového výboru ECB Axel Weber.
(podrobněji ZDE)

Inflace zrychluje i v druhé největší ekonomice eurozóny, Francii. Spotřebitelské ceny se zde v dubnu zvýšily o 0,3 % a meziroční inflace se z březnových 2,1 % vyhoupla na 2,4 % a začíná se již zřetelně vzdalovat od stropu ECB, tj. 2,0 %.

Na rozdíl od německých firem jsou američtí spotřebitelé stále spokojenější. Index spotřebitelské důvěry měřený společností Conference Board v květnu vzrostl o 0,2 bodu ba 93,2 bodu. K větší spokojenosti patrně vede oživení tvorby nových pracovních míst, jež přišlo v březnu a dubnu.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
  • Česká dialektika
    26.5.2004 17:23

    "Podnikové daně jsou v České republice příliš vysoké a celková úroveň podnikatelského prostředí stále zaostává za západní Evropou". České daně jsou s 28% a budoucími 24% podstatně nižší než v západní Evropě (3,5-milionového trpaslíka na výspě Evropy neberme jako skutečný stát). Stát platí své špičkové zaměstnance tak, že pro žádného vedoucího oddělení mezinárodní firmy není atraktivní stát se ministrem, natož náměstkem nebo jiným zaměstnancem státní správy. Potom se není čemu divit, že státní správa je taková, jaká je a podává výkony, jako podává. Proto je potom úroveň podnikatelského prostředí rovněž jaká je. Pokud budou chtít mít čeští podnikatelé německou kvalitu státní správy a tudíž německé podnikatelské prostředí, potom musí zaplatit 38,7%, v případě Rakouska 34% (možná později 25%, ale vyčkejme), Nizozemí 34,5%, Lucemburska 30,4%, V. Británie 30%, Belgie 34% atd. A pokud se budou odvolávat na ostrovního trpaslíka, potom si musí uvědomit, že budou platit jako fyzické osoby 42% a jejich zákazníci základní sazbu DPH 21%. Nyní platí východoevropské firemní a privátní daně a mají východoevropskou státní službu a podnikatelské prostředí. Eierlegende Wollmilchsau (vepře, který má ovčí vlnu, dává mléko a nese vajíčka) dosud nikdo nevyšlechtil. Český národ a řada postkomunistických národů ji požadují a v ní věří, možná jim časem dojde, že je lepší nestavět vzdušné zámky a již vůbec ne chtít se do nich stěhovat.
    Rilev
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university