Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec přemíry evropské legislativy na obzoru?

Konec přemíry evropské legislativy na obzoru?

21.5.2004 12:05
Autor: 

Ačkoliv Vás na tomto místě většinou informujeme o novinkách na poli evropské legislativy, je třeba zmínit, že se nedávno na evropském poli objevil jev zcela opačný, a to snaha evropských institucí dalšímu narůstání legislativy zabránit.

V říjnu loňského roku ustanovila Evropská komise („Komise“) čtyři nezávislé skupiny odborníků z oblastí bankovnictví, pojišťovnictví, kapitálového trhu a správy majetku. Úkolem každé z těchto skupin bylo vypracovat zprávu o stavu legislativy a evropské integrace v konkrétní oblasti, a to s důrazem na posouzení dostatečnosti existujících úprav a popřípadě doporučit, kterým oblastem by se měla evropská legislativa dále věnovat.

Tyto zprávy byly nedávno Komisí zveřejněny a závěry všech byly jednoznačné: v současné době by již neměly být navrhovány žádné nové legislativní kroky v oblasti finančních služeb, neboť současná úprava je dostačující. Dle těchto zpráv lze samozřejmě připustit legislativní návrhy při dolaďování již schválených předpisů či v některých naléhavých případech, které by mohly případně v budoucnosti nastat.

Pokud bychom se blíže podívali na zprávu o oblasti kapitálových trhů, odborníci v ní naznačují, že by Evropská unie měla změnit směr zájmu a namísto zavádění stále nových pravidel, by mělo být více pozornosti věnováno samotné implementaci a uplatňování dosavadních evropských norem jednotlivými členskými státy. Přednost by měla být též dána rozvoji a zlepšování spolupráce národních orgánů dohledu. Na druhou stranu, ze zprávy vyplývá jistá nespokojenost s tím, že dosud stále existují překážky, které výrazně ztěžují založení a provozování přeshraničních společností, a to zejména překážky daňového charakteru.

Ze zprávy o bankovním sektoru vyplývá, že integrace na poli evropského bankovnictví je uspokojivá, a to téměř ve všech jednotlivých podoblastech. Jediný nedostatek je opět spatřován v nedostatečné implementaci již přijatých pravidel a v nedostatečné spolupráci mezi orgány dohledu nad přeshraničními bankovními skupinami, které se již začaly tvořit.

Nemalá pozornost je v Evropské unii věnována též oblasti pojišťovnictví. V současné době představuje veškeré pojistné téměř 9% hrubého domácího produktu Evropské unie. Experti ve své zprávě doporučují zejména zefektivnit kontrolu dodržování evropských předpisů a odstranit překážky, které brzdí společnosti při rozvoji pravého evropského modelu přeshraničního sdílení služeb.

Z výše uvedených zpráv se může zdát, že by mohl nastat trend postupného zpomalování přijímání nové evropské legislativy. Na konkrétní projevy tohoto trendu si však budeme muset ještě nejspíše několik let počkat. Tento vývoj by také mohl do jisté míry pomoci nově přistoupivším členským států Evropské unie, které se snaží v současné době v evropské legislativě zorientovat a osvojit si ji a dát jim tak potřebný čas k úplné implementaci již schválených norem.

Lucie Lučanová
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.6.2018
18:21Poprvé po 108 letech: Chanel zveřejnil čísla z ročního hospodaření
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data