Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec přemíry evropské legislativy na obzoru?

Konec přemíry evropské legislativy na obzoru?

21.05.2004 12:05
Autor: 

Ačkoliv Vás na tomto místě většinou informujeme o novinkách na poli evropské legislativy, je třeba zmínit, že se nedávno na evropském poli objevil jev zcela opačný, a to snaha evropských institucí dalšímu narůstání legislativy zabránit.

V říjnu loňského roku ustanovila Evropská komise („Komise“) čtyři nezávislé skupiny odborníků z oblastí bankovnictví, pojišťovnictví, kapitálového trhu a správy majetku. Úkolem každé z těchto skupin bylo vypracovat zprávu o stavu legislativy a evropské integrace v konkrétní oblasti, a to s důrazem na posouzení dostatečnosti existujících úprav a popřípadě doporučit, kterým oblastem by se měla evropská legislativa dále věnovat.

Tyto zprávy byly nedávno Komisí zveřejněny a závěry všech byly jednoznačné: v současné době by již neměly být navrhovány žádné nové legislativní kroky v oblasti finančních služeb, neboť současná úprava je dostačující. Dle těchto zpráv lze samozřejmě připustit legislativní návrhy při dolaďování již schválených předpisů či v některých naléhavých případech, které by mohly případně v budoucnosti nastat.

Pokud bychom se blíže podívali na zprávu o oblasti kapitálových trhů, odborníci v ní naznačují, že by Evropská unie měla změnit směr zájmu a namísto zavádění stále nových pravidel, by mělo být více pozornosti věnováno samotné implementaci a uplatňování dosavadních evropských norem jednotlivými členskými státy. Přednost by měla být též dána rozvoji a zlepšování spolupráce národních orgánů dohledu. Na druhou stranu, ze zprávy vyplývá jistá nespokojenost s tím, že dosud stále existují překážky, které výrazně ztěžují založení a provozování přeshraničních společností, a to zejména překážky daňového charakteru.

Ze zprávy o bankovním sektoru vyplývá, že integrace na poli evropského bankovnictví je uspokojivá, a to téměř ve všech jednotlivých podoblastech. Jediný nedostatek je opět spatřován v nedostatečné implementaci již přijatých pravidel a v nedostatečné spolupráci mezi orgány dohledu nad přeshraničními bankovními skupinami, které se již začaly tvořit.

Nemalá pozornost je v Evropské unii věnována též oblasti pojišťovnictví. V současné době představuje veškeré pojistné téměř 9% hrubého domácího produktu Evropské unie. Experti ve své zprávě doporučují zejména zefektivnit kontrolu dodržování evropských předpisů a odstranit překážky, které brzdí společnosti při rozvoji pravého evropského modelu přeshraničního sdílení služeb.

Z výše uvedených zpráv se může zdát, že by mohl nastat trend postupného zpomalování přijímání nové evropské legislativy. Na konkrétní projevy tohoto trendu si však budeme muset ještě nejspíše několik let počkat. Tento vývoj by také mohl do jisté míry pomoci nově přistoupivším členským států Evropské unie, které se snaží v současné době v evropské legislativě zorientovat a osvojit si ji a dát jim tak potřebný čas k úplné implementaci již schválených norem.

Lucie Lučanová
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data