Je teprve květen a realita má s původními rozpočtovými plány pramálo společného. Život, a to ani státních financí, se nedá nikdy přesně naplánovat, ale v případě letošního rozpočtu je „náhod“ požehnaně.
Patrně nejvíce do očí bijícím případem je nepodařená fiskální neutralita druhého kola reformy veřejných rozpočtů. Zvýšení spotřebních daní na benzín, líh a tabák a změny v DPH měly být kompenzovány vyšší mateřskou a mimořádnými dávkami pro rodiny s dětmi a penzisty. U DPH vláda v několika případech couvla, u naslibovaných kompenzací nikoli a výsledkem je třímiliardová díra v rozpočtu.
Velkorysé oddlužení Aera Vodochody by mělo letos spolknout další 3 mld. Kč. Pravidelnou záležitostí se začínají stávat prohrané arbitráže. Letos je to případ privatizace Nové huti. Fond národního majetku firmě Petrcíle neoprávněně vypověděl smlouvu, kterou se zavázal k prodeji 15 procent akcií Nové huti. Arbitráž dala za pravdu žalobci a stát tak bude muset vyplatit společnosti Petrcíle 2 mld. Kč. Otázkou je, do kterého šuplíku veřejných rozpočtů vláda sáhne, tj. zda bude platit FNM nebo státní rozpočet. Z pohledu celkové bilance veřejných rozpočtů je to jedno.
Při sestavování rozpočtu na letošní rok, konkrétně nákladů na dluhovou službu, ministerstvo financí vycházelo z odhadu, že výnos 10letého státního dluhopisu bude letos v průměru činit 4,4 %. Již na začátku roku ovšem výnos tohoto benchmarku dosahoval 4,8 %, nyní se pohybuje nad pěti procenty a podle průzkumu agentury Reuters se v průměru očekává, že na konci letošního roku vystoupí na 5,1 %. Již na konci dubna bylo z celoročního rozpočtu kapitoly státní dluh utraceno 44 % prostředků. V rozpočtu by z tohoto titulu mohly chybět další čtyři miliardy.
V miliardách se zřejmě budou počítat i peníze chybějící na důchodovém účtu. Od 1. ledna letošního roku byla zvýšena sazba pojistného na důchody z 26 na 28 procent. Ministerstvo financí si díky tomu naplánovalo výrazné zvýšení příjmů z pojistného na sociální zabezpečení. Loni na pojistném na důchody bylo vybráno 208 mld. Kč. Letos by mělo toto pojistné vynést 242 mld. Kč. Důchodový účet by se tak měl přehoupnut z loňského deficitu 22,2 mld. Kč do přebytku 10,2 mld. Kč. Jenže se tak neděje a na důchodovém účtu po čtyřech měsících chybí 7,8 mld. Kč.
Není však důvod k obavám. Trumfem ve vládním rukávu je oblíbená hra s úhradami ztrát České konsolidační agentury. Podle schváleného návrhu rozpočtu měla být letos uhrazena ztráta ČKA za 19 mld. Kč, nyní již ovšem vláda počítá pouze se 7,4 mld. Kč. Zbytek, nejen do letos předpokládané úhrady všech neuhrazených ztrát ČKA, by měl být profinancován emisí dluhopisů. Necelých dvanáct miliard si tak v podstatě vláda vypůjčí na „kompenzační dárky“, špatně odhadnuté náklady na správu státního dluhu, zahlazení chyb z minulosti a neschopnost stabilizovat důchodový systém. Pokud nebude postačovat ani tento doping, je tu naštěstí ještě ruský a kazašský dluh. Nezdá se Vám, že jste to už viděli?
David Marek, Patria Online