Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Harmonizace opatření pro uplatňování práv z duševního vlastnictví

Harmonizace opatření pro uplatňování práv z duševního vlastnictví

14.05.2004 14:44
Autor: 

Dne 26. dubna 2004 přijala Rada EU směrnici o harmonizaci opatření pro výkon práv duševního vlastnictví („Směrnice“), jejímž hlavním cílem je zvýšení účinnosti opatření proti porušování práv duševního vlastnictví paděláním a výrobou či distribucí pirátských výrobků.

Návrh Směrnice byl předložen Evropskou Komisí („Komise“) v lednu 2003 a následně byl schválen Evropským parlamentem v březnu tohoto roku. Záměrem této Směrnice není úprava práv duševního vlastnictví jako takových, ale pouze harmonizace postupů při jejich uplatňování a ochraně. Pro účely Směrnice jsou pod termín „práva duševního vlastnictví“ podřazena i práva průmyslového vlastnictví.

Směrnice zejména ukládá členským státům povinnost přijmout přiměřená opatření, která zajistí řádnou ochranu a umožní nerušený výkon práv duševního vlastnictví, přičemž takováto opatření by měla být spravedlivá a neměla by být příliš komplikovaná či nákladná.

Osobami oprávněnými dle této Směrnice jsou nejenom majitelé práv duševního vlastnictví, ale též ostatní osoby, které jsou oprávněny tato práva užívat.

Směrnice zavádí harmonizovanou úpravu důkazů ohledně porušování práv z duševního vlastnictví a jejich ochranu před jejich zničením, a to např. zadržením věci. Směrnice dále upravuje předběžná a ochranná opatření za účelem zabránění případného dalšího porušování práv oprávněné osoby, kdy však oprávněná osoba požadující aplikaci předběžného nebo ochranného opatření bude povinna prokázat, že je jednak oprávněnou osobou a zároveň, že dochází k porušování jejích práv tvrzeným porušitelem.

Osoby oprávněné z práv duševního vlastnictví jsou oprávněny zejména požadovat zničení zboží, které parazituje na jejich právech, či jeho stažení z trhu a požadovat finanční kompenzaci a náhradu škody. Oprávněná osoba bude dále oprávněna požadovat zveřejnění příslušného rozhodnutí o zjištění porušování práv duševního vlastnictví na náklady porušitele.

Směrnice ukládá členským států nové povinnosti za účelem rozvíjení profesionálních kodexů chování. Členské státy budou povinny ustanovit národní koordinátory, kteří budou odpovědní za spolupráci s příslušnými orgány ostatních členských států a s Komisí.

Kromě posílení práv osob oprávněných z práv duševního vlastnictví obsahuje Směrnice ustanovení, jejichž cílem je zabránění zneužití opatření dle této Směrnice, upravuje právo na řádnou obranu a zabývá se též ochranou osobních údajů.

Ačkoliv to Komise původně navrhovala, neobsahuje přijatý text Směrnice žádnou úpravu donucovacích opatření, tj. pokut, přičemž jedním z důvodů pro tuto skutečnost je nejasnost přípustnosti takovéto úpravy v právním aktu vztahujícím se k vnitřnímu trhu, která je v současnosti posuzována Evropským soudním dvorem.

Členské státy jsou povinny harmonizovat své právní úpravy s ustanoveními Směrnice do dvou let od jejího zveřejnění v Úředním věstníku. Do dvou let je tedy také Česká republika povinna uvést svoji právní úprava do souladu se Směrnicí, čímž by mělo dojít k dalšímu posílení oprávněných osob na úkor podvodníků.

Stanislav Servus
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.03.2021
22:30Smíšený úvod týdne na trzích v USA, dividendové akcie zpět v kurzu?  
17:38Amerika se těší na peníze od vlády a přidává se k evropskému růstu  
17:37Irelevantní nerovnost v bohatství?
17:25McAfee prodá podnikovou divizi za čtyři miliardy USD
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení pravidel rozhodování per rollam
16:43DuPont koupí za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance
16:15Bloomberg: Tesla buduje v Texasu obrovskou baterii. Tajně
14:51Týdenní výhled: Výnosy a inflační očekávání dál v centru dění, Fed riskuje, že zůstane za křivkou  
13:24Investiční tip IAG: Slibné transatlantické trasy  
12:04Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší za rok
11:48Dimon: Investování se musí učit, obligace bych si nekoupil
11:47Evropské akcie si drží zisky vedle klesající Asie a Ameriky  
10:47Britská firma Deliveroo hodlá vstoupit na londýnskou burzu
10:39Petr Dufek: Rychlý růst mezd v časech lockdownu (?)
9:48SAB Finance a.s.: Oznámení o rozhodování valné hromady mimo zasedání (per rollam) včetně návrhů rozhodnutí
9:47Mall.cz údajně zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá i Praha
9:09Rozbřesk: Dluhopisy zažívají nejhorší start roku od osmdesátých let
9:04Průmyslová výroba v Německu v lednu nečekaně klesla
8:49Evropské burzy mají ráno namířeno do plusu, nervozita z výnosů ale nemizí  
8:23Senát USA schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Continental AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4, Bef-mkt)
0:50JP - HDP, q/q
7:00Deutsche Post AG (12/20 Q4)
7:00Dufry AG (12/20 Q4)
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
11:00EMU - HDP, q/q