Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Obrana překupníků, aneb zrušme ČOI-ku

14.5.2004 14:38
Autor: 

Hokejový šampionát v Praze nedopadl pro domácí tým dobře, porážka ve čtvrtfinále se nečekala. Moc dobře nedopadne asi ani celý projekt gigantické haly ve Vysočanech. Odhady nákladů na výstavbu se pohybují mezi 6 a 8 miliardami korun (investor té stavby je tak trochu tajnůstkář, takže jsme odkázáni na odhady). Cena tohoto kapitálu bude o dost vyšší, než jsou dnes běžné sazby na českém finančním trhu i díky tajnůstkářským praktikám investora. Dejme tomu, že čisté náklady financování budou okolo 8 %, hala by pak musela generovat čistý zisk přes půl miliardy ročně, jen aby zaplatila splátky kapitálu. To jinými slovy znamená, že pokud bude hala vyprodaná 300 dní v roce (existuje taková hala někde na světě?), musí každý rok vydělat nejen na svůj provoz, ale i další zhruba 2 milióny v čistém zisku. Pokud by hala byla vyprodaná „jen“ stokrát do roka, musel by každý večer přinést majitelům haly čistý zisk okolo 6 milionů, tj. na každém návštěvníkovi by museli vydělat zhruba 350 korun čistého zisku nad cenu provozu samotné haly. Pokud bude akcí ještě méně, jak to vypadá, musely by ceny v hale jít do desetitísíců, jen aby pokryly náklady výstavby haly. To je výzva, hodná strategického génia!

Dalším poraženým na pražském šampionátu ovšem byli moralizující komentátoři, odsuzující „překupníky“, kteří před halou nabízeli lístky. Předem je třeba zdůraznit, že se v žádném případě nezastávám těch, kteří padělali lístky, či těch překupníků, kteří přišli k lístkům nečistým způsobem. Ale pokud „překupníci“ vystáli frontu u kas či u terminálů a investovali své peníze do nákupu lístků na zápasy, o kterých mnohdy ani nevěděli kdo v nich bude hrát, nelze je trestat za to, že pak takto „odpracované“ lístky nabízeli za vyšší cenu. Vykonávali tak tzv. cenovou diskriminaci, tj. distribuovali lístky těm divákům, kteří byli ochotni za ně zaplatit nejvíce. Neviditelná ruka trhu tak zajišťovala, že zápasy uvidí ti, které zajímají nejvíce, a to je snad v pořádku.

Fascinující bylo, že v případě, kdy se „překupníci“ spletli a nabízeli více lístků, než o kolik stála poptávka (a museli jít s cenou dolů, často i pod původní cenu lístku), nikdo z moralizátorů nic nenamítal a všichni se naopak radovali, jak „překupníci“ prodělávají. A šlo přitom o identickou situaci, jako v případě prodeje dražších lístků, jednou spekulace (investice do lístků) vyšla, jednou ne. Ale prodělávat je u nás již tradičně dovoleno, pokud ale někdo vydělá, je potřeba ho honit s pomocí úředníků, nejlépe České obchodní inspekce…

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • Propána, ten člověk si říká rovnou o basu!?
  14.5.2004 18:55

  To je přeci jasná spekulace - skoupit zboží a v nastalém umělém nedostatku na tom mnohonásobně vydělat! Za to se přeci popravovalo. Oprostíme-li se od hlediska morální zdrůdnosti, pak je fascinující, že jakýsi Schneider v postavení vedoucího jakési katedry oslavuje nepovolené podnikání, nebo snad ti andílkové volného trhu měli živnosťák na prodej lístků?!
  Alex
 • Taxi prosím
  14.5.2004 15:39

  Kdy se od pana Schneidera dočkáme ódy na pražské taxikáře?
  J. Tomčík
 • ???
  14.5.2004 15:14

  Proč opakovaně zveřejňujete názory přinejmenším problematické? Skoupit po známosti lístky a pak je za xnásobnou cenu nabízet těm, kteří známé nemají, to vskutku není věc hodna obdivu a následování. Nebo snad to, že v okamžiku zahájení oficiálního prodeje mnohé lístky nebyly k mání, není dostatečně výmluvné??
  Tom
 • Máte pravdu, ale...
  14.5.2004 15:03

  S vaším tvrzením lze v podstatě souhlasit, nicméně nepředstavuje například úhel pohledu lidí pobírajících téměř minimální mzdu, majících rovněž velký zájem o hokej. Problém je v tom, že právě na tyto lidi nezbyly lístky za původní ceny, protože byly skoupeny ve velkých množstvích právě těmi lidmi, kterých se zastáváte.
  • cena lístků?
   14.5.2004 15:58

   Byla to výjimečná akce a dalo se (alespoň trochu) očekávat, že k něčemu takovému dojde, pokud cena lístků bude zajímavá pro spekulanty. Pokud v tom byla i korupce, tak mi to vadí, ale překvapuje to dnes někoho? Jsem zvědav, jak hala bude vydělávat. Třeba by se zde mohla pořádat výjezdní zasedání evropského parlamentu :-)
Aktuální komentáře
21.5.2018
15:25CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data