Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Obrana překupníků, aneb zrušme ČOI-ku

14.05.2004 14:38
Autor: 

Hokejový šampionát v Praze nedopadl pro domácí tým dobře, porážka ve čtvrtfinále se nečekala. Moc dobře nedopadne asi ani celý projekt gigantické haly ve Vysočanech. Odhady nákladů na výstavbu se pohybují mezi 6 a 8 miliardami korun (investor té stavby je tak trochu tajnůstkář, takže jsme odkázáni na odhady). Cena tohoto kapitálu bude o dost vyšší, než jsou dnes běžné sazby na českém finančním trhu i díky tajnůstkářským praktikám investora. Dejme tomu, že čisté náklady financování budou okolo 8 %, hala by pak musela generovat čistý zisk přes půl miliardy ročně, jen aby zaplatila splátky kapitálu. To jinými slovy znamená, že pokud bude hala vyprodaná 300 dní v roce (existuje taková hala někde na světě?), musí každý rok vydělat nejen na svůj provoz, ale i další zhruba 2 milióny v čistém zisku. Pokud by hala byla vyprodaná „jen“ stokrát do roka, musel by každý večer přinést majitelům haly čistý zisk okolo 6 milionů, tj. na každém návštěvníkovi by museli vydělat zhruba 350 korun čistého zisku nad cenu provozu samotné haly. Pokud bude akcí ještě méně, jak to vypadá, musely by ceny v hale jít do desetitísíců, jen aby pokryly náklady výstavby haly. To je výzva, hodná strategického génia!

Dalším poraženým na pražském šampionátu ovšem byli moralizující komentátoři, odsuzující „překupníky“, kteří před halou nabízeli lístky. Předem je třeba zdůraznit, že se v žádném případě nezastávám těch, kteří padělali lístky, či těch překupníků, kteří přišli k lístkům nečistým způsobem. Ale pokud „překupníci“ vystáli frontu u kas či u terminálů a investovali své peníze do nákupu lístků na zápasy, o kterých mnohdy ani nevěděli kdo v nich bude hrát, nelze je trestat za to, že pak takto „odpracované“ lístky nabízeli za vyšší cenu. Vykonávali tak tzv. cenovou diskriminaci, tj. distribuovali lístky těm divákům, kteří byli ochotni za ně zaplatit nejvíce. Neviditelná ruka trhu tak zajišťovala, že zápasy uvidí ti, které zajímají nejvíce, a to je snad v pořádku.

Fascinující bylo, že v případě, kdy se „překupníci“ spletli a nabízeli více lístků, než o kolik stála poptávka (a museli jít s cenou dolů, často i pod původní cenu lístku), nikdo z moralizátorů nic nenamítal a všichni se naopak radovali, jak „překupníci“ prodělávají. A šlo přitom o identickou situaci, jako v případě prodeje dražších lístků, jednou spekulace (investice do lístků) vyšla, jednou ne. Ale prodělávat je u nás již tradičně dovoleno, pokud ale někdo vydělá, je potřeba ho honit s pomocí úředníků, nejlépe České obchodní inspekce…

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • Propána, ten člověk si říká rovnou o basu!?
  14.05.2004 18:55

  To je přeci jasná spekulace - skoupit zboží a v nastalém umělém nedostatku na tom mnohonásobně vydělat! Za to se přeci popravovalo. Oprostíme-li se od hlediska morální zdrůdnosti, pak je fascinující, že jakýsi Schneider v postavení vedoucího jakési katedry oslavuje nepovolené podnikání, nebo snad ti andílkové volného trhu měli živnosťák na prodej lístků?!
  Alex
 • Taxi prosím
  14.05.2004 15:39

  Kdy se od pana Schneidera dočkáme ódy na pražské taxikáře?
  J. Tomčík
 • ???
  14.05.2004 15:14

  Proč opakovaně zveřejňujete názory přinejmenším problematické? Skoupit po známosti lístky a pak je za xnásobnou cenu nabízet těm, kteří známé nemají, to vskutku není věc hodna obdivu a následování. Nebo snad to, že v okamžiku zahájení oficiálního prodeje mnohé lístky nebyly k mání, není dostatečně výmluvné??
  Tom
 • Máte pravdu, ale...
  14.05.2004 15:03

  S vaším tvrzením lze v podstatě souhlasit, nicméně nepředstavuje například úhel pohledu lidí pobírajících téměř minimální mzdu, majících rovněž velký zájem o hokej. Problém je v tom, že právě na tyto lidi nezbyly lístky za původní ceny, protože byly skoupeny ve velkých množstvích právě těmi lidmi, kterých se zastáváte.
  • cena lístků?
   14.05.2004 15:58

   Byla to výjimečná akce a dalo se (alespoň trochu) očekávat, že k něčemu takovému dojde, pokud cena lístků bude zajímavá pro spekulanty. Pokud v tom byla i korupce, tak mi to vadí, ale překvapuje to dnes někoho? Jsem zvědav, jak hala bude vydělávat. Třeba by se zde mohla pořádat výjezdní zasedání evropského parlamentu :-)
Aktuální komentáře
30.09.2022
6:06Fed podstřeluje odhadovanou výši sazeb. Může jít až nad pět procent, říká bývalý guvernér
29.09.2022
22:01Obchodování v USA – problém kam se podíváš  
17:57Averze k riziku a mimořádně nízké valuace akcií malých firem
17:03Neústupnost Fedu, silný trh práce a další propad na trzích  
17:00AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:59Jan Bureš: ČNB sazby zvyšovat nechce, ale další pohyb směrem vzhůru nevylučuje
16:55AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:52AMISTA investiční společnost, a.s. - Pololetní zpráva INFOND
16:43Americká ekonomika ve čtvrtletí klesla o 0,6 procenta, potvrdili statistici
16:28Výplach Wall Street pokračuje, rezonují obavy z blížící se recese  
15:52Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek
15:20ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2022
14:37ČNB nechává základní sazbu podruhé za sebou na sedmi procentech
13:33Rusko hodlá v pátek vyhlásit anexi všech čtyř území Ukrajiny, kde se konala pseudoreferenda
13:00Siegel: Monetární politika nedává smysl, Fed dělá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu
12:55RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:54Index: Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila
12:43Trigema Real Estate Finance a.s.: Pololetní zpráva, závěrka a Potvrzení o výpočtu finančního ukazatele
12:00BoE jeden požár hasí a druhý rozdmýchává. Prvotní nadšení vyprchalo  
11:17Trussová obhajuje ekonomický plán, který potopil libru. Jiní ho kritizují

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (08/22 Q3)
Cineworld Group PLC (Bef-mkt)
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university