Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kovově-ropná krize ve světě doléhá na českou ekonomiku – produkční ceny prudce rostou

Kovově-ropná krize ve světě doléhá na českou ekonomiku – produkční ceny prudce rostou

14.05.2004 9:19
Autor: 

komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v dubnu zvýšil o 0,8 % a vypálil rybník úplně všem odhadům. Letos je to již potřetí, co se cenová hladina v tomto segmentu ekonomiky zvýšila o osm desetin procenta. Meziroční inflace tak rychle vystoupala z 0,9 % na konci loňského roku na současných 3,7 %. Podle našich projekcí letos zdolá i pětiprocentní laťku. Důvodem aktuálního vzedmutí produkčních cen nejen v ČR je výrazné zvýšení poptávky po kovech a ropě ve světě.

Renesance americké ekonomiky, hospodářský rozlet Číny, zotavení Japonska a mírné zlepšení situace v západní Evropě je pro komoditní trhy příliš velké sousto. Ceny surovin, jejichž produkce je omezena buď technickými faktory či kartelovými dohodami, prudce rostou. Konkrétně ceny kovů a nerostných paliv. Co se týče kovů, šroubuje cenu nahoru zejména dvouciferné tempo růstu čínského průmyslu a akcelerace růstu amerického průmyslu. Ocel se nyní na londýnské burze kovů prodává za 630 liber za tunu. Loni touto dobou to bylo 400 liber za tunu a před dvěma lety to bylo méně než 300 liber za tunu. O desítky procent za poslední rok vzrostly také ceny barevných kovů (měď, zinek, cín, nikl, hliník). V důsledku tohoto vývoje mění své ceny také výrobci v ČR. Ceny ve výrobě kovů a kovodělných výrobků v dubnu poskočily o 5,6 % po tříprocentním zvýšení v březnu.

Ropa je příběh sám o sobě. Platí pro ni stejné argumenty jako u kovů, navíc musíme ale přičíst skutečnost, že většina dodávek na světový trh pochází z politicky nestabilního Perského zálivu a nedostatečné rafinérské kapacity v USA, které prohlubují eskalaci cen ropných produktů. Severomořský Brent se nyní prodává téměř za 39 dolarů za barel. Dražší byla ropa naposledy před třinácti lety. Loni touto dobou byla ropa o polovinu levnější.

Kovy a ropa přispěly k dubnovému růstu indexu produkčních cen celým jedním procentním bodem. Růst cenové hladiny ovšem zbrzdilo zavedení letních cen elektřiny pro velkoodběratele, které přichází vždy v dubnu. Poněkud nečekaně klesly ceny v potravinářském průmyslu. Do tohoto odvětví je při kalkulaci indexu cen průmyslových výrobců zařazena také výroba tabáku (na rozdíl od oddílu potraviny v indexu spotřebitelských cen). A právě tabák výrobci zlevnily. Patrně v reakci na vyšší sazby spotřební daně. Tento fakt vysvětluje záhadu, proč se plně nepromítly vyšší spotřební daně do maloobchodních cen tabáku.

Když už inflace, tak na všech frontách. Velmi rychle v letošním roce rostou také ceny zemědělských výrobců. V dubnu se zvýšily o dalších 1,9 % a meziroční inflace zde již dosáhla 20,1 %. V dubnu přišlo avizované zdražení prasat a pokračoval růst cen obilovin a zeleniny.

Inflační šok v podobě vysokých cen surovin a potravin nezůstane bez odezvy ve spotřebitelské inflaci. ČNB sice nemusí reagovat na primární dopady těchto nabídkových šoků, jejich přelévání do ostatních cen ve spotřebním koši a obavy z negativního vlivu na inflační očekávání, ovšem zvyšují pravděpodobnost brzkého a svižného zvyšování úrokových sazeb. Na konci letošního roku očekáváme, že meziroční inflace v průmyslových produčních cenách vystoupí na 5,2 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2024
8:40Čínská realitní krize se šíří do největších bank. Zatím je 'ještě zvládnutelná'
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m