Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KCP: Proces integrace dozoru nad finančním trhem schválen vládou

KCP: Proces integrace dozoru nad finančním trhem schválen vládou

13.5.2004 16:36
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy KCP
Vláda České republiky včera schválila koncepci postupné integrace dozoru nad finančním trhem. Jedním z předkladatelů této koncepce je Komise pro cenné papíry.

Dohled nad finančním trhem vykonávají v současné době 4 dozorové instituce, bankovní dohled ČNB, Úřad pro dohled nad družstevními záložnami, Komise pro cenné papíry a Úřad pro dozor nad pojišťovnami a penzijními fondy ministerstva financí.

Uvedené čtyři subjekty jsou vybaveny rozdílnými modely řízení, pravomocemi, monitorovacími systémy a finančními zdroji včetně zdrojů mzdových. Díky spojování subjektů do finančních skupin dochází často k prolínání dozorových aktivit mezi jednotlivými regulačními a dozorovými institucemi.

Na včerejším zasedání Vlády ČR byla schválena koncepce integrace dozoru nad finančním trhem, jejímž postupným cílem je jednotný plně integrovaný dozor. K integraci by mělo docházet postupně v jednotlivých fázích. V první etapě se do 30.6.2005 začlení dohled nad družstevními záložnami pod Českou národní banku a do 31.12. 2005 pak Komise pro cenné papíry převezme dozor nad penzijními fondy a pojišťovnictvím, který je nyní v gesci ministerstva financí. Ve druhé etapě, která je ohraničena vstupem České republiky do Hospodářské a měnové unie, by mělo dojít k integraci ČNB a KCP a vzniku jedné instituce dozoru. V souvislosti s první etapou integrace dojde k novelizaci příslušných zákonů, jejichž předloha by měla být ministerstvem financí ve spolupráci s Komisí pro cenné papíry a Českou národní bankou vypracována nejpozději do konce listopadu letošního roku.

„Smyslem integrace dozoru nad finančním trhem musí být sjednocení podmínek a pravidel pro dozorované finanční instituce, snížení nákladů pro stát i účastníky trhu. Integrace dozorových institucí je prostředek jak zlepšit a zefektivnit jejich činnost“, říká úřadující předseda KCP Milan Šimáček.

Pro zdůvodnění účelnosti integrace bylo vypracováno několik analýz domácími institucemi i mezinárodními organizacemi, např. Světovou bankou, Mezinárodním měnovým fondem. Mezi tyto důvody patří zvýšení přehlednosti systému regulace a dozoru, omezení překrývání kompetencí mezi dozorovými orgány a vytvoření předpokladů pro efektivnější monitoring.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data