Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analýza: Vítejte v klubu!

Analýza: Vítejte v klubu!

13.5.2004 10:28
Autor: 

O půlnoci z 30. dubna na 1. května 2004 bylo definitivně vyslyšeno volání desetitisíců demonstrantů shromážděných v pražských ulicích v posledních týdnech roku 1989: Česká republika se formálně vrátila do Evropy. Byl to návrat symbolický, doprovázený různými asociacemi, podmíněnými životní zkušeností, hodnotovou orientaci, osobními aspiracemi i očekáváními toho kterého občana. O symbolický návrat se jednalo i proto, že v jistém smyslu Češi z Evropy nikdy neodešli (například geograficky), zatímco v jiném ohledu tam stále ještě nedorazili (například kulturně). Buď jak buď, před Českou republikou (stejně jako před ostatními nováčky EU) se na začátku května definitivně otevřel nový prostor životních příležitostí a především na nich samotných bude záležet, do jaké míry jej dokáží ke svému prospěchu zužitkovat.

Proces evropské integrace bude přirozeně pokračovat dál. Dalším významným cílem, o jehož dosažení nové členské země usilují, je splnění podmínek pro přijetí společné evropské měny. Dosavadní zkušenost naznačuje, že i v tomto případě půjde o běh na delší trať, než se zdálo při startu. Maastrichtská kritéria (MK), která definují podmínky připravenosti pro kandidáty vstupu do Evropské měnové unie (EMU), striktně požadují, aby každá „mladá“ ekonomika před přechodem na společnou změnu patřičně „dozrála“, což platí ve Střední Evropě především pro oblast fiskální disciplíny. I když souhlasíme s názorem, že zbožštění a rigidní aplikace MK bez přihlédnutí k jiným souvislostem by nebyly pro Evropskou centrální banku to nejšťastnější politikou, existuje řada dobrých důvodů, proč by tvůrci české hospodářské politiky neměli předem kalkulovat s jejich rychlou erozí.

V tomto zamyšlení se ovšem nechceme zabývat souborem Maastrichtských kritérií per se a zkoumat, zda a proč právě tato kritéria nejlépe a úplně reprezentují nutné předpoklady pro úspěšný vstup země do EMU. Jde nám spíše o to, že míru naplnění Maastrichtských kritérií můžeme také vnímat jako určitou míru dosažení nominální konvergence mezí eurozónou a porovnávanou zemí, neboli jako míru podobnosti dvou ekonomických prostorů v jednom, relativně úzce definovaném, výseku skutečnosti. Vývoj, resp. stav plnění Maastrichtských kritérii v ČR zachycují grafy 1-4. Teorie i praxe nám napovídají, že sžívání nového člena s EMU bude tím snazší, čím si budou integrované ekonomické prostory bližší. Už proto by bylo chybou, fixovat se při úvahách o vstupu České republiky do EMU pouze na nominální konvergenci, na MK, a zcela opomíjet další významné makroekonomické parametry.

Výše uvedené odtavce slouží jako ukázka a jsou součástí obsáhlejší analýzy. Nový makroekonomický přehled ČSOB ke stažení naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů