Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Člověk míní, ČNB mění aneb odvážná prognóza HDP

Člověk míní, ČNB mění aneb odvážná prognóza HDP

29.4.2004 18:23
Autor: 

Tak nás Česká národní banka zase jednou překvapila. Úrokové sazby se sice podle očekávání nepohnuly, mírným šokem je ovšem změna prognózy hospodářského růstu. V lednu ČNB počítala s růstem HDP v letošním roce o 2,9 až 3,4 procenta. Nyní již počítá s růstem o 3,8 až 4,2 procenta. Bude zajímavé, jak tento posun prognózy ČNB vysvětlí. Bude to spotřebou domácností? Vzhledem k dosavadnímu vývoji maloobchodních tržeb asi těžko. Nebo snad zahraniční obchod? Prognózy hospodářského vývoje v Německu, které je naším hlavním obchodním partnerem, se opět zhoršují. V běžných cenách se schodek obchodní bilance v 1. čtvrtletí snížil o 3 mld. Kč, reálně se ovšem o 6 miliard prohloubil. Přebytek bilance služeb se scvrknul téměř na nulu. Podobné trendy ve výkonové bilanci očekáváme i po zbytek letošního roku. Vláda má jiné problémy než zvyšovat vlastní spotřebu. Zbývají tedy investice a zásoby. Pro srovnání, ministerstvo financí ve včera zveřejněné prognóze ponechalo odhad růstu HDP v letošním roce na 2,8 % (více ZDE). Odhad Patrie je 3,0 %, stejný růst předpokládá také Mezinárodní měnový fond (MMF) a domácí analytici v průměru očekávají zvýšení HDP o 3,2 % (průzkum agentury Reuters). Prognózám inflace se věnuje následující obrázek, kde modré šipky označují nové prognózy inflace, šedé potom lednové odhady inflace.

Obr. 1: Prognózy inflace


Zdroj: ČSÚ, ČNB, Patria Online

Nečekaně smělý tah prognostiků v ČNB má dalekosáhlé důsledky. Díky rychlejšímu růstu by se měla mezera výstupu uzavřít dříve a mohly by zesílit poptávkové inflační tlaky. V logice cílování inflace je tedy závěrem vyšší pravděpodobnost dřívějšího zvyšování úrokových sazeb, na které explicitně upozornil guvernér ČNB Zdeněk Tůma. V našich modelech prognóza HDP klesla na 3,0 procenta a reakční funkce na tuto změnu zareagovala posunem zvyšování úrokových sazeb na říjen. Nicméně Patria míní, ČNB ale mění (úrokové sazby). Očekávaný vývoj úrokových sazeb musíme odvozovat od prognóz ČNB a po jejich dosazení do reakční funkce je pro první „rate hike“ opět ve hře červenec.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Ach ty počty...
  30.4.2004 9:28

  Obávám se, že se pan Marek ve svém článku nepatrně přepočítal, neboť lednová prognóza růstu HDP činila 2,9 až 3,4 %, což podle mého názoru představuje spread 0,5 %, kdežto nová prognóza počítá s růstem 3,8 až 4,2 %, tedy se spreadem 0,4 %. Tudíž nová prognóza je vymezena užším intervalem než lednová.
  Filip Hošek
  • komentář upraven
   30.4.2004 9:37

   Dobrý den, máte pravdu a velmi děkujeme za upozornění. Komentář byl upraven.
   Patria Online
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC